Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Proč je důležité používat balzám na rty s SPF?

Info ikona
rty

Opalovací krémy se staly nedílnou součástí naší letní kosmetické rutiny. Přesto mnoho lidí zapomíná, že SPF je nutné nanášet také na rty. Jedině tak předejdete nepříjemnému popálení a vyhnete se případným zdravotním problémům.

Už dávno odzvonilo dobám, kdy existovaly pouze opalovací krémy s hutnou konzistencí, které na našem těle vytvořily bílý filtr. V současné době si naštěstí můžeme vybírat mezi vyživujícími, přírodními, omlazujícími nebo třeba odmastňujícími opalovacími krémy. A tak horlivě přemýšlíme, který opalovací krém přihodíme do nákupního košíku, až zcela zapomeneme, že je potřeba chránit také naše rty. Poučte se z této chyby a začleňte do své beauty rutiny i balzám na rty s SPF. Odměnou vám budou šťavnaté rty bez nepříjemného popálení.

Mohlo by se vám líbit

Rty vs. melanin

V letních měsících je opalovací krém důležitou součástí naší péče o pleť. Měli byste si ale pamatovat, že stejně důležitá je také aplikace balzámu na rty s SPF. „Lidé často zapomínají své rty chránit před sluncem. Přitom rty produkují jen malé množství melaninu, díky čemuž jsou citlivější na UV záření,“ vysvětluje deramtoložka Hiba Injibar pro Stylist. Podle dermatoložky je dobré vědět, že rty jsou tvořeny pokožkou, která je mnohem tenčí a citlivější než pokožka těla. "Rty zároveň nemají olejové žlázy, které by pokožku rtů chránily a udržovaly ji hydratovanou. Z tohoto důvodu jsou rty obzvláště náchylné na teplo, vítr nebo zimu,“ dodává dermatoložka.

Jak chránit rty před sluncem?

Pořídili jste si balzám na rty s SPF? Výborně, první krok máte splněný! Následně je ale důležité, abyste balzám aplikovali na rty pravidelně, ideálně každých 90 až 120 minut. Nezapomeňte také rty přetřít pokaždé, když se napijete nebo najíte. Pokožku rtů můžete chránit také tím, že zůstanete ve stínu, budete mít klobouk se širokým okrajem nebo se vyhnete slunci mezi desátou dopolední až čtvrtou odpolední. Pokud si říkáte, že balzám na rty není příliš „trendy“, pak jste na omylu. Aktuálně naleznete na trhu mnoho barevných balzámů na rty s SPF, se kterými vytvoříte dokonalé letní líčení. „Tónované balzámy na rty nabízí ještě lepší ochranu, protože pigment vytváří fyzickou bariéru přes rty,“ říká dermatolog Joshua Zeichner pro Good Housekeeping.

Mohlo by se vám líbit