Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Skandinávská slow beauty rutina: Užijte si péči o sebe a podtrhněte svou přirozenou krásu

Péče o sebe samé má blahodárdné účinky nejen na psychiku. Může mít přitom mnoho podob – pro někoho to je sport a zdravý životní styl, pro někoho jiného to, že si koupí něco hezkého na sebe, a pro někoho to může být péče o pleť. Člověk u ní může příjemně vypnout, zrelaxovat a zomalit. My se s psycholožkou Terezou Tabachovou, která se nyní věnuje severské kosmetice, pobavili o tom, jak na to.

Tereza Čaladi | 8. 09. 2023

V posledních letech stále více lidí inklinuje k pomalejšímu stylu života, který je typický zejména pro severské země. A je to zcela pochopitelné, zejména pokud jste zavaleni prací nebo dětmi. Člověk si chce užívat hezké všední okamžiky, jako je pití dobré kávy nebo chvíle v přírodě, ale vlastně má pocit, že na to nemá čas. A tak se tomu tak nějak učí, přičemž s tímto učením nám mnohdy pomáhají Švédi, Finové a Dánové, jejichž um žít v přítomnosti a řídit se tím, že „méně je někdy více“, jim může mnoho z nás závidět.

Myslím si, že jednoduchost a střídmost jsou aktuálními trendy nejen v oblasti péče o sebe, ale napříč rozmanitými odvětvími, ať už se jedná o bydlení, oblékání nebo třeba grafický design. Může to tedy být obecná atraktivita minimalismu, která činí skandinávský pomalý způsob života tak aktuálním. Pokud bych jako psycholožka zabředla do svého oboru, přemýšlela bych, že v pozadí může být potřeba zjednodušit si svět, který je v současné době možná až příliš složitý, a navrátit se k sobě a kořenům, očistit se od balastu,“ vysvětluje Tereza Tabachová, vystudovaná psycholožka a zakladatelka internetového obchodu Marjalla, který do Česka přináší koncept slow beauty podle Seveřanek. „Celý koncept pro mě není jenom o samotných kosmetických produktech, které pocházejí z kvalitních lokálních rostlin, ale je v tom kus přesahu právě do celkové severské životní filozofie,“ zmiňuje při vzpomínce na to, jak se k severské kosmetice dostala během doby, kdy žila ve Finsku.

Čím je skandinávská kosmetika specifická?

Silou severské kosmetiky jsou zejména její lokální ingredience. Ve Skandinávii svítí v létě slunce 19-24 hodin denně v závislosti na konkrétní lokalitě, to znamená, že se rostlinám, které v té době rostou a plodí, se dostává extrémního množství světla. To je zásadní pro jejich prospívání a produkci živin. Tuhé zimy kladou na rostliny extrémní nároky, aby dokázaly přezimovat, a navíc neprospívají plevelům, takže i půda zůstává na živiny bohatá. V neposlední řadě je důležité zmínit extrémní čistotu vody (některé zdroje uvádějí, že jde o nejčistší vodu na světě), která rostliny v době jejich růstu vyživuje. Tato kombinace vede k tomu, že jsou skandinávské rostliny a plodiny obzvláště bohaté na antioxidanty a další prospěšné látky. Takže například severská borůvka na tom bude co do množství antioxidantů a živin ve srovnání s tou středoevropskou výrazně lépe.

Z těchto důvodů se v této kosmetice nachází například z velké části produkty stromů, jako je březová míza, borovicový či smrkový extrakt. Častou přísadou jsou rozmanité oleje z jadérek bobulí, například z brusinky, borůvky či malin. Podobně oblíbené jsou i extrakty z rozmanitých severských bylin. Organická kvalita je přitom pro většinu výrobců přírodní kosmetiky takřka samozřejmostí.

Mohlo by se vám líbit

Jak pečovat o svou duši i tělo?

Pečujeme o domov, staráme se o děti a chceme, aby se partner cítil jako v bavlnce. Tolik času trávíme péčí o druhé, až zapomínáme pečovat samy o sebe. Pokud cítíte, že jste se v posledních měsících pěkně odbývala, zkuste to změnit.
marianne.cz

Slow beauty rutina podle Seveřanek

Cílem severské péče o pleť je zvýrazňovat přirozenou krásu. Má být přitom především jednoduchá a efektivní. Tabachová strávila dlouhé měsíce studiem této problematiky z nejrůznějších zdrojů, včetně čerpání z vlastních zkušeností, a popsala nám, jak by měla tato slow beauty rutina vypadat krok za krokem.

1. Severská péče o pleť začíná čištěním pleti, které by mělo být jemné, ale důkladné. Často se k němu využívají přípravky postavené na kvalitních olejích a ovsu. Aby bylo čištění opravdu poctivé, je dobré jej provádět dvoufázově, to znamená buďto použít dvakrát po sobě stejný produkt nebo v první fázi olejový čistič a poté například mýdlo, gel nebo mléko.

2. Dalším krokem je tonizace pleti, která pomůže vyrovnat pH pleti po čištění a připraví pleť na lepší vstřebání následujících produktů. Tonikum lze nastříkat rovnou na obličej nebo obličej přetřít vatovým tamponkem.

3. Následuje hydratace pleti, která může zahrnovat aplikaci séra nebo hydratačního krému (případně obojího).

4. Závěrečnou tečkou je pak použití pleťového oleje, který v pleti uzamkne hydrataci a dodá jí cenné živiny.

Pokud bychom se bavili o zjednodušené péči o pleť v pouhých dvou krocích, pak jsou těmito kroky čištění a hydratace. S tímto postupem si můžeme dost dlouho vystačit. Potřeba dodat pleti další výživu pak narůstá s věkem a také u pleti, která je vystavovaná nadměrné zátěži například v podobě pobytu ve znečištěném prostředí nebo na slunci.

Seveřanky si většinou vystačí s 2-4 produkty, které dokáží pokrýt celou škálu potřeb pleti. Filozofie slow beauty také říká, že volba produktů by měla být co nejvíce uvědomělá a měla by vycházet ze skutečných potřeb. Zároveň to znamená, že v tomto přístupu není příliš prostoru pro impulzivní nákupy nekvalitních produktů, které jsou navíc často vyrobeny neetickým způsobem. Pokud ji chcete i vy praktikovat doma, nahlédněte do naší galerie a zjistěte, kde si můžete produkty pro svou slow beauty rutinu pořídit.

Produkty pro beauty rutinu podle Seveřanek
Mohlo by se vám líbit

Houbové adaptogeny a jejich účinek na lidské zdraví a krásu

Výtažky z některých druhů hub se stávají hvězdnými ingrediencemi jak v pečující kosmetice, tak doplňcích stravy. Jsou právě houbové adaptogeny odpovědí na náš život plný stresu? A co dalšího umějí?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Krása
Jak se namalovat v létě: Vyzkoušejte 5 typů zábavného líčení, které vás rozzáří

Jak se namalovat v létě: Vyzkoušejte 5 typů zábavného líčení, které vás rozzáří

Krása
Mikádo je hitem léta 2024. Vytvořte si z něj 3 snadné účesy, které sluší ženám ve 30 i 50

Mikádo je hitem léta 2024. Vytvořte si z něj 3 snadné účesy, které sluší ženám ve 30 i 50

Krása
Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Krása
Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny