Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Seriál Přátelé pomáhá proti úzkosti. Jak? A jaké další seriály mají stejný efekt?

Pokud jste sledovali seriál Přátelé, nejspíš si také vzpomenete na to, jak dobře a uvolněně jste se u něj cítili. Věděli jste ale, že jeho sledování je oficiálně považováno za účinný způsob, jak snížit úzkost? To potvrdil britský psycholog Marc Hekster. My pro vás vybrali několik dalších seriálů s podobným účinkem.

Tereza Čaladi | 6. 04. 2023

To byl zase den. Od rána jste v jednom kole. Teď je šest, přišli jste z práce, ale hlavou vám ještě létají další myšlenky. „Vyjde to povýšení?“ „Budu si moct dovolit tuhle dovolenou a k tomu poplatit všechno, co potřebuji?“ „A co vlastně ten muž, jak jsem s ním byla onehdy na rande a kde ta konverzace nějak zamrzla. Ozve se, nebo mu mám napsat já?“ Ty ovšem utichnou, jakmile si sednete na pohovku a pustíte oblíbený seriál 90. let – Přátelé.

To není pouze naše domněnka. Pár let zpět to potvrdil klinický psycholog Marc Hekster, který uvedl, že právě tento typ show uklidňuje mozek. Po více než 20 letech práce s těmi, kteří zažívají úzkost, jsem došel k závěru, že vedle jiných faktorů je to především opakující se a vztahový charakter programů, jako jsou Přátelé, který je trikem vedoucím ke snížení úzkosti,“ řekl deníku Metro.

Úzkost je poplašný systém lidských myslí, který naznačuje, že něco není v pořádku, a obvykle je výsledkem zadržovaných a nezpracovaných pocitů. Ty se hromadí a vždy si musí najít nějakou cestu ven,“ přiblížil. A uvolnění těchto nepříjemných pocitů může poskytnout právě 20 minutová epizoda Přátel. „Sledování Přátel je o pozorování postav v seriálu mají opakovaně nějaké starosti, které se pak vždy vyřeší,“ vysvětlil. Jinými slovy, je jednodušší řešit, zda měli, či neměli Ross a Rachel pauzu, než to, zda vám někdo napíše, či jak zvládnete vaši finanční situaci.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře znáte seriál Přátelé?

Show, která si získala místo v srdcích mnohých z nás, dnes slaví 28 let. Pojďte si s námi otestovat, jak věrnými fanoušky Přátel jste.
marianne.cz

Další seriály s podobně uklidňujícím efektem

Hekster zároveň zmiňuje, že se to netýká pouze Přátel, ale například i Teorie velkého třesku a seriálů v podobném duchu. Tedy takových, kde se řeší každodenní problémy týkající se rodiny, práce i vztahů, které se ovšem vždy nějakým způsobem vyřeší, obvykle s vtipným podtextem k tomu. Navíc z nich tak nějak sálá pohoda. Pokud tedy máte již Přátelé okoukané, máme pro vás několik dalších tipů:

  • Gilmorova děvčata

Seriál o matce a dceři z maloměsta, které milují kávu, mluví rychleji než světlo a k tomu mají svůj vlastní kultivovaný humor. Řeší školu, práci, vztahy – jak ty rodinné, tak ty romantické – a události ve Stars Hollow. Jsou spojovány zejména s podzimní pohodou, jelikož jejich městečko má kouzelnou listnatou atmosféru, dají se ale sledovat kdykoliv během roku. Optimálně s dobrotami po ruce.

  • Jak jsem poznal vaši matku

O tomto sitcomu někteří říkají, že se jedná zkrátka o modernější Přátele, jelikož vypráví o partě pěti kamarádů, která řeší velice podobné problémy jako původní parta a namísto v kavárně se scházejí velice často v baru. Ovšem kdo jej zhlédl, pak nám dá jistě za pravdu, že i u něj se lidé velmi dobře pobaví a odreagují od svých každodenních problémů.

  • Taková moderní rodinka

Jak z názvu vyplývá, tato show představuje novodobý rodinný klan, v jehož čele je Jay. Ten má dvě dospělé děti – dceru se třemi dětmi a syna, který si nyní s partnerem adoptoval holčičku. Zároveň má nyní mladou manželku (ztvárnila Sofía Vergara), která má také syna. A s nimi se můžete bavit zejména rodinnými radostmi a strastmi.

  • Kancl

Pokud se ale chcete přesunout do pracovní sféry, je pro to perfektním seriálem americký Kancl. Ten vypráví o každodenním soužití nespokojených zaměstnanců pracujících v kanceláři ve společnosti dodávající papírDunder Mifflin. Té šéfuje poněkud zmatený Michael Scott.

  • Zlatá devadesátá

A nakonec tu je seriál o soužití party teenagerů s prarodiči jedné z nich. Jedná se přitom o pokračování seriálu Zlatá sedmdesátá. V původních i současných sériích přitom figurují Debra Jo Rupp a Kurtwood Smith – nejprve jako rodiče, nyní jako prarodiče. Ať už jste viděli první show, či nikoliv, rozhodně se u tohoto pořadu zasmějete a uvolníte.

Mohlo by se vám líbit

O čem je deprese po dokoukání seriálu a co má společného s rozchody

Také se vám to určitě stalo – objevíte skvělou televizní show, kterou si zamilujete. S hlavními hrdiny prožíváte jejich životy, každý den po práci se těšíte na jejich nová dobrodružství, skvěle si u toho odpočinete...a potom to všechno najednou skončí. Co teď. Přichází prázdnota, možná dokonce i úzkost a smutek. My pro vás ale máme lék.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii