Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Toužíte po delších vlasech? Máme pro vás seznam vitamínů, které vám s jejich růstem mohou pomoci

Biohacking je v dnešní době velkým trendem a když dojde na vlasy, neexistuje nic snazšího, než je posílit vitamíny. Pokud i vy chcete, aby vám do léta ještě o pár centimetrů povyrostly, máme pro vás pár tipů.

Tereza Čaladi | 24. 04. 2024

I vlasy potřebují vyváženou stravu. Můžeme je sice posilovat a zjemňovat nejrůznějšími šampony, maskami a olejíčky, ale ve finále velkou roli hraje i čím je živíme zevnitř. Proč? Protože když tělo nedostává dostatečné množství živin, které potřebuje, jsou vlasy často jednou z prvních věcí, která trpí.

Vzhledem k tomu, že vlasy nejsou nezbytné pro fyzické zdraví, tělo naneštěstí považuje produkci vlasových buněk za nepodstatnou,“ vysvětlila tricholožka (pozn. red.: trichologové se zaměřují na péči, hygienu a léčbě vlasů, včetně vlasové pokožky) Anabel Kingsley magazínu GlamourVlasy jsou proto poslední, které dostávají živiny, které přijímáme, a první, kterým jsou odepřeny, a dokonce i malé nedostatky, které nemusí mít dopad na naše celkové zdraví nebo být označeny v krevních testech, mohou způsobit vypadávání vlasů,“ doplnila.

Nutriční nedostatky tak mohou vést k celé řadě problémů, zejména pokud jde právě vypadávání a lámání vlasů. Tomu se dá ale předejít pomocí správných doplňků, stejně jako podpořit jejich růst.

Mohlo by se vám líbit

Pomáhá vlasům k jejich růstu pravidelné stříhání?

Mýty o kráse. Je těžké je rozmotat, zvláště ty kolem růstu vlasů. Jednou z věcí, kterou jste pravděpodobně slyšely, když jste vyrůstaly, je, že zkrácení vlasů způsobí, že porostou více a rychleji. Není to ale protichůdné?
marianne.cz

Vitamíny pro podporu růstu vlasů

Kingsley i další odborníci se přitom shodují na několika vitamínech, které mohou přispět k růstu vlasů:

Vitamín A 

Vlasové buňky jsou nejrychleji rostoucí částí těla a vitamín A je perfektní palivo pro jejich růst. Když jej vaše tělo absorbuje, produkuje maz. Tím se zvlhčuje pokožka hlavy a vaše vlasové folikuly zůstávají zdravé. Nedostatek vitamínu A naopak může způsobit vypadávání vlasů. Pokud chcete zvýšit jeho příjem, vyhledávejte potraviny s vysokým obsahem beta-karotenu (například sladké brambory, dýně, mrkev, špenát a kapusta), který se na něj přeměňuje. Vitamín A najdete také v oleji z tresčích jater, vejcích, jogurtu a mléce.

Biotin

Biotin, nazývaný také jako vitamín B7 či vitamín H, je jednou z nejběžnějších živin používaných k podpoře zdraví vlasů. Může totiž zlepšit strukturu proteinu zvaného keratin, který je ve vlasech hojně zastoupen. Údajně může zlepšit objem vlasů a podpořit jejich růst, a to i tam, kde jich máte nedostatek. Najdete ho v mnoha potravinách včetně vajec, masa, ryb, ořechů či sladkých brambor.

Kyselina listová

Kyselina listová je dalším členem rodiny vitamínů B (konkrétně B9), které mohou být prospěšné pro zdraví vlasů. Podporuje proces produkce buněk a může vám pomoci regenerovat nové, zdravější vlasové buňky. Najdete ji v různých druzích zeleniny, zejména v listové, jako je špenát, hlávkový salát, zelí, ale i v okurkách či rajčatech. Velké množství obsahují také luštěniny, brambory, ořechy, pomeranče, celozrnné obiloviny, pšeničné klíčky, sója, vajíčka či mléčné výrobky.

Vitamín E

Vitamín E je antioxidant, který udržuje zdraví pokožky a podporuje imunitní systém. Víme, že oxidační stres a nemoci mohou mít negativní dopad na vlasy, vitamín E ale pomáhá podporovat jejich růst tím, že zajišťuje dobré prostředí pro prosperitu vlasových folikulů. Najdete ho například ve slunečnicových semínkách, špenátu, avokádu či mandlích.

Zinek

I když zinek není přímo vitamín, je klíčovou složkou, která pomáhá našemu tělu zpracovávat bílkoviny a tuky, což z něj činí katalyzátor růstu vlasů. Nedostatek zinku může naopak vést k jejich vypadávání a řídnutí. Hladinu zinku můžete každý den doplňovat konzumací potravin, jako je hovězí, jehněčí či krabí maso, ústřice, arašídy, pšeničné klíčky, špenát, dýňová semínka, mléko nebo sýr.

Mohlo by se vám líbit

Skvělou pomůcku, která vám může zachránit vlasy, koupíte už za 18 Kč!

Jestli ještě nemáte doma masážní kartáč na vlasovou pokožku, vysvětlíme vám, proč byste to měli změnit a pravidelně ho začali používat. Umí totiž zázraky.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Krása
Skřipec v hlavní roli: Naučte se 3 snadné účesy jako od profesionálního kadeřníka

Skřipec v hlavní roli: Naučte se 3 snadné účesy jako od profesionálního kadeřníka

Krása
Už jste slyšela o antimanikúře? Dejte zelenou přirozeným nehtům

Už jste slyšela o antimanikúře? Dejte zelenou přirozeným nehtům

Krása
Jak vyzrát na mastnou pleť v horkých letních dnech? Vsaďte na jednoduché tipy

Jak vyzrát na mastnou pleť v horkých letních dnech? Vsaďte na jednoduché tipy

Krása
Tradiční francouzská manikúra jinak. Ozdobte ji kytičkami nebo zvolte neonové barvy

Tradiční francouzská manikúra jinak. Ozdobte ji kytičkami nebo zvolte neonové barvy