Promotion

Možná jste slyšeli, že se některé páry hned po dovolené rozešly. A dost možná jste pěkně vyostřenou hádku kdesi v hotelu sami zažili. Věděli jste, že je dovolená podobně stresující jako pokuta za rychlou jízdu nebo dieta? Jak to udělat, aby to tak nebylo?

Promotion

Dovolená je pro mnoho z nás až magické období. Magické proto, že se na ně těšíme asi tak jako naši předci na zimní slunovrat, a také proto, že až nastane, tak „všechno bude jinak“ – konečně si odpočineme, budeme sportovat, nebudeme ve stresu kvůli práci, budeme mít čas pro sebe a podobně. Prostě krása střídá nádheru.

Mnoho z nás má zkrátka od dovolené velké očekávání, a když je realita nesplní, nastává rozčarování, zklamání a někdy i naštvanost. A náš mozek bohužel funguje tak, že si chce potvrzovat již prožívanou emoci ve stále nových a nových podnětech. Při nadměrných očekáváních tak není těžké strávit dovolenou v permanentním naštvání – na všechno a na všechny, včetně partnera. Aby bylo jasno: dovolená není vysvobození ze samsáry (tedy nekonečného kola utrpení) ani dlouho očekávaný příchod Spasitele – je to jen pár dní, kdy nemusíte do práce a můžete trávit čas jinak
a jinde. A navíc je to i jeden z nejvýznamnějších stresorů.

Ano. Psychiatři Thomas Holmes a Richard Rahe v roce 1965 jako první prokázali přímou příčinnou souvislost mezi vybranými životními událostmi (je jich celkem 43), stresem, který v nás bezprostředně vyvolají, a následnými somatickými onemocněními. Abyste nebyli v důsledku stresu ohroženi žádnou zásadnější nemocí, neměli byste za posledních dvanáct měsíců nasbírat více než 150 bodů na jejich škále. Dovolená je za třináct bodů a třeba svátky za dvanáct. Mimochodem, pokud by vaše dovolená nedopadla úplně optimálně, pak rozvod je za třiasedm-desát bodů.

Pozor na život v ne-štěstí

Dalším důvodem, proč nás dovolená tak stresuje, je vybočení za zaběhnutých kolejí a někdy i provozní slepoty. Čím větší vybočení, tím více to ve finále může být stresu, zejména po návratu, kdy zjistíme, že po dobu naší nepřítomnosti k žádnému zázraku nedošlo. 

V dnešní době, kdy z nejrůznějších důvodů trávíme většinu roku pod tlakem, z nás obvykle až na dovolené začne opadat věčný stres. Bohužel, jeden z jeho efektů (konkrétně stresového hormonu kortizolu) je naše schopnost se lépe soustředit na jednu věc a tak nějak nevidět ty ostatní. Zkrátka když...

...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE VE SPECIÁLU MARIANNE RODINA NA CESTÁCH!

Autor článku: Martin Zikmund

Marianne Rodina na cestách

OBJEDNEJTE ONLINE!

Speciál Marianne Rodina na cestách si můžete také objednat ZDE!

Promotion