Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Všude dobře, doma nejlíp: Tipy na výlety a dovolené po Česku

Teploty venku naznačují, že léto se už mílovými kroky blíží, a to znamená, že nastává optimální čas na dovolené...nebo minimálně na jejich plánování. Proč ale jezdit do Chorvatska, když máme tolik krás i u nás? Možná přemýšlíte, kam v létě vyrazíte na příjemný prodloužený víkend, jednodenní výlet s dětmi, nebo někam na kola. Máme pro vás destinace s příjemným vyžitím pro všechny tyto záležitosti.

Tereza Čaladi | 2. 06. 2023
  • České Toskánsko na jižní Moravě

Všichni ví, že jižní Morava je kolébkou výborných vín. Nabízí toho ale daleko více. Naším doporučením je zavítat na víkend do hotelu Volarik, který v této oblasti nemá obdoby a kde můžete příjemně zrelaxovat, užít si dobré víno i jídlo a vyrazit na výlet do okolí.

Nedaleko něj je Svatý Kopeček, na který z hotelu dojdete pěšky. Kromě toho můžete vyrazit na zámek v Mikulově nebo na výlet na kola a projíždět mezi vinicemi na Pálavě. Je to tu vlastně takové malé Toskánsko.

A kdyby náhodou nevyšlo počasí, zabavíte se i na hotelu. Nejvíce vás bude lákat pravděpodobně jeho wellness. Můžete zde zavítat do privátního wellness, které připomíná vinný sklep a kde můžete vyzkoušet i vinnou lázeň; dále můžete vyzkoušet kelo saunu, z níž máte i výhled na jezírko/venkovní biotop; a za zmínku rozhodně stojí i „sky wellness“, ze kterého máte výhled na celý Mikulov a kde je umístěný i bazén. Pokud byste ale chtěli být aktivní, tu možnost tu určitě máte – je tu místnost, v níž se dá cvičit. A rodiče jistě budou nadšení, když zjistí, že tu je i dětský koutek. Kromě toho vás vnitřní prostory nadchnou krásnou moderní architekturou, která mimo jiné klade důraz na udržitelnost (stejně jako další oblasti hotelu). Prohlédnout si je můžete v naší galerii.

Poté si jistě rádi odpočinete v útulných pokojích, ale vynechat výbornou večeři či sklenku vína z Vinařství Volarik, které vlastní tatínek majitele hotelu – Mika Volaříka – by byla opravdu škoda. Hotel tak přes svou velikost na vás dokáže dýchnout i rodinnou atmosférou, čímž ještě více připomíná Itálii. A pokud byste se sem dostali až v září, rozhodně si nenechte ujít Pálavské vinobraní, které se bude konat od 8. do 10. září.

  • Program pro děti na zámku Loučeň

Pokud vás zaujal zámek v Mikulově, pak pro vás máme tip na takový, který rád přivítá dospělé, ale má bohatý program zaměřený na malé návštěvníky a k tomu je blíže k Praze. Jedná se o zámek Loučeň, který je kousek od Mladé Boleslavi a který bude plný letních radovánek. Vyskytuje se v něm největší Labyrintárium v Evropě a nabízí kostýmované prohlídky v areálu. Můžete tam zavítat jen tak, ale pokud by vás lákaly nějaké zajímavé akce, které se tam budou dít, pak to je jistě oslava Mezinárodního dne turistiky naboso 29. července, či pohádkové léto, které bude trvat celý srpen. Jeho tématem je letos „Dětství v době Karla IV" a každé úterý, středu, čtvrtek a sobotu se můžete těšit na rytířské turnaje a scénky.

Mohlo by se vám líbit

Moře za humny! Kam vyrazit k moři, když nechcete letět?

Letošní dovolená se ponese v duchu antigenních testů, čestných prohlášení či několikadenní nařízené karantény. Přesto se mnoho lidí vypraví za hranice naší republiky a po několika měsících covidových strastí konečně vkročí do sluncem rozpáleného písku. Pokud o dovolené u moře stále přemýšlíte, a zároveň nechcete strávit dlouhé hodiny v letadle či autobuse, pak vyrazte k letoviskům, která máme za rohem.
marianne.cz
  • Noční prohlídky středověkého stříbrného dolu

Zajímavé události se přitom budou dít i v Kutné hoře. Zde vám České muzeum stříbra od 5. července do konce srpna nabídne návrat do středověku, konkrétně tajuplné noční prohlídky za svitu kahanu, a to každou středu. Do dolů se ale samozřejmě budete moci podívat i přes den.

  • Za českou kulturou do Vysoké u Příbrami

Pokud se chcete vrátit do historie, ale ne o tolik let zpět, můžete zavítat do Vysoké u Příbrami, kde památník jednoho z nejproslulejších českých skladatelů slaví šedesátiny. Zde našel totiž svůj domov Antonín Dvořák. Oslavy se budou konat 22. července a jejich součástí budou mimo jiné i hudební vystoupení. Pokud se ale chcete dozvědět o Antonínu Dvořákovi více už teď, můžete na místo vyrazit kdykoliv, jelikož mu tam je věnovaná pozornost celoročně. Jistě stojí za to vyzkoušet aplikaci Vysoká říše zvuků, která vám při procházce v okolí památníku umožní poslouchat Dvořákovu hudbu a přitom se u toho o něm něco i dozvíte. V místech památníku je umístěna i „dvořákovská tajenka“, která jistě zaujme děti. Mimo to můžete navštívit také výstavu Antonín Dvořák Superstar.

  • Zapomenutá místa v jižních Čechách

A ještě se podíváme na úplný jih naší republiky. Letos totiž vznikl seriál z produkce české Toyoty nazvaný Počesku, jehož cílem je představit různé výletní cíle v České republice. Soustředí se přitom na zapomenutá a méně známá místa a naposledy se zaměřil právě na jižní Čechy. Pokud tedy svůj prodloužený víkend budete chtít strávit spíše jako roadtrip (výlet autem z místa na místo), můžete zavítat do následujících destinací: Zbudovská blata sestávající ve stylu selského baroka, tedy z roztomilých starých chaloupek jako z pohádky; Kubátův pomník, u nějž najdete příběh statečného sedláka z 16. století; Karlův Hrádek spojený s Karlem IV.; naučná Potahová stezka; či výlet na soutok Vltavy a Lužnice. Tipy na další zajímavé destinace – i mimo jižní Čechy – najdete na jejich stránkách.

Pořád vás láká zahraničí? Pak pro vás máme tip, který není daleko a královsky se tam o vás postarají

Pokud přeci jenom budete chtít vyrazit za hranice, ale ne příliš daleko, doporučujeme zajet k sousedům, které i tak považujeme za naše – na Slovensko. Je to sice delší cesta, ale po jejím absolvování se budete cítit naprosto královsky. Na samém jihu Slovenska totiž leží zámek Château Bela.

​​​​​Jeho historie sahá až do 18. století a přesto, že je nyní zrekonstruovaný, udržuje si svého historického ducha. Jeho vlastníky je v současné době šlechtický rod Krockow. Hraběnka Ilona von Krockow jej totiž v roce 2000 odkoupila od státu (je vnučkou předchozího majitele) a ještě ten rok započala rekonstrukce. Brány zámku byly otevřeny veřejnosti v roce 2008 a od té doby na něj zavítaly i slavné osobnosti. Mezi jeho návštěvníky byl i princ Harry.

Na zámku tedy skutečně ví, jak se o vás postarat královsky. To dokazují několika chodová výtečná jídla, při nichž si můžete užít živou hru na housle. Areál kromě toho nabízí degustaci vín z tamějšího vinařství, klidný večer v kino sále, spa, masáže, soukromé prohlídky či se můžete projít příjemným parkem až k rybníkům a užít si malebnou přírodu. Cestou přitom potkáte ovce a další domácí zvěř. Nezapomíná se zde přitom ani na děti – v areálu je dětské hřiště a mohou využít i tamější mini zoo.

Kromě toho samotná Belá je velice přívětivou oblastí. Navíc odtud to už není daleko do Maďarska.

Kam vyrazit na výlety a dovolené po Česku
Mohlo by se vám líbit

Jak zvládnout letní dovolenou s pejskem? Zkontrolujte pas a nepodceňte výběr místa

Užíváte si několikaměsíční štěňátko, nebo vám už pěknou řádku let dělá společnost psí parťák? Ať tak či onak, chápeme, že si s ním chcete dosytosti užít i letní dovolenou. Jaké nástrahy ale společná cesta za dobrodružstvím přináší? A co udělat, aby se dovolená obešla bez zbytečných nepříjemností?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Letní dovolená v Gruzii: Zamilujte si pláže, víno i cenově dostupná letoviska

Letní dovolená v Gruzii: Zamilujte si pláže, víno i cenově dostupná letoviska

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce