Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Využijte společný čas s dětmi naplno: Jak vytvořit vlastní rodinnou tradici?

Máte své rodinné rituály, na kterých si zakládáte? Ať už jde o pravidelnou letní dovolenou či společné pečení vánočního cukroví, rodinné tradice mají své kouzlo. Plně přítomný okamžik je cílem, který vaši rodinu spojí a přinese krásné momenty a zážitky. Pojďte se s námi inspirovat, jak takové tradice vytvářet a vnést do vašeho rodinného života novou energii.

Veronika Zvonková | 1. 06. 2024

Vytvořte si svou vlastní rutinu

Rodinné tradice se nemusí točit jen okolo svátečních dnů v kalendáři. Společné barvení velikonočních vajíček, vánoční výzdoba nebo vydlabávání dýně na Halloween jsou krásné momenty, ale mít vlastní tradici, která je pro vaši rodinu typická, má svoje kouzlo. Může to být velká sobotní společná snídaně, ať už doma nebo ve vašem oblíbeném podniku, rodinný výlet či jen večer u televize s dobrým občerstvením a filmem.

Zkuste si takovou událost naplánovat na konkrétní den v týdnu a čas a dodržujte jej. Pokud se naučíte tuto činnost pravidelně opakovat, automaticky nebudete povinnosti upřednostňovat a čas s rodinou bude pevně zabírat místo ve vašem diáři.

Zapojte celou rodinu

Vytvoření si vlastní rodinné tradice může být zábava pro celou rodinu, zejména pro děti. Zkuste to pojmout jako hru. Nechte každého člena rodiny napsat na lístečky nápady a losujte. Můžete také společně vytvořit seznam a společně o daných návrzích diskutovat. Mladší členy rodiny zase můžete nechat jejich nápady nakreslit. Důležité je, aby společný rituál v nikom neevokoval povinnost, ale naopak radost. Měl by se na něj těšit každý z vás.

Mohlo by se vám líbit

Jak zabavit děti během prázdnin? Vyzkoušejte společné aktivity

Léto je období, které si mnoho rodin vyhrazuje pro společné aktivity a zábavu. Jedním z nejlepších způsobů, jak strávit čas se svými dětmi či vnoučaty, je zapojit se do společných sportovních aktivit. Sportování s dětmi nejen posiluje rodinné vazby, ale také všichni zažijete aktivní léto plné radosti a dobrodružství. Přinášíme tipy na společné letní aktivity.
marianne.cz

Nebraňte se novým nápadům

Nápady nemají pracovní dobu ani pevně stanovené termíny. Zkrátka chodí spontánně. Pokud vás kdykoli něco nového napadne, získáte inspiraci jinde nebo budete vycházet z aktuální situace nebo dění ve svém okolí, můžete tradice různě obměňovat. V průběhu sezóny to mohou být třeba pravidelné návštěvy farmářských trhů, koupání na určitém místě, které máte všichni rádi, společný piknik nebo také domácí práce.

Generální úklid, do kterého se zapojí celá rodina, může být také zábavou, protože mnohdy objevíte spoustu věcí, o kterých ani nevíte, že je máte, a vznikne tak prostor pro jejich nové využití. Děti se navíc naučí vnímat potřebu domácích prací. S veselou hudbou si u toho navíc můžete i zatančit.

Vypněte telefon

Ať už jde o jakýkoli druh tradice, je důležité být opravdu přítomna v daném okamžiku. Tento čas je vyhrazený čistě pro rodinu a vaše myšlenky by v tu chvíli neměly směřovat jinam. Vypněte si upozornění, odložte počítač a tablet a naučte se věnovat skutečně jen jednomu. Když jste v práci, také nemáte většinou prostor řešit, co kdy komu koupíte k narozeninám, co si s sebou sbalíte na dovolenou nebo kdy se objednáte na pravidelnou prohlídku k lékaři. Nenechte vaši pozornost směřovat jinam, než je v danou chvíli nutné.

Mohlo by se vám líbit

Zbavte se stresu tímto jednoduchým způsobem: Zkuste digitální detox!

Sociální média, pracovní e-maily a neustálé notifikace vás mohou často věznit v nekonečném kruhu stresu a úzkosti. Pokud se i vy cítíte vyčerpaná a přehlcená, může být digitální detox právě tím, co potřebujete k navrácení rovnováhy a klidu do života.
marianne.cz

Přizpůsobujte tradice podle potřeby

Ne vždy lze všechno plánovat do detailu a v případě tradic je tomu zrovna tak. Může se stát, že někdo z vás onemocní, počasí vám neumožní strávit den venku nebo třeba zrovna vypnou elektřinu, když jste měli v plánu filmový večer. Pak je na místě improvizace. Nesnažte se v takových případech tradici rušit a nenechte si vzít společný čas – využijte ho zkrátka jinak. Důležité je zachovat myšlenku spojitosti a ať bude váš plán jakýkoli, důležité je, že budete všichni spolu a že si tento čas užijete.

Dokumentujte své tradice

Zaznamenávání rodinných tradic může být krásným způsobem, jak uchovat vzpomínky a sledovat, jak se tradice vyvíjejí v průběhu času. Můžete si vést rodinný deník, kam budete zapisovat, co jste společně zažili, nebo vytvářet fotoalba s obrázky z vašich společných akcí. Skvělým pomocníkem je třeba Instax – malý polaroidový fotoaparát. Snímky z něj si můžete vylepovat do rodinného fotoalba nebo si z nich vytvořit originální nástěnku třeba do chodby a fotky pravidelně přidávat.

Buďte trpěliví a vytrvalí

Vytváření a udržování tradic vyžaduje čas a trpělivost. Není nutné očekávat, že každá tradice se ihned ujme a bude mít velký význam. Dejte tomu čas a buďte vytrvalí. Postupně se tradice stanou neodmyslitelnou součástí vašeho rodinného života a budou přinášet radost a spokojenost všem členům rodiny.

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací