Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Letní dovolená v Gruzii: Zamilujte si pláže, víno i cenově dostupná letoviska

Projeli jste Chorvatsko, Itálii či Bulharsko křížem krážem a hledáte novou destinaci, kterou si zamilovat? Mám pro vás tip: Gruzie. Ne, nepřestávejte číst. Gruzie je neskutečně kouzelná a máme před sebou jen několik málo let, kdy si ji můžeme užít v její maximální autentičnosti.

Eva Kadavá | 11. 07. 2024

Možná jste o ní slyšeli v souvislosti s letošním fotbalovým šampionátem, možná jste ji přisuzovali „batůžkářům.“ Gruzie má ale nepopiratelné kouzlo i pro klasické dovolenkáře, kteří místo treků dávají přednost útulným hotelům a ležení na pláži. A pláže tu jsou doslova nekonečné, i plné v sezóně si najdete místo pouze sami pro sebe. Mezi nejkrásnější části Gruzie patří oblast Adžarie, která se rozkládá na jihozápadu země, při hranicích s Tureckem a na východním pobřeží Černého moře. Jakmile se k moři otočíte zády naskytne se vám výhled na majestátní hory malého Kavkazu, které nabízejí nejen nezapomenutelné výhledy, ale i možnosti pro turistiku a horolezectví.

Mohlo by se vám líbit

5 důvodů, proč vyrazit na Maltu: Užijte si azurové moře, malebné uličky i michelinské restaurace

Malta je sice nejmenší zemí Evropské unie, ale má mnoho co nabídnout. Je typická svými žlutými domečky, barevnými balkony, průzračným mořem, dechberoucími stavbami i pohodovým a veselým životem. Tato kombinace vás jistě uchvátí.
marianne.cz

Kobuleti: Místo, kde můžete zhluboka dýchat

Jedním z měst, které v Adžarii v nadcházejících letech čeká velký turistický i stavební boom, je Kobuleti. Zatímco mimo sezonu žije poklidným, až lehce ospalým rytmem, v sezóně se zhluboka nadechne a poskytne náruč deseti tisícům turistů, kteří míří na pobřeží Černého moře. Leží 30 kilometrů severně od Batumi a po desetiletí je označováno jako klimaticko-balneologické letovisko. V praxi to znamená skvělý, čistý vzduch, který si poradí s nejedním onemocněním dýchacích cest. Ostatně, právě kvůli klimatickým podmínkách se stalo Kobuleti vyhlášeným letoviskem již za dob ruské šlechty. Největší podíl na to měl car Alexandr II., když rozparceloval pobřeží a daroval pozemky vysokým vojenským velitelům jako poděkování za vítězství nad Turky. Kobuleti je také vstupní branou do stejnojmenné rezervace, jež je součástí gruzínských Kolchidských deštných pralesů a mokřadů zapsaných na seznamu UNESCO.

Mohlo by se vám líbit

Stylově do letadla: Oblečte se na cestování pohodlně, ale buďte stále šik

Pokud patříte mezi ženy, které chtějí vypadat skvěle a stylově za každé situace, jistě také často řešíte záludnou otázku, jak se obléct na několika hodinový let. Při výběru takového outfitu jistě hraje velkou roli praktičnost a pohodlnost, ovšem to se často vylučuje s tím být šik a stylová. Poradíme vám, jak tyto dvě věci skloubit a vy už nikdy nebudete muset řešit toto obtížné dilema. Vyberte si z následujících outfitů a dovolená může začít.
marianne.cz

Ideální destinace pro milovníky jídla a vína

Gruzínci jsou pověstní svou bezprostředností a touhou hostit. Jakmile se zasedne ke stolu, přistává na něm jeden chod za druhým. A že je co ochutnávat. Gruzínská kuchyně do sebe vstřebala vlivy turecké, íránské a ruské kuchyně. Rozhodně si nenechejte ujít chačapuri – gruzínské národní jídlo, které je oficiálně zapsané na listině nedotknutelného kulturního dědictví země. Mám pro vás tajný tip: Nejdříve lehce promíchat žloutek se sýrovou směsí a pak už jen odlamovat kousky těsta a nabírat vzniklou směs. V žádném případě nepoužívejte příbor, nebo se na vás místní budou dívat se zdviženým obočím. Velmi často narazíte v gruzínské kuchyni na vlašské ořechy. Melou se do omáček, past, jedí se naslano i nasladko. Součástí tamní gastronomie je samozřejmě i víno. Gruzie bývá nazývána „kolébkou vína“, protože archeologické nálezy potvrdily, že výroba vína tu probíhala již před 8 tisíci lety. A dodnes řada vinařství používá k výrobě obří keramické nádoby zakopané do země tzv. kvevri.

Budete-li si chtít něco z gruzínských dobrot dovézt také domů, určitě se vydejte na městský trh v Kobuleti. Vedle zaručeně „značkových“ kabelek a bot je tu i hala s tradičními výrobky. Ať už je to koření adžika nebo svanská sůl, ořechy máčené ve vinné šťávě čurčchela nebo výtečný kaštanový med.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Dokážete přiřadit k jednotlivým zemím jejich typická jídla? Ukažte, zda jste světoví gurmáni

Pokud milujete cestování a jídlo, bude pro vás tento kvíz brnkačka. Každá země se pyšní typickými jídly, které chtějí turisti ochutnat, a rozšířit si tak gastronomické a chuťové obzory. Vyzkoušejte si náš test a zjistěte, jak velký přehled máte o oblíbených pokrmech a zda víte, co kde stojí za ochutnání. 
marianne.cz

Cenový ráj, kde se budete cítit jako královna

Nespornou výhodou Gruzie jsou ceny. Oficiální měnou je gruzínské lari (GEL) a v běžných restauracích či kavárnách zaplatíte méně než v Česku. Jen pro příklad espresso mne stálo ve čtyřhvězdičkovém hotelu v přepočtu 32 Kč, za řecké frappe dáte zhruba 80 Kč. Podobně vstřícné jsou i ceny ubytování. Můžete mít nocleh již za několik set korun, nebo se ubytovat v luxusním hotelu se snídaní v cenové relaci českého penzionu. Svou hlavu i kufry můžete složit například v Miramare Magnetic Beach Hotel přímo na břehu Černého moře. V loňském roce ho převzala česká společnost Czech Inn Hotels a tak není problémem ani jazyková bariéra, protože část personálu hovoří velmi dobře česky. Jde o nově postavený resort s infinity bazénem a privátní pláži, který vám rád zařídí transfer z letiště až k recepci. Třešinkou je Sky bar v sedmém patře hotelu a možnost rezervace jacuzzi. Do Gruzie létají několikrát týdně nízkonákladové společnosti, takže s trochou štěstí seženete letenky třeba do Kutaisi doslova za babku.

Galerie: Krásy Gruzie, které stojí za návštěvu
Zdroj článku

Související články

Zábava
Cestovatelský deník Dominiky B.: Za horským vzduchem a udržitelnou turistikou do Jižního Tyrolska

Cestovatelský deník Dominiky B.: Za horským vzduchem a udržitelnou turistikou do Jižního Tyrolska

Životní styl
Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Cestování
Cestujeme po Česku: Kam za chaloupkami jako z pohádky? Do Lužických hor

Cestujeme po Česku: Kam za chaloupkami jako z pohádky? Do Lužických hor

Zábava
7 tipů na nejkrásnější železniční trasy v Evropě: Auto nechte doma a zažijte cestování z nového úhlu

7 tipů na nejkrásnější železniční trasy v Evropě: Auto nechte doma a zažijte cestování z nového úhlu