Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Jaký vliv má tvrdá voda na naši krásu?

Info ikona
voda

Odborníci na zdravou výživu a stravování doporučují vypít denně alespoň 2-3 litry čisté vody. Čistou vodu dokonce označují za elixír zdraví. Je tedy ironií, že ačkoli je voda nezbytná pro naše celkové zdraví uvnitř, může být na škodu při naší snaze o bezchybný vzhled navenek. Mytí obličeje je důležitou součástí péče o pleť, a přestože neustále hledáme ten nejlepší balzám, olej, pěnu a pleťovou vodu na čištění obličeje, někteří nevědí, že nepřítel naší krásy se skrývá v obyčejné vodě z kohoutku.

Promotion | 25. 04. 2023

Přestože máme to štěstí, že máme jeden z nejčistších a nejregulovanějších vodních systémů na světě, existuje řada stopových znečišťujících látek, které působí na pokožku katastrofálně. A nejsme jediní, Pařížanky se přiznávají, že kvůli tvrdé vodě ve městě používají místo vody z kohoutku micelární vodu, a bezchybná "porcelánová pleť", která je synonymem pro Korejky, je výsledkem čištění pleti perlivou vodou z plastových lahví - což není příliš ekologické. Jaké jsou naše možnosti, abychom své pleti dále neškodili? 

Proč je měkká voda lepší pro udržení zdravé pleti 

Jednou z největších výhod instalace zařízení na odstranění tvrdosti vody, změkčovač vody, je skutečnost, že měkká voda je lepší pro čištění pleti. To platí nejen pro oblečení a nádobí, ale také pro vaši pokožku. Měkká voda usnadňuje pěnění čisticích prostředků a dokáže snadněji a spolehlivěji opláchnout zbytky mýdla. To znamená, že po umytí na vašem těle nezůstanou zbytky mýdlové pěny, která je zodpovědná za ucpávání pórů nebo způsobuje nepříjemné akné a další kožní problémy. 

Změkčovač vody navíc (mimo jiné) pomůže i vaší peněžence. Po instalaci změkčovače vody výrazně ušetříte a nebudete muset kupovat hydratační krémy a různé oleje. Odstraněním minerálů, které způsobují tvrdost vody, se zlepší hydratace vaší pleti a její pH se může vrátit na původní hodnoty. 

Info ikona
mytí rukou

Jak poznáte, že máte tvrdou vodu? 

Projevy tvrdé vody, ať už v domácnosti nebo na těle, závisí na množství vápníku nebo hořčíku. Proto mohou mít domácnosti v různých městech a okresech různý stupeň tvrdosti vody. Mezi nejčastější příznaky tvrdé vody patří např: 

  • Matné a drsné oblečení nebo prádlo po praní 

  • Skvrny způsobené vodním kamenem, které se objevují na dlaždicích, skle, umyvadlech nebo sprchových hlavách. 

  • nízký tlak vody ve sprchách i v kohoutcích 

  • Křídové nebo bílé skvrny na zaschlém nádobí po jeho umytí. 

  • Suchá pokožka a vlasy bez života 

Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda je voda skutečně tvrdá, je nechat si ji otestovat. Nejjednodušší a nejrychlejší možností je testování pomocí testovacích proužků a kapek. 

Co způsobuje tvrdá voda? 

Odhaduje se, že téměř 85 % všech domácností má vodu z vodovodu, která je považována za "tvrdou vodu". Jedná se o vodu s příliš vysokým obsahem minerálů, obvykle vápníku a hořčíku. K hromadění minerálů dochází přirozeně tím, že voda prosakuje porézními vrstvami vápencových hornin a křídových půd, aby se později usadila v podzemních vodonosných vrstvách. 

Přestože je tvrdá voda obecně bezpečná k pití, způsobuje v domácnostech řadu problémů, například snižuje životnost elektrických spotřebičů, zvyšuje měsíční náklady na energii a účty za vodu (protože spotřebiče potřebují ke správnému fungování více energie). 

Info ikona
vodní kámen

Jaké jsou účinky tvrdé vody na pokožku? 

Přestože pití tvrdé vody nemá žádné závažné nepříznivé účinky, může mít nepříznivý vliv na pokožku a vlasy. Zde jsou uvedeny některé účinky tvrdé vody na pokožku. 

1. Vysušuje pokožku 

Tvrdá voda ničí přirozenou hydrataci pokožky, což má za následek šupinatou a suchou pokožku. Přebytečné minerály z vody se usazují na pokožce a narušují její přirozenou ochrannou vrstvu, což je jeden z nejnepříjemnějších účinků tvrdé vody. To však není vše - tvrdá voda má zásadité pH, které může narušit přirozené kyselé pH pokožky. Tato alkalická a kyselá kombinace není dobrá a pleť se mastí. Pokud se snažíte mít krásnou a zdravou pleť, tvrdá voda vám to může ztížit. Je načase zvážit instalaci změkčovače vody a zbavit se těchto nepříjemností jednou provždy. Vyhnete se tak nutnosti kupovat drahé hydratační přípravky.  

2. Svědění pokožky 

Tvrdá voda má negativní účinky na pokožku a způsobuje její nadměrné vysušení, což má za následek olupování pokožky a následné svědění. Vysoký obsah sodíku v tvrdé vodě může způsobit podráždění pokožky, což vede k nepříjemným pocitům. Při používání produktů péče o pleť mohou minerály obsažené v tvrdé vodě ztěžovat jejich úplné smytí, což způsobuje, že zůstávají na pokožce a ucpávají póry. Minerály v tvrdé vodě se navíc mohou smíchat s mýdlem a sprchovým gelem a zanechat mýdlové usazeniny, které stav podrážděné pokožky jen zhoršují. Nadbytek minerálů obsažených v tvrdé vodě narušuje přirozenou ochrannou bariéru pokožky, která je tak zranitelnější vůči škodlivinám a dráždivým látkám z okolního prostředí. 

3. Zhoršuje akné 

Tvrdá voda je také zodpovědná za vznik a zhoršení akné a dalších ekzémů. Tvrdá voda ji navíc ještě více vysušuje, protože brání přirozené hydrataci. Pokud již trpíte kožním onemocněním, jako je ekzém, mohou být účinky tvrdé vody na vaši pleť ještě horší. Tvrdá voda může zhoršit stav vaší pokožky a způsobit její zarudnutí. 

4. Zanechává na pokožce pigmentové skvrny 

Mnoho minerálů obsažených v tvrdé vodě se může usazovat na pokožce a způsobovat vznik pigmentových skvrn. Tyto minerály mohou na pokožce zanechat skvrny, které se vyskytují na různých částech těla, zejména na obličeji, rukou a nohou. Příčinou vzniku pigmentových skvrn je usazování minerálů na kůži, které se mohou hromadit v pórech a způsobovat změny pigmentace kůže. Pokud tyto minerály nejsou důkladně odstraněny, mohou se usazovat v hlubších vrstvách kůže a zvyšovat riziko vzniku pigmentových skvrn. Pigmentové skvrny, které se na pokožce vytvoří v důsledku tvrdé vody, mohou mít různou velikost a tvar. Mohou být malé nebo velké, hladké nebo nerovnoměrné a mohou mít různou barvu. V některých případech mohou být skvrny dočasné a po několika dnech zmizí, v jiných případech však mohou být trvalé a nelze je odstranit bez zásahu dermatologa. 

5. Poškozuje zdravé buňky 

Podle vědců tvrdá voda poškozuje i zdravé buňky. Ptáte se, jak je to možné? Prvky obsažené v minerální vodě, jako je hořčík a vápník, mohou rozkládat kolagen v pokožce. To je bílkovina, která se nachází v kůži a je zodpovědná za její pružnost. Pokud je tento kolagen rozkládán minerály z tvrdé vody, je pokožka náchylná k poškození a rychleji stárne. 

Tvrdá voda je také příčinou různých kosmetických problémů, které ovlivňují vzhled a odolnost vlasů, nehtů a pokožky. Nejlepším řešením tohoto problému je změkčení vody přímo v domácnosti. Pokud si chcete zachovat zdravou a krásnou pokožku a vlasy, je důležité věnovat pozornost kvalitě vody, kterou používáte k mytí a sprchování. Investice do zařízení na změkčování vody může být dobrým krokem pro lepší vzhled a zdraví. 

Měření