Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Modrá mysl: Důvod, proč je nám v blízkosti vody lépe

Pokukujete po nabídkách cestovních kanceláří a zvažujete, kam letos vyrazíte na letní dovolenou? Pokud se vám v hlavě rodí plán na dovolenou u moře, pak směle do toho! Právě v blízkosti vody totiž na vlastní kůži pochopíte, co znamená termín modrá mysl, a především pocítíte zázračné účinky vody na naše psychické i fyzické zdraví.

Patříte k lidem, kteří zbožňují moře? Vyhledáváte procházky poblíž jezer? Nebo „jenom“ rádi trávíte čas tím, že sledujete vodní plochu nedalekého rybníka? Věřte, že lidí s láskou k blankytně modré hladině chodí po světě nespočet. Navíc se zdá, že pohled i pobyt ve vodě může zajímavým způsobem ovlivnit život. O tom svědčí také kniha s dlouhým názvem Blue Mind: The surprising science that shows how being near, in, on, or under water can make you happier, healthier, more connected, and better at what you do, kterou napsal mořský biolog Wallace J. Nichols.

Mohlo by se vám líbit

Proč vyměnit rychlé otužování za dlouhé plavání ve studené vodě?

Zatímco v našich končinách se oddáváme rychlým ponorům a opěvujeme jméno Wim Hof, v západních zemích podlehli odlišnému trendu. Bleskové otužování totiž vyměnili za dlouhé plavání v ledové vodě, které má údajně blahodárné účinky a vynikající vliv na lidskou psychiku.
marianne.cz

Co je to modrá mysl?

Autor knihy Wallace J. Nichols už od dětských let trávil volný čas na pobřeží oceánu, a následně v jeho hlubinách při potápěčských průzkumech. Díky častému pobytu ve vodě si uvědomil, že ho oceán dělá šťastnějším, a proto začal zkoumat, zda má voda obdobný vliv také na další lidi. Výsledkem jeho zkoumání je publikace, jejíž ústředním termínem je blue mind, tedy modrá mysl. „Pojem modrá mysl popisuje mírně meditační stav, do kterého upadáme, když jsme blízko vody, ve vodě nebo pod vodou. Je to protilátka proti tomu, čemu říkáme červená mysl, což je úzkostný a přestimulovaný stav, který definuje nový normál moderního života. Výzkum prokázal, že trávit čas u vody je zásadní pro dosažení zvýšeného a trvalého štěstí,“ řekl Nichols pro usatoday.com.

Modrá je dobrá

Výzkum ukázal, že pobyt v blízkosti vody má pozitivní vliv nejen na naše duševní, ale také fyzické zdraví. „Konkrétně jde o snížení stresu a úzkosti, zvýšení celkového pocitu pohody a štěstí a zklidnění srdečního pulsu. Vodní terapeuti také vnímají vodu jako pomocníka při léčbě PTSD, závislostí, úzkostných poruch, autismu a dalších nemocí. Z výzkumu také vyšlo najevo, že pobyt u vody podporuje kreativitu a může zlepšit kvalitu konverzace,“ vysvětluje mořský biolog a dodává, že samozřejmě je důležité, aby voda, ve které trávíme čas, byla čistá a bezpečná. Mimochodem, zdá se, že počátky naší nevědomé lásky k vodě sahají daleko do historie. „Naši předci neustále migrovali, a proto pro ně hledání vody bylo otázkou života a smrti. To, že v současnosti všechny naše smysly pozitivně reagují na vodu, je velmi adaptivní,“ říká Nichols.

Info ikona
Voda

Vzhůru k vodě

I když by se mohlo zdát, že modrá mysl je úzce spojena s národy, které žijí poblíž moře či oceánů, opak je pravdou. Podle Wallace J. Nicholse můžete pojem modrá mysl na vlastní kůži pochopit kdekoliv a kdykoliv. Je jedno, jestli se vydáte k rybníku, vodní nádrži nebo si dopřejete čtrnáct dnů u moře, důležité je jenom to, že si budete vychutnávat pohled na modrou hladinu i chvíle, kdy se do vody ponoříte. „Nemusíte jezdit daleko, modré mysli můžete dosáhnout třeba i u svého bazénu. Modrá mysl totiž není konverzace výhradně o oceánu, je to konverzace o vodě. A všude po celém světě jsou neuvěřitelně úžasné vodní plochy,“ dodává Nichols.

Zdroj: usatoday.com

Mohlo by se vám líbit

Voda jako základní element

Bereme ji jako samozřejmost, je totiž všude kolem nás. Co když ale jednoho dne nebude? Zamysleli jste se někdy nad tímto scénářem? Možná byste měli…
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace