Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Jak na low-cost cestování: Vyměňte drahou dovolenou za zážitky s minimálním rozpočtem

Low-cost cestování neboli cestování s minimálními výdaji se stává v posledních letech čím dál populárnějším. A není divu. Kdo by nechtěl za málo peněz spoustu muziky? Pokud vás láká dobrodružství a nevšední zážitky, na které budete dlouho vzpomínat, seznamte se s našimi tipy, jak s low-cost cestováním začít a co přesně obnáší.

Veronika Zvonková | 15. 05. 2024

1. Plánujte

Podstatou toho, jak nejméně zatížit vaši peněženku, je důkladný plán. Ať už se chystáte do zahraničí nebo jen cestovat po Čechách, měla byste si ujasnit, která místa chcete navštívit, a hledat tak tu nejlevnější variantu.

Pokud se vydáte bez plánu neznámo kam, můžete toho sice hodně zažít, ale také vás mohou překvapit nečekané výdaje. V případě cest do zahraničí jsou to například placené průjezdy tunely, drahá parkování v turistických oblastech nebo třeba neznalost místních zákonů, která vás může přijít na nepěkné pokuty.

Mohlo by se vám líbit

5 aplikací, které vám usnadní cestování

I přestože prázdninové léto právě skončilo, na cestování nikdy není pozdě. Přijdou zářijové a říjnové prodloužené víkendy díky svátkům a ani se nenadějeme a bude tu advent. Příležitostí k vycestování je zkrátka stále spoustu, a proto vám přinášíme tipy na pět aplikací, které byste ve svém telefonu na cestách rozhodně měla mít.
marianne.cz

2. Zaměřte se na dopravu

Doprava je častokrát tou nejdražší položkou v rozpočtu na dovolenou. Zkuste to tentokrát jinak. Pokud preferujete moře, vyplatí se hlídat si letenky přes různé internetové srovnávače. Například aplikace Kiwi nebo Pelikán vám najdou levné letenky, ovšem nejlepší strategií je si poté vybranou letenku zakoupit přímo na webu konkrétní letecké společnosti. Většinou se dostanete ještě na nižší částky.

Info ikona
Letenka

Pokud cestujete autem, existují aplikace, díky kterým můžete zjistit, zda někdo ve vašem okolí necestuje stejným směrem. Případně po cestě můžete někoho za poplatek svézt, a ušetřit tak nemalé peníze za tankování. Takovou šikovnou aplikací je například BlaBlaCar.

Pokud máte dobrodružství v krvi, levnější a zároveň bezpečnou alternativou je jízda vlakem nebo v případě cesty na Slovensko, autovlakem.

3. Využijte levného ubytování

Pokud vaše auto nedisponuje dostatečným prostorem na to, abyste v něm mohla přespat, nebo se zkrátka nechcete vzdát minimálního pohodlí, zkuste využít třeba portál Airbnb. Zde si můžete i za minimální peníze pronajmout celý dům, byt nebo jen pokoj prakticky kdekoli na světě.

Pro milovnice klasického stanování je skvělá volba například kemp, kde máte nejen sprchu, ale i zázemí pro mytí nádobí. Jestliže ale hledáte spíše místo, kde si odpočinete od lidí, potom vás určitě zaujme možnost pronajmout si na jednu nebo více nocí prostor na soukromém pozemku (louka, místo u řeky, zahrada). V Čechách tuto možnost nabízí portál Bezkempu, kde si můžete vybrat z široké nabídky lokalit, podle toho, kam se chcete vydat.

Info ikona
Kempování v přírodě
Mohlo by se vám líbit

Celoroční cestování je trend. Vybere si perfektní zavazadlo přímo na míru

Dovolené nejsou v dnešní době již zdaleka jenom letním tématem. Cestujeme stále více i na podzim a zimu do teplejších krajin do jižní Evropy, či směr Afrika nebo Asie. A také popularita euro víkendů roste. Jaké ale zvolit zavazadlo, když jedete do méně známé destinace či nemáte velké zkušenosti s cestami s více zavazadly na dovolenou letadlem či naopak na krátký euro víkend?
marianne.cz

A v neposlední řadě, pokud máte možnost přespat v autě a kemp s veškerým sociálním zázemím s přehledem omezíte, potom nejlevnější alternativou může být například aplikace Park4night, která vám najde placené i neplacené legální parkovací místo nejen u nás, ale i v zahraničí.

4. Méně pohodlí, více zážitků

Ať už cestujete do hor, k moři či za kulturou, pamatujte, že pravidlo low-cost cestování tkví v minimalizaci pohodlí. S tím se pojí i stravování, které si lze zajistit buď po vlastní ose (nakoupit si jídlo s sebou), nebo využít nákupu v místních supermarketech. Určitě to nemusí být váš šálek kávy, ale lehký piknik na dece na voňavé louce při západu slunce může být oproti drahé restauraci plné turistů příjemnou změnou a nevšedním zážitkem.

Stejně tak jako ranní pohled z okna auta nebo stanu na krásnou krajinu je balzámem pro duši, ačkoli z okna hotelu nebo penzionu by to možná bylo lákavější. Pravdou je, že ty nejméně nákladné zážitky bývají sice často možná méně pohodlné, ale zato mají svoje kouzlo a dost možná na ně budete vzpomínat hodně dlouho s úsměvem na tváři.

Zdroj článku

Související články

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování

5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování

Dobrý nápad
KVÍZ: Tohle ovoce jste nejspíš nikdy neviděli! Poznejte ho a také zkuste kvíz

KVÍZ: Tohle ovoce jste nejspíš nikdy neviděli! Poznejte ho a také zkuste kvíz

Lidé a místa
Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody

Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody

Dobrý nápad
Vyrazte si pro sladké jahody. Víme, kam na samosběr po celé České republice

Vyrazte si pro sladké jahody. Víme, kam na samosběr po celé České republice