Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Umění být sám aneb Jak si užít samotu, i když vám není hej?

Info ikona
Žena

Samota. Pro mnohé lidi vítaný společník, pro jiné obávaný strašák, kvůli kterému zůstávají na večírku, v zaměstnání nebo ve vztazích déle, než je nutné. Jak si zpříjemnit čas strávený sám se sebou a proč se přestat samoty obávat?

Samota versus osamělost

Možná jste si to doposud neuvědomili, ale mezi samotou a osamělostí je velký rozdíl. Samota nabízí komfort, bezpečí i odpočinkový prostor, který slouží jen a pouze vám. Pokud v něm však cítíte osamělost, snadno se stane úzkostnou pastí, ze které neplynou takřka žádné benefity.

Osamělost bývá definována jako pocit úzkosti, který vyplývá z nesouladu mezi požadovaným a skutečným sociálním kontaktem. A podle studií může mít negativní dopad na psychické i fyzické zdraví. Jak proti ní můžete bojovat? V prvé řadě si udělejte malou inventuru svého okolí a držte si blízko pouze lidi, kteří vás obohacují a přináší vám do života pozitivní energii. Nebo vám ji přinejmenším alespoň neubírají a dávkujte si sociální kontakt zcela dle vašich potřeb.

Mohlo by se vám líbit

Jak si užít samotu?

Každý se samotou vyrovnává jinak. Někomu nečiní potíže být několik dní na dovolené sám, ale jsou i lidé, kteří se samotě cíleně vyhýbají. Pokud chcete se svým strachem proti samotě něco dělat, uvědomte si, že samota není pouze negativní záležitostí. Můžete v ní objevit mnoho příjemných výhod, jako například možnost organizovat si čas podle svého, přečíst všechny ty knihy, na které se vám na poličkách práší, nebo také konečně zjistit, kdo vlastně jste. Právě v samotě totiž lze odhalit skryté touhy, strachy nebo démony, se kterými můžete dále pracovat.

A jak si samotu užít? Zkuste si den strávený o samotě naplánovat. Ráno si dopřejte příjemnou snídani, poté se jděte projít, uvařte si dobrý oběd, nebo naplánujte celodenní výlet. Způsobů, jak si užít čas o samotě, je hned několik. Jen zkrátka musíte najít ten, který vám nejvíce sedí.

Samota po rozchodu

Samota má pochopitelně hned několik forem a jednou z těch nejtěžších je samota po rozchodu. Obzvlášť, pokud jste se svým dosavadním partnerem žili ve společné domácnosti, je velmi těžké se oprostit od pocitů osamocení a najít si v samotě zalíbení.

Buďte k sobě laskavý a nikam nespěchejte. Neutíkejte od samoty do dalších vztahů nebo za přáteli. Dopřejte si čas k tomu, abyste se znovu nadechli, načerpali energii a byli opět silnější. Myslete také na to, že stav, který aktuálně prožíváte nepotrvá do konce života, ale že se jedná o pouhou fázi, kterou nyní musíte překlenout. Dříve nebo později bude opět lépe.

Zdroj: cdc.govnia.nih.gov

Mohlo by se vám líbit