Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Šest způsobů, jak si zjednodušit život. Značka: snadno a rychle

Ať už pohlížíte na život zpoza optimistických brýlí, nebo naopak dennodenně propadáte trudomyslnosti, v jednom nám jistě dáte za pravdu. Život je občas až děsivě krutý a náročný. Přesto existuje několik jednoduchých způsobů, díky kterým si bytí na této planetě můžeme zjednodušit.

Každý den se rozhodujeme, každý den řešíme věci, které z dlouhodobého hlediska nemají význam. Přesto dobrovolně zatěžujeme svou mysl, a tudíž si ztrpčujeme život. I proto není od věci, když jednou za čas uděláme revizi svých denních aktivit a vyškrtneme věci, které nám kradou drahocennou energii. Případně si můžeme osvojit návyky nové, díky kterým bude náš život jednodušší, a především smysluplnější.

Mohlo by se vám líbit

Jak si vytvořit zdravý vztah k jídlu a pohybu? Zkuste si osvojit několik jednoduchých návyků

Jíst zdravě, dostatečně cvičit a zkrátka cítit se dobře ve svém těle. To jsou často naše zbožná přání, která se nám přes veškerou snahu nedaří splnit. Přitom je to celkem jednoduché. Vyzkoušejte těchto šest zdravých návyků, díky kterým budete fit.
marianne.cz

1. Ach, ta prokrastinace

Ano, tajemné slůvko prokrastinace je v posledních letech skloňováno snad ve všech pádech, a tak není divu, že nejednomu člověku už leze na nervy. Pravdou ale zůstává, že odkládání úkolů nám doopravdy ztrpčuje život. U drobných úkolů se stává, že energii, kterou bychom mohli vložit do splnění úkolu, raději věnujeme neustálému vymýšlení důvodů, proč aktivitu nemůžeme dokončit. Pokud tedy víte, že odkládání drobných činností je vaše doména, zkuste příště malý úkol vyřešit ihned, a to bez zbytečného otálení. Obecně se hovoří o tom, že pokud vám daná věc zabere maximálně dvě minuty, v žádném případě byste ji neměli zapsat na to-do list, nýbrž ji ihned vyřešit. Díky tomu se navíc vyhnete nepříjemným emocím, které s odkládáním drobností úzce souvisí. Navíc odkládání úkolů spouští v našem mozku negativní emoce, protože nad nesplněnou aktivitou totiž nejen přemýšlíme, ale především ji svými myšlenkami živíme

2. Co můžete udělat večer, neodkládejte na ráno

Ruku na srdce, kdo prožívá pomalé ráno jako z filmu? Hádáme, že málokdo si před prací stihne zacvičit, koupit čerstvé pečivo, vymačkat pomerančový džus a u čtení novin poklábosit s rodinou. Naopak, u většiny z nás se ráno mění v jeden velký stresový hurikán. Kde mám batoh do školy? Co si mám dát ke snídani? Mám si vzít červené, nebo černé šaty? A kde jsou proboha klíče? To jsou typické otázky, které ranním domovem zní jako palba. I když se to nezdá, právě tento ranní neklid způsobuje, že život ihned vnímáme jako náročný úděl. Přitom není nic lepšího, než si den předem veškeré věci připravit a ráno přijít k hotovému. Pokud vaše děti chodí do školy, připravte jim svačinu a zkontrolujte batoh večer. Stejně tak konejte i s výběrem oblečení nebo bot. A dobrá rada na závěr: Pokud je to ve vašich silách, pokuste se každý večer lehce poklidit byt. Nemusíte šůrovat ve velkém, bohatě postačí, když vrátíte věci na své místo a zametete. Ihned dostane váš život řád.

Mohlo by se vám líbit

Je prekrastinace horší než prokrastinace?

Zaparkujete na prvním místě, které spatříte, i když to znamená, že k obchodu půjdete déle? Splníte pracovní úkol ještě před tím, než vás šéf o to požádá? A při úklidu rychle naházíte oblečení do skříně, aniž byste ho pečlivě roztřídili? Pokud jste alespoň na dvě z těchto otázek odpověděli ano, pak jste prekrastinátor! Vítejte v klubu.
marianne.cz

3. Jídlo, které není stres

Prázdná lednice, suchá plotna, minimum času a nulová představa o tom, co bychom měli uvařit. Tak bohužel vypadá realita všedních dnů některých lidí, kteří pracují z domova. Pokud je vám tento scénář povědomý, pak nezbývá nic jiného, než začít s plánováním jídelníčku. Uvidíte, že díky tomuto kroku se vyvarujete nepříjemné situaci, kdy ještě v poledne nevíte, co za půl hodiny budete servírovat. S plánovaným jídelníčkem jde ruku v ruce také kontrola nad počtem porcí. Pokud uvidíte, že vámi zvolené jídlo může vydat hned na osm porcí, pak ho bez ostychu uvařte ve velkém. Dvě stejná jídla za sebou ještě žádného strávníka nezabila, a naopak jde o skvělou příležitost, jak ušetřit čas v kuchyni.

4. Mikro návyky k mega úspěchům

Všichni víme, že bychom měli více spát, pravidelně cvičit a jíst zdravěji. Jenže málokdo z nás dokáže lusknutím prstu přenést nové návyky do svého života. A tak jste možná zažili pocit, kdy jste po týdnu intenzivního cvičení a dodržování zdravého jídelníčku, měli chuť se všemi zdravými návyky skoncovat. Pravdou ale zůstává, že klíč je ukrytý v dávkování. Zpočátku bohatě postačí, když si vyberete tři důležité návyky, kterým se denně budete věnovat po dobu patnácti minut. Chcete běhat? Dejte si krátký běh poblíž domova! Chcete se naučit nový jazyk? Ze začátku ho procvičujte patnáct minut. Jakmile se nové návyky stanou součástí vašeho života, zvyšte jejich časovou náročnost.

Info ikona
Žena

5. Už žádné zbytečné rozhodnutí

Podle vědců údajně každý den uděláme až 35 000 rozhodnutí. Od toho, kde zaparkujeme auto, co si oblékneme, v jaké kavárně si objednáme kávu až po to, zda o víkendu vyrazíme s přáteli nebo si dopřejme víkend ve dvou. Zkuste se zamyslet nad tím, zda některá rozhodnutí neděláte zbytečně. Možná zjistíte, že leckteré věci za vás může rozhodnout partner, nadřízený nebo třeba kamarádka. Jednoduše řečeno, nesvírejte otěže života sami.

6. Buďte všímaví

Že jste ještě neslyšeli o fenoménu mindfulness? Nehledejte za tímto anglickým termínem žádné složitosti, volně přeloženo jde o všímavost. V tomto ohledu se jedná o stav mysli, kdy máte odstup od svých myšlenek, a zároveň vnímáte každý okamžik za okamžikem. Jakmile začnete ve svém životě aplikovat všímavost, budete cítit větší mírumilovnost i fyzickou relaxaci. A tím výčet výhod rozhodně nekončí. S tímto pozitivním návykem se také mění struktura mozku, neboť se zvyšuje hustota šedé hmoty v mozkových oblastech. To vede ke zlepšení učení, paměti, regulaci emocí a k lepší empatii. Z dlouhodobého hlediska dokáže všímavost zvýšit odolnost vůči stresu, úzkosti a depresi.

Mohlo by se vám líbit

6 drobných způsobů, díky kterým budete šťastnější

Každý z nás má občas den pod psa.
marianne.cz

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky