Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Pro lepší hubnutí a pevné zdraví: 5 benefitů kokosové vody, kvůli kterým byste ji měla pít každý den

Neexistuje příliš mnoho nápojů, které by byly výjimečně zdravé a zároveň tak i chutnaly. Kokosová voda není jen velmi chutná díky své přiměřené sladkosti, ale má také bohatou nutriční hodnotu. Navíc obsahuje málo kalorií, takže se dá považovat za dokonale vyvážený zázrak pro zdraví. Zařaďte ji do svého pitného režimu a uvidíte, že si ji nebudete moci vynachválit.

Kokosová voda je čirá tekutina, kterou najdete uvnitř kokosu. „Nepleťte si ji ale s kokosovým mlékem, které vzniká tak, že se nastrouhá a nařeže dužina, která se rozmixuje a přecedí,“ řekla pro Vogue.com Samantha Dieras, certifikovaná dietoložka a ředitelka ambulantních nutričních služeb v nemocnici Mount Sinai. Kokosová voda je zkrátka víc než jen lahodný nápoj. Pojďme se podívat na její hlavní zdravotní benefity.

Mohlo by se vám líbit

Z DENÍKU KOSMETICKÉ REDAKTORKY: Kokosové produkty, které zbožňuji!

Vůně kokosu mě v myšlenkách okamžitě přenese do exotických destinací Tichého oceánu. Na tyhle produkty nedám dopustit.
marianne.cz

1. Zdroj živin a antioxidantů

Kokosová voda je skvělým zdrojem esenciálních živin a antioxidantů, které vám pomohou celkově udržovat zdravou stravu. Samantha Dieras uvádí konkrétně aminokyseliny, antimikrobiální peptidy, sacharidy, enzymy, elektrolyty, vitamin C a antioxidanty. To vše a mnohem víc můžeme najít v jediné sklenici kokosové vody. 

2. Dokonalá hydratace

 

Kokosová voda obsahuje z 95 % vodu, což z ní činí prvotřídní zdroj hydratace, nejen když máte nedostatek tekutin nebo žízeň, ale také když potřebujete dodat energii. V případech, kdy vaše tělo potřebuje zásobu tekutin, jako je nadměrná fyzická aktivita, extrémní horko nebo střevní potíže, kokosová voda může pomoci zabránit dehydrataci. Nicméně nenahrazujte s ní obyčejnou vodu, kterou je nutné pít dostatečně také.

3. Pomocník při hubnutí

Elizabeth Sharp, zakladatelka společnosti Health Meets Wellness, říká, že kokosová voda má nízký obsah kalorií a méně tuku než jiné sladké ovocné džusy a smoothie, což z ní dělá dietní alternativu, pokud si ráda dopřáváte něco sladkého. Neměla by obsahovat přidaný cukr. Samantha Dieras k tomu dodává, že kokosová voda může snížit nepotřebný hlad a podpořit fungování metabolismu. Elizabeth Sharp také poznamenává, že kokosová voda neobsahuje významné množství jiných makroživin, jako jsou proteiny a tuky, které jsou však klíčové pro regulaci jídla a hladiny cukru v krvi. Proto doporučuje zvolit stravu, která bude zahrnovat dostatek makro- a mikroživin, aby se vše vyvážilo. „Kokosová voda by mohla být součástí diety navržené pro hubnutí, nemohu však říci, že by sama o sobě jako taková byla účinná pro hubnutí,“ upozorňuje doktorka.

 

4. Prevence proti tvorbě ledvinových kamenů

Díky dostatečné hydrataci a výměně elektrolytů může být pití kokosové vody velmi užitečné pro prevenci ledvinových kamenů. Ty totiž vznikají, když se v moči tvoří krystaly vápníku a dalších sloučenin. Kokosová voda může mít potenciál zvýšit hladinu močového citrátu, draslíku a chloridu, čímž se snižuje riziko tvorby těchto krystalů.

5. Regenerace při cvičení

Sarah Dieras říká, že kokosová voda se často používá jako nápoj při cvičení k nahrazení elektrolytů – minerálů potřebných pro běžnou funkci našeho těla. Doktorka Sharp vysvětluje, že když se nadměrně potíme a naše svaly dostávají zátěž, tělo zvyšuje spotřebu elektrolytů. Kokosová voda obsahuje draslík, hořčík a sodík, které pomohou vyvážit tuto nerovnováhu.

 

 

 

 

Zařaďte kokosovou vodu do svého pitného režimu. Podívejte se, kde ji seženete
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Zdraví
Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály