Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Čištění krbových kamen bez chemie aneb Jak vyleštit sklo za pomoci jedlé sody

Mrazivé dny doslova vyzývají k relaxu u rozpálených krbových kamen. Abyste si ale mohli vychutnat atmosféru plápolajícího ohně naplno, je nezbytné udržovat kana v dokonalém stavu. Máme pro vás efektivní tipy a triky, díky kterým udržíte kamna čistá. A nebudete potřebovat nic jiného než ocet nebo jedlou sodu.

Jana Kantorová | 14. 01. 2024

Krbová kamna přinášejí do domova nejen teplo a útulnou atmosféru, ale vyžadují také pravidelnou údržbu. S několika jednoduchými triky můžete snadno a efektivně vyčistit svá kamna a zároveň jim vdechnout nový život. Pravidelná údržba nejen prodlouží životnost kamen, ale také zajistí bezpečný a efektivní provoz. 

Zbavte se popela  

Před samotným čištěním krbových kamen se přesvědčte, že jsou kamna úplně vychladlá. Vyvarujete se tak nejenom možným popáleninám, ale také zničení kamen. U čištění rozpáleného skla by totiž mohlo dojít k jeho prasknutí. Jako první se zaměřte na odstranění popela, a to jak ze samotné krbové vložky, tak také z popelníku. Popel ale nevyhazujte, bude se vám hodit při samotném čištění skla. Poradíme vám, jak na to.  

Galerie: Jak vyčistit krbová kamna díky jedlé sodě nebo popelu
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Kousek bambusu pokaždé jinak

Bambusové tyčky nemusejí fungovat jen jako statická opora květin. Duté klacíky z „džungle“ jsou přírodním materiálem, který je lehký a pevný. Tvořivé ruce se ho chytí, a jen tak nepustí! Snadno z něj vznikne i tác.
marianne.cz

Kamna nejsou jen sklo  

Pokud máte kamna s lakovaným povrchem, můžete je osvěžit jemným mycím prostředkem a měkkým hadříkem. Před nanesením čistícího prostředku se ujistěte, že jsou kamna zcela vychladlá. Keramické obklady lze vyčistit houbičkou namočenou ve směsi teplé vody a tekutého mýdla. Případně lze použít speciální čistící prostředky na keramiku. 

V případě, že se na kamnech objeví vodní kámen, smíchejte octový roztok (ocet a voda v poměru 1:1) a jemně otřete postižené oblasti. Poté důkladně opláchněte vodou. Zkontrolujte také těsnění dveří a kouřovodu na přítomnost prasklin nebo opotřebení. Těsnění lze případně obnovit speciálním tmelovacím materiálem. 

Tip redakce:  

Přidejte do popelové schránky trochu sušených aromatických bylin nebo citrusové kůry. Při spalování dřeva uvolní příjemnou vůni do místnosti. 

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Magie světla aneb Vyrobte si vlastní stylovou lampičku

Starý mosazný kotlík, kus vyplaveného dřeva či širm z lustru po babičce. Pro někoho jde o krámy k vyhození, pro nás je to výzva k rozzáření tmavých koutů.
marianne.cz

A konečně čištění skla 

  • Novinový trik: Smíchejte bílý ocet s vodou v poměru 1:1. Noviny pak navlhčete ve vytvořené směsi. Přiložte noviny k zašpiněnému sklu a nechte působit několik minut. Poté otřete sklo novinami a odstraňte nečistoty. 
  • Ocet a jedlá soda: Smíchejte bílý ocet s jedlou sodou, a tím vytvořte pastu. Naneste pastu na zašpiněné sklo a nechte chvíli působit. Po chvíli otřete měkkým hadříkem nebo novinami. Nakonec opláchněte sklo čistou vodou. 
  • Vodní kámen a citronová šťáva: Smíchejte citronovou šťávu s vodou. Naneste směs na sklo a nechte působit. Odstraňte vodní kámen jemnou houbičkou nebo hadříkem. Opláchněte vodou. 
  • Pasta z popela: Vytvořte pastu smícháním popela z krbu s vodou. Naneste pastu na sklo a nechte působit. Jemně otřete hadříkem nebo houbičkou. Opláchněte vodou. 
  • Vinný ocet: Navlhčete hadřík vinným octem. Otřete sklo a nechte působit. Po chvíli znovu otřete hadříkem. Opláchněte vodou. 
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Ptačí bufet aneb Aby v zimě měli ptáčci co jíst

Kromě toho, že vám krmítka do zahrady přilákají hladové opeřence, můžou posloužit také jako hezká dekorace. Pojďte si s námi vyrobit dvě netradiční.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
KVÍZ: Černá kočka je známá, ale víte, co podle pověr přináší havran?

KVÍZ: Černá kočka je známá, ale víte, co podle pověr přináší havran?

Dobrý nápad
Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky