Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Návraty z dovolených a jak je zvládnout bez větší psychické újmy

Čas letních prázdnin už skončil a s nimi i většina dovolených. Odpočinuli jste si, načerpali energii z moře a sluníčka, ale teď vás čeká návrat do práce – vstávání, nekonečný seznam úkolů a řada schůzek. Na někoho z toho může padat deprese. Víme ale co s tím.

Tereza Čaladi | 10. 09. 2022

Máte volno. Nemusíte přemýšlet nad tím, co budete řešit na poradě, co vše dnes musíte udělat, ani jak musíte být produktivní, abyste stihli vše odpracovat do 16:00. Jednoduše si můžete vychutnat svou ranní kávu, vypnout mozek pouhým pozorováním okolí, přečíst si knížku, nebo vést bezstarostný hovor se svými blízkými. A po takovém ránu víte, že vás čeká celý den odpočinku u moře. Přesně taková je dovolená. A vzhledem k tomu, že to v práci takhle nefunguje a nemůžete si dělat vše podle sebe, jsou návraty do reality jednoduše náročné.

Podle docentky na katedře komunikačních studií na Texaské univerzitě v Austinu Dawny Ballardové, která studuje, co řídí naše životní tempo a jeho dopad na organizace, komunity a jednotlivce, je problém v tom, že přecházíte z prázdninového režimu (spát, vstávat a jíst, kdy a kde chcete) do pracovního režimu (zařizovat si místa podle plánu bez ohledu na to, zda vaše tělo zrovna chce nebo ne). Je podle ní naprosto přirozené se takto cítit a rozhodně to nemusí znamenat, že jste nespokojeni se svým každodenním životem. Jen se jedná o jiný typ štěstí – štěstí z krátkodobého potěšení (na dovolené, kde si můžete dopřávat všeho dle libosti) a štěstí z následování vašich životních cílů (v rutinním životě). Jedná se jednoduše o dvě velmi odlišná tempa života, která se třou. Mezi dovolenou a návratem do práce je proto dobré mít fázi přizpůsobení, abyste se mohli přesunout z jednoho do druhého. Zvládnout návraty z dovolených se dá ovšem různými způsoby.

Mohlo by se vám líbit

Únava, frustrace a nechuť někam chodit, tak může vypadat cestovní vyhoření

Představte si, že odjedete na dovolenou, máte naplánované dva týdny cestování, ale třetí den se nějakým způsobem zaseknete. Najednou se vám nechce nic objevovat a nejradši byste jeli domů. Seznamte se s cestovním vyhořením. Máme pro vás tipy, jak se s ním vypořádat, kdybyste se s ním setkali.
marianne.cz

Ještě před odjezdem se připravte na návrat

Je jasné, že toho budete mít už takhle v práci hodně, ale věřte nám, že tento bod stojí za to. Už jenom kvůli tomu, že nebudete první dny na dovolené mít plnou hlavu toho, co váš čeká, až se vrátíte, protože jste to před odjezdem neudělali. Proto zkuste vše odevzdat s předstihem, ať nemusíte zadání posílat z dovolené, a ukliďte si svůj pracovní stůl. Nebudete se tak vracet do nepořádku (ani mentálního, ani fyzického) a první den zpátky v práci tak bude o něco snazší. I běžný pracovní den bude po návratu dostatečně náročný.

Nechte si odpočinkový den mezi dovolenou a nástupem do práce

Možná vám může znít zvláštně čerpat dovolenou o den navíc jen kvůli tomu, abyste byli doma. Ale zkuste to zvážit. Během tohoto dne můžete v klidu vybalit, ale především všechno vstřebat, zrelaxovat, užít si pocit návratu z uspokojující cesty a zamyslet se nad svými zážitky. Některé dovolené vás mohou změnit. Možná teď vidíte své priority jinak, máte nové touhy a zájmy. Nicméně rutina, do které se vracíte, se mnohdy nezmění. Dejte si čas, abyste tyto dvě reality propojili.

Uchovejte si vzpomínky

Uspořádejte si fotografie, podělte se o ně se svými blízkými či zkrátka někomu povězte o tom, jak jste se měli. Tato vizualizace je způsobem, jak si znovu vychutnat chvíle štěstí a spokojenosti. Je to způsob znovuprožití, který je emocionálně silný a pomáhá s psychikou návratu do reality.

Začněte plánovat další dovolenou

Neříkáme, že hned po návratu musíte kupovat další letenky. Ale že je dobré mít v životě nějaké vzestupné body, na které se můžete těšit. Ostatně lidé vždy fungovali na principu práce-odpočinek-práce-odpočinek.

Těšte se z běžných denních radostí

Je jasné, že jste si na dovolené užívali moře, ranní vyspávání i netradiční zážitky (například potápění). Ale i každodenní život doma má své kouzlo – můžete jít na oběd se svými přáteli, pobavit se s kolegy či zajít na kafe do své oblíbené kavárny. Je to o úhlu pohledu, a proto je potřeba soustředit se na ty hezké malé momenty, které vás dělají šťastnými, i když nejste na dovolené.

Mohlo by se vám líbit

Komodifikace v dnešní společnosti aneb Když jsou i lidé vnímaní jako věci

To, že se dnes dá koupit vše kromě štěstí, lásky a přátelství, nejspíš víte. Člověk si to uvědomuje víceméně každý den. Do jaké míry ho to ale pohlcuje?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení