Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Co dnes dělá Petr Bajza z Bylo nás pět? Kukuč uličníka mu zůstal. Proč skončil s herectvím?

Nádherný román Karla Poláčka Bylo nás pět se dočkal v roce 1994 televizního zpracování. Vypráví o příhodách party kamarádů z 30. let minulého století, kdy byla válka už na spadnutí. Vypravěčem příběhu je roztomilý kluk Petr Bajza, kterého v šestidílném seriálu ztvárnil Adam Novák. Ten exkluzivně pro Marianne.cz prozradil, co se stalo s jeho slibně se rozjíždějící hereckou kariérou, co dnes dělá a kde s rodinou žije. Poznali byste ho ještě dnes?

Pro jeho rozkošný kukuč a úškleb uličníka (který na jeho tváři zůstal dodnes) měl jako kluk slibně nastartovanou hereckou kariéru. Před kamerou se objevoval odmalička, ale proslavila ho až role Petra Bajzy z legendárního seriálu na motivy románu Karla Poláčka Bylo nás pět. Po celých šest dílů provázel dějem a získal si tak srdce nejen dospělých diváků, ale i malých holčiček. Následovalo několik dalších rolí ve filmech a seriálech, z nichž můžeme jmenovat např. Zdivočelá země, Cesty domů, Český Robinson nebo Taková normální rodinka.

Mohlo by se vám líbit

Jak se změnila představitelka Laury z Románu pro ženy a co dělá dnes?

Ačkoliv se to zdá neskutečné, ikonický snímek Román pro ženy měl premiéru téměř před 20 lety. Kde je konec jeho hlavní hrdince Lauře, kterou ztvárnila Zuzana Kanócz? A můžete ji v nějakém snímku nyní vidět?
marianne.cz

Role Petra Bajzy nebyla jediná, ale herectví se již nevěnuje

Adam se však nakonec rozhodl v herecké kariéře nepokračovat a zvítězila u něj profese, kterou vystudoval, tedy scénografie. Od prvního ročníku vystupoval v pražském divadle Rokoko, ale již v té době se zároveň věnoval i scénografii. Dnes je Adam výtvarníkem, malířem, ale věnuje se i sochařině. „Nemám vyhraněný jeden obor, částečně pracuji pro film a částečně se živím malbou obrazů nebo specifickými výtvarnými zakázkami pro architektonická studia,“ prozradil Adam Marianne.cz.

Jeho obrazy jsou skutečně zajímavé. Podle svých slov bere inspiraci z každodenního života. Všechny jeho díla najdete na stránkách www.adammalby.cz.

Jeho děti milují Bylo nás pět 

S rodinou žije na vesnici v podhůří Jizerských hor. „Utekli jsme sem z velkoměsta za přírodou a pomalým způsobem života. Synovi Maxmilianovi je patnáct, dceři Jasmíně jedenáct a nejmladší Lauře je sedm. Seriál Bylo nás pět milují stejně jako knihu. Syn Max chodil na dramaťák, ale teď se zrovna připravuje na přijímačky na střední, tak si dal pauzu,“ popisuje představitel Petra Bajzy a dodává, že přestože manželka také dřív pracovala u filmu, stejně jako její manžel změnila svou profesi a podniká.

S manželkou máme tady v podhůří malou výrobnu certifikované přírodní kosmetiky Pimpinella, tomu se manželka nyní věnuje naplno,“ vysvětluje Adam.

Lidé v něm stále vidí Petra Bajzu

Přestože čas od času dostává nabídky na role v seriálech, svěřil se nám, že je nepravděpodobné, že by ještě někdy nějakou přijal. Je pravda, že by v něm zřejmě všichni viděli v každé roli pouze uličníka z malého města, protože je pravda, že se v obličeji téměř vůbec nezměnil. Stále mě lidé poznávají jako Petra Bajzu,“ řekl.

Mohlo by se vám líbit

Jak vypadají a co dělají herci z legendárního filmového muzikálu Rebelové po 23 letech?

„Řekni, kde ty kytky jsou. Co se s nimi mohlo stát?“ Na tuto otázku odpověď nemáme, zato vám můžeme povědět, co se stalo s herci z legendárního filmového muzikálu Rebelové, ve kterém právě tato slavná smutná píseň zazněla. Co pro ně film Rebelové znamenal, jak na něj vzpomínají a co dělají herci dnes?
marianne.cz

Na to, že je mu přes čtyřicet, vypadá velice mladě. To byl taky důvod, proč si ho režisér Karel Smyzcek pro roli Péti Bajzy vybral. Adam vždy vypadal na méně let, než mu ve skutečnosti bylo. Možná právě proto byl v dětských rolích tak výrazný. V Bylo nás pět sice hrál druháka, nicméně ve skutečnosti chodil Adam v té době už do osmé třídy. Bylo to z toho důvodu, že natáčení bylo náročné a osmileté děti by ho těžko zvládaly.

V roce 2000, tedy šest let od premiéry seriálu, zavzpomínali hlavní představitelé na natáčení pro pro Českou televizi. Vrátili se fyzicky do míst, kde seriál vznikal a dvacetiletý Adam například vzpomínal, kde se nacházel koloniál rodiny Bajzů nebo kde byla cukrárna. Ve té v příběhu pomáhala Petrova spolužačka a první láska Eva Svobodová, kterou si zahrála dnes již známá herečka především ze seriálu Ordinace v Růžové zahradě, Sandra Nováková, shodou okolností sestra Adama Nováka. Ten ve snímku prozradil, že mu jeho kamarádi a spolužáci od seriálu neřekli jinak než Bajzo. Stále mám tuto přezdívku, a mnoho lidí mi dodnes jinak neřekne,“ řekl Marianne.cz dnes již 34letý Adam.

K 30. výročí natáčení seriálu se ude konat velká vzpomínková akce

Představitel Petra Bajzy navíc prozradil, že podobné vzpomínání na natáčení seriálu Bylo nás pět, proběhne už letos 22. června v Kouřimi, kde celý seriál vznikl. „Jedná se o akci „Pět Zpět“, která se bude konat k 30.výročí natáčení seriálu Bylo nás pět. Je to svého druhu unikátní koncept, který promění centrum města na celý víkend. Ve městě budou označena důležitá seriálová místa, která následně zůstanou součástí filmové stezky „Bylo nás pět“. Bohatý program vás přenese časem o sto let zpět.

Ať už jste si tento seriál zamilovali, nebo ne, nedá se popřít, že působí jako nostalgická vzpomínka na bezstarostné dětství. V ději nenajdete žádný výrazný, šokující zvrat, celý příběh a úžasně zpracovaný seriál je však přímo pohlazením po duši.

Bylo nás pět - Petr Bajza/Adam Novák dnes
Zdroj článku

Související články

Zábava
Zážitek na celý život. Soutěžte o setkání s fotbalovými superstar

Zážitek na celý život. Soutěžte o setkání s fotbalovými superstar

Zábava
Sezóna hiků je tady: Zjistěte, jakou výbavu si s sebou vzít a jak se efektivně sbalit

Sezóna hiků je tady: Zjistěte, jakou výbavu si s sebou vzít a jak se efektivně sbalit

Zábava
Pět aplikací, které vám usnadní život. Už je máte v mobilu?

Pět aplikací, které vám usnadní život. Už je máte v mobilu?

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte loga známých značek, která vídáte téměř denně?

Kvíz: Jak dobře znáte loga známých značek, která vídáte téměř denně?