Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Suchý únor aneb 5 důvodů, proč vyměnit skleničku za knihu

Info ikona
Sklenička

Alkohol umí být skvělým společníkem. Občasné popíjení se však snadno změní v (ne)vinný zvyk, který se začne negativně propisovat do vašeho života. Spánek, sex nebo i zdravý životní styl totiž mohou pod tíhou alkoholu značně trpět. Odložte na celý únor skleničku stranou a zkvalitněte tak svůj život.

Spánek

Jedna z oblastí, do které se alkohol může propisovat, je spánek. Pochopitelně záleží na tom, co a kolik jste toho před ulehnutím vypili. A možná se vám může zdát, že po pár skleničkách rychleji usínáte, jenže to ještě neznamená, že vás čeká sladký a kvalitní spánek.

Alkohol působí jako sedativum. Lidé, kteří často popíjejí proto rychleji upadnou do hlubokého spánku, čímž ale dochází k nerovnováze mezi jednotlivými spánkovými (konkrétně NREM a REM) fázemi. Výsledkem je časté probouzení a ranní pocit únavy.

Pokud tedy máte potíže se spánkem, možná byste se měli zaměřit právě na konzumaci alkoholu. A suchý únor vám může posloužit jako skvělý experiment ke zjištění, jestli se vám náhodou skleničky také nepropisují do snů.

Mohlo by se vám líbit

Zdravý životní styl

Alkohol má neblahý vliv také na zdravý životní styl. Spoustu lidí tráví nepřeberné množství času v posilovnách nebo přípravou zdravých pokrmů, ale po večerech si rádi dopřejí hned několik skleniček oblíbeného drinku. Jenže kombinovat velký fyzický výdej se zdravým jídelníčkem a přemírou alkoholu, vašemu tělu rozhodně neprospívá.

Věděli jste, že alkohol dehydruje svalstvo? To však pro svou regeneraci potřebuje vodu a jestliže svaly nemají dostatek vody, dochází k narušení celého regeneračního procesu. Dalo by se říct, že pokud se v pátek vydáte do posilovny a následně na večírek, kde se opijete, veškeré benefity ze cvičení jsou rázem smazány a vám zbude jen unavené a vysílené tělo. Nemluvě o kocovině, která vás druhý den čeká.

Sex

Možná si říkáte, že alkohol a sex společně tvoří vskutku smyslný koktejl. Alkohol sice pomáhá uvolnit zábrany a jedna nebo dvě skleničky dokonce mohou zkvalitnit sexuální prožitek. V momentě, kdy to však s alkoholem přestřelíte, vás čeká místo příjemného potěšení spíš zoufalství.

Konkrétně u žen alkohol narušuje schopnost vzrušení, erotickou touhu i libido. U mužů pak dochází k nedostatečnému prokrvení v místech, kde jej potřebují nejvíce. Výsledkem pak může být neschopnost dosažení orgasmu na obou stranách a celkově nižší prožitek sexu.

Info ikona
Sklenička

Pleť

Trpíte na nevzhledné pupínky a nevíte, co je jejich příčinou? Odpovědí může být opět alkohol! Ten totiž obsahuje velké množství cukru a navíc se propisuje do hladiny hormonů v krvi. Tato kombinace pak může zapříčinit vznik akné, červených flíčků nebo pupínků. Nemluvě o již zmíněné dehydrataci, která pleti skutečně neprospívá.

Alkohol v neposlední řadě narušuje kvalitu kůže. Obírá ji o živiny, vitaminy a minerály a také způsobuje nedostatek kyslíku. Výsledkem je předčasné stárnutí pleti a občas i výskyt tmavých kruhů pod očima, které mohou být způsobené i nedostatkem spánku. Opět díky požitému alkoholu.

Za co vyměnit alkohol

Alkohol zdaleka nemusí být jediným nápojem, který vám pomůže uvolnit napětí z těla. Zkuste během února zařadit do svého pitného režimu bylinkové čaje. Máta, meduňka nebo třeba levandule jsou skvělými prostředníky k relaxaci a umí být příjemnými společníky při čtení knihy nebo sledování televize. Navíc se nemusíte bát, že byste druhý den měli kocovinu. Zkuste také navýšit příjem čisté neperlivé vody.

Pokud jste poslední měsíce nakládaly svému tělu více alkoholu, než je zdrávo, můžete jej podpořit v očistě tak, že zařadíte do svého jídelníčků různé ovocné a zeleninové šťávy. Zejména pak šťáva z řapíkatého celeru nebo rakytníku příjemně povzbudí vaše tělo a podpoří detoxikaci organismu.

Mohlo by se vám líbit