Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Samota v mateřství: Strašák, který může vést k vyhoření. Předejděte jí

Mateřství je pro mnoho žen krásnou životní fází. U některých z nich ale může přijít pocit samoty. A to i když si toto období jinak užívají. Přeci jen se jejich život výrazně proměnil. To potkalo například maminku Janu. A rozhodně nebyla jedinou. Její příběh vás třeba inspiruje a kromě něj pro vás máme tipy, které vám proti samotě v mateřství mohou pomoci.

Tereza Čaladi | 28. 09. 2023

Když si Jana těsně před čtyřicítkou našla přítele, byla štěstím bez sebe. Všechny její kamarádky už měly děti a ona po miminku taky toužila, ale tak nějak nemohla najít toho pravého, s kým ho mít. Když si pak našla přítele, měli na věc stejný názor a do roka otěhotněla. Ale realita byla trochu jiná, než si představovala. Její chlapeček byl velmi neklidné a plačtivé miminko. Uklidnil se pouze při kojení a v kočárku. Takže Jana trávila až 6 hodin denně na procházkách. K tomu měl její přítel v té době novou práci, kde musel trávit více času, a ona tak zůstávala po většinu dne sama. Její kamarádky, co měly starší děti, měly sice spoustu rad, ale neměly vyloženě čas se za ní zastavit a pobýt s ní – protože škola, kroužky a tak podobně. Ačkoliv Jana měla to, po čem celý život toužila, cítila se velmi osamocená. A není jediná žena, kterou tohle potkalo.

Podle organizace Mamio se cítí osaměle 81 % maminek, ty čerstvé dokonce uvedly, že nejenom jednou za čas, ale i několikrát do týdne. Life koučka a mediátorka Helena Theunissen přitom potvrzuje, že se s tímto problémem často setkává i ve své praxi.

Maminka na mateřské se může cítit péčí o dítě naplněná, vnímá jej jako své poslání, své dítě bezmezně miluje, plánuje s ním spoustu aktivit, a přesto se může cítit osaměle. Ať je to tím, že je partner po velkou část týdne v práci, o víkendu si zajede na kolo, či odpočívá. Nebo má taková maminka své rodiče daleko. Přijeli, když se miminko narodilo, ale dlouho se nezdrželi a najednou je jediným spojením videohovor. Podobně k osamění přispívá, pokud se žena stala velmi mladou či starší maminkou a její vrstevnice už mají děti odrostlé nebo naopak priority kamarádek se točí okolo cestování, studia či kariéry. Prostě nemá své zkušenosti s kým sdílet. A než si najdou nové kamarádky třeba na dětském plavání nebo ve školce, tak přeci jen nějaká doba uběhne,“ přibližuje Theunissen. Ze samoty a pocitu, že je žena na vše sama, což často nebývá jen pocit, může kvůli náročnosti nové mateřské role dojít až k vyhoření. Což byl i případ Jany. Kromě pocitu samoty začala mít i problémy s kojením a vše se tak nějak hromadilo. Při jedné návštěvě dětské lékařky se jí doktorka zeptala, jak se má, načež se instantně rozbrečela. Vyhledala ale odbornou pomoc a časem si uvědomila, že nemusí vše zvládat sama, ani podle diktátu ostatních, a začala se více rozhodovat sama za sebe.

Mohlo by se vám líbit

Nesamozřejmý vztah tatů a synů

Že vztah matky a dcery bývá problematický, o tom by mohla vyprávět leckterá z nás. Jak jsou na tom ale otcové a synové v době, kdy se role muže ve společnosti i v rodině dramaticky proměňují?
marianne.cz

Jak lze samotě v mateřství zabránit a předejít vyhoření

Neexistuje obecný návod, jak se pocitu osamění v mateřství vyhnout. Možná si ale najdete něco, co vám pomůže, v následujících tipech.

  • Zůstaňte v kontaktu. Je těžké udržovat přátelské vztahy, zvláště, když vaši přátelé jsou v jiné životní fázi. Spíše neočekávejte, že se budou oni zajímat o vás a jezdit trávit svoje volné chvíli s vaším miminkem. To se asi párkrát stane, ale po počátečním nadšení může intenzita návštěv opadnout. Zkuste tomu jít sama aktivně naproti. Pozvěte přátele na večeři, neodmítejte pozvánky na firemní akce nebo narozeniny, zajděte s kamarádkou do kina,“ doporučuje koučka Helena Theunissen.

  • Navažte nové kontakty. Nakonec nemusíte čekat, až bude vaše dítko ve školce, kde se budete moct potkat s dalšími maminkami. Můžete k tomu využít sílu technologií. Velkou pomocí může být výše zmiňovaná aplikace Mamio, která za tímto účelem vznikla. Zaměřuje se na propojování maminek a funguje podobně jako populární seznamovací aplikace Tinder. Najde vám další matky na základě vzdálenosti a následně už se díváte na to, jak velký máte „match“, tedy počet dětí, zájmy, přístup k mateřství a podobně. Případně pokud se vám do seznamování s dalšími maminkami nechce touhle cestou, můžete využít i lokální facebookové skupiny.

  • Vyhledejte pomoc, pokud je toho na vás moc. Může se stát, že se jako Jana ocitnete na pokraji sil. V takovém případě je dobré vyhledat profesionální pomoc a rozhodně se za ni nemusíte stydět. Svěřte se vaší lékařce, nebo lékařce svého dítěte. „V České republice existuje síť profesionálních psychologů či psychiatrů, kteří se specializují na poporodní deprese. Je to nemoc, dá se léčit a vám s podporou profesionálů může být rychle opět dobře,“ říká Theunissen na závěr.

Mohlo by se vám líbit

Slaďování rodinného a profesního života v Česku: Proč jsme tak naštvané a uštvané?

Publicistka, právnička, feministka Šárka Homfray napsala knihu o ženách pro ženy, ale i pro muže, kteří si to s největší pravděpodobností nepřečtou, s názvem Proč jsme tak naštvané? Řeší v ní každodenní genderové nerovnosti, od vzdělání, po péči o rodinu, děti, profesní uplatnění až po politiku a moc. Já bych se zastavila u tzv. slaďování profesního a rodinného života, protože to je i v roce 2023 stále v rovině sci-fi nebo bajkaření.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem