Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Sezóna hiků je tady: Zjistěte, jakou výbavu si s sebou vzít a jak se efektivně sbalit

Balení na hike, ať už jde o jednodenní výlet nebo vícedenní dobrodružství, vyžaduje pečlivou přípravu a promyšlený výběr vybavení. Cílem je najít rovnováhu mezi tím, co je nezbytné, a tím, co je možná lepší nechat doma, aby batoh nebyl zbytečně těžký. Jak se efektivně sbalit a na co rozhodně nezapomenout?

Aneta Akgül | 28. 05. 2024

Plánování a příprava

Než začnete balit, je důležité si ujasnit několik věcí. Zaprvé, řiďte se tím, na jak dlouho se balíte a jak náročná trasa vás čeká. Jinak se budete balit na jednodenní výlet a jinak na vícedenní trek. Zadruhé, sledujte předpověď počasí, abyste věděla, jaké oblečení a vybavení budete potřebovat. A třetí bod, který je pravděpodobně nejdůležitější, je důkladně zjistit, jaký terén vás čeká. Zde je totiž možnost, že budete potřebovat speciální vybavení, jako jsou třeba trekové hole.

Mohlo by se vám líbit

5 knižních bestsellerů, které letos s sebou přibalit k vodě

Čas dovolených už klepe na dveře a s ním i vytoužený odpočinek. K chytání bronzu na dece u vody jednoznačně patří kvalitní čtení. Které knihy se letos vyplatí přibalit do plážové tašky?
marianne.cz

Základní vybavení na hike

Vhodný batoh je naprostým základem. Na jednodenní výlet postačí batoh o objemu 20 až 30 litrů, na vícedenní trek je potřeba batoh s přibližným objemem 40 až 60 litrů. Důležité je, aby vám dobře seděl na zádech a měl dostatek kapes a přihrádek. V tomto případě se spíše než designem řiďte hlavně praktičností a funkčností.

Co se týče oblečení, klíčové je vrstvení, které umožňuje přizpůsobit se měnícím se podmínkám. Ačkoliv si předem zjistíte, jaké počasí v době vašeho výletu bude, příroda je nevyzpytatelná, a tak je dobré být připravena na všechny varianty. Základní vrstvu by mělo tvořit funkční prádlo, které odvádí pot, udržuje tělesnou teplotu, a tím chrání před nachlazením a dalšími nepříjemnostmi. Střední vrstva by pak měla být izolační. Ideální je například fleecová nebo lehká péřová bunda, kterou dle potřeby buď obléknete, nebo svléknete. Poslední vrstva by pak měla být nepromokavá a větruodolná. Co se týče obuvi, pohodlné a dobře rozšlápnuté turistické boty jsou nezbytné. Pro krátké výlety mohou stačit lehčí tenisky, ovšem pro náročnější trasy jsou lepší kotníkové boty s pevnou oporou.

Mohlo by se vám líbit

Cestujte s dětmi po Evropě: V těchto 4 městech najdou vyžití malí i velcí

Cestování s dětmi je kapitola sama o sobě. Mnohdy se snažíme vybírat takové destinace, kde se naše ratolesti spolehlivě zabaví, ale často je to na úkor našich vlastních cestovatelských zájmů. Proto jsme pro vás vybrali několik evropských měst, která zaručují vyžití pro malé i velké. Stačí jen sbalit kufr a hurá za dobrodružstvím!
marianne.cz

Co dalšího se může hodit?

Rozhodně nepodceňujte navigaci. Ačkoliv drtivá většina z nás v dnešní době spoléhá na chytré telefony, mějte na paměti, že v lese, horách nebo kamkoliv se vydáte, nemusí být signál. Proto je dobré mít při ruce, pro případ nouze, i klasickou mapu, kompas nebo jakékoliv jiné GPS zařízení. Nezapomeňte také na základní lékárničku, která by měla obsahovat náplasti, obvazy, dezinfekci, léky proti bolesti a případně osobní léky. Zkrátka a jednoduše, nikdy nevíte, co se může stát a v případě nouze je dobré u sebe mít alespoň tu nejzákladnější výbavu.

Určitě si do batohu nezapomeňte sbalit také dostatek jídla a pití. Ideální jsou snacky s vysokou energetickou hodnotou, které vám dodají dostatek energie pro váš sportovní výkon. Pořiďte si také láhev na vodu se zabudovaným filtračním zařízením, abyste ji mohla kdykoliv doplnit. A pakliže vyrážíte na vícedenní hike, stan, karimatka a spacák samozřejmě nesmí ve vaší výbavě chybět. Hodí se také čelovka či baterka, zápalky a, pokud je potřeba, i vařič a nějaké skladné nádobí.

Tipy na závěr

Pro co největší zjednodušení a nejpříjemnější zážitek z hiku pro vás máme několik tipů. Věci, které budete potřebovat často (voda, svačina, mapa), mějte po ruce. Těžší věci dejte do spodní části batohu blíže k zádům. Pokud jste v hikování začátečnice, vydejte se nejprve na kratší výlet s plně naloženým batohem, abyste zjistila, co opravdu potřebujete. Posléze pečlivě zvažte, co je naopak zbytečné. Čím méně věcí s sebou potáhnete, tím lépe se vám bude chodit.

Zdroj článku

Související články

Zábava
Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Zábava
Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Zábava
Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti