Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Týden je málo! Vědci vypočítali ideální délku dovolené

Těšíme se na ni jako malé děti. Upínáme k ní naše naděje, spřádáme plány týdny dopředu a nakonec uteče tak rychle, že si ani nestihneme odpočinout. Řeč je o dovolené, oblíbeném období v roce, které je nesmírně důležité pro naši psychickou a fyzickou pohodu.

Možná to znáte i vy. První den dovolené vyřizujete pracovní resty a nemůžete se naladit na dovolenkovou náladu. Druhý den vám volá zoufalý kolega, který potřebuje pomoc. Třetí den si pro jistotu vypnete telefon, ale stejně přemýšlíte, jak to v práci zvládají a zda se nevyskytl nějaký problém. Zhruba v polovině dovolené se konečně uvolníte, začnete chytat lelky, čtete si knihy nebo třeba zavařujete marmeládu.

Je jedno, zda letošní dovolenou trávíte v Řecku, ve vinném sklípku na Moravě, na chalupě nebo doma. Na kterémkoliv místě světa si můžete dovolenou, pod jednou podmínkou, užít. A to, že na chvilku zapomenete na práci a na všechno, co je s pracovním procesem spojené. Jedině tak naplníte hlavní smysl a účel dovolené. 

Mohlo by se vám líbit

Přísná pravidla, která musí královská rodina dodržovat při cestování

Co pro vás znamená cestování? Hádáme, že zábavu, vytrhnutí ze stereotypu, a především volnost! A právě volnost rozhodně není doménou královských „zájezdů“. Naopak existuje hned několik pravidel, která královská rodina na svých cestách musí striktně dodržovat. 
marianne.cz

Nebojte se delší dovolené

Pokud jste zaměstnanec, pak máte k dobru pravděpodobně pět týdnů dovolené. Je jasné, že si tento poměrně malý počet dnů chcete chytře rozvrhnout. Pár dnů si vyberete před Velikonoci, týden v létě, několik dnů okolo podzimních státních svátků a čtvrtý týden dovolené padne na Vánoce. A do nového roku si, jako řádný zaměstnanec, převádíte jeden týden dovolené. Je vám tento scénář povědomý? Vítejte v klubu "rozumných dovolenkářů". Lidí, kteří sice můžou kdykoliv sáhnout do dovolenkových zásob, ale častokrát si své týdenní dovolené vůbec neužijí. 

Právě délka dovolené má totiž zásadní vliv na naši psychickou pohodu. "Zaměstnanci se během krátké dovolené nemohou zcela zotavit ze svého pracovního koloběhu, obzvláště pokud mají psychicky či fyzicky náročné zaměstnání. Proto je důležité, aby dovolená probíhala v delším časovém úseku," tvrdí vědci z univerzity ve finském Tampere. Podle jejich výzkumu nastává během osmého dne dovolené největší nárůst štěstí, a zároveň s ním přichází moment, kdy zcela zapomenete na svou práci. Pokud ještě můžete s dovolenou hýbat, vyplatí se, když si vezmete nejméně osm dnů dovolené vkuse, v ideálním případě by ale dovolená měla probíhat jedenáct dnů. Tím si pojistíte, že si dovolenou doopravdy užijete, a především si odpočinete od pracovního shonu. 

Info ikona
Cestovatelka

Dovolená podle VAŠEHO gusta

Někdo nedá dopustit na aktivní dovolenou, během které se promění v závodníka Tour de France, jiný touží po lehátku s výhledem na moře. Každý člověk je jiný, a každý z nás se uvolní při jiné aktivitě. A právě proto je důležité, abyste během dovolené dělali to, co doopravdy chcete dělat. Pokud máte stejně naladěného partnera, pak máte vyhráno. V opačném případě se vyplatí, když naleznete společný kompromis. Touží váš partner po dovolené na kole, zatímco vy chcete odpočívat u bazénu? Nalezněte místo, kde lze provádět obě aktivity. Chcete poznávat památky a historii evropských měst, zatímco váš partner touží po dovolené s all inclusive? Jeďte do destinace, kde týden můžete cestovat a týden strávit v hotelu na pláži. Možností je nespočet, a tak se nebojte o způsobu dovolené diskutovat. 

Žádný stres

Plánování dovolené se občas může zvrtnout v jeden velký stres. Jaké bude ubytování? Zvládneme dlouhou cestu autem? Budou děti nadšené? To je jen zlomek otázek, které se nám honí hlavou pár dnů před odjezdem. I když není jednoduché vnitřní hlas umlčet, zkuste to! Nemá smysl se stresovat samotnou dovolenou. Vždyť ono to vždycky nějak dopadne. A pokud je pro vás dovolená v zahraničí stresující, zůstaňte v České republice. Ona i dovolená v Česku může být světová. 

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Moře za humny! Kam vyrazit k moři, když nechcete letět?

Letošní dovolená se ponese v duchu antigenních testů, čestných prohlášení či několikadenní nařízené karantény. Přesto se mnoho lidí vypraví za hranice naší republiky a po několika měsících covidových strastí konečně vkročí do sluncem rozpáleného písku. Pokud o dovolené u moře stále přemýšlíte, a zároveň nechcete strávit dlouhé hodiny v letadle či autobuse, pak vyrazte k letoviskům, která máme za rohem.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení