Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

5 důvodů, proč vyrazit na Maltu: Užijte si azurové moře, malebné uličky i michelinské restaurace

Malta je sice nejmenší zemí Evropské unie, ale má mnoho co nabídnout. Je typická svými žlutými domečky, barevnými balkony, průzračným mořem, dechberoucími stavbami i pohodovým a veselým životem. Tato kombinace vás jistě uchvátí.

1. Sladká Malta

Proč zrovna „Malta“? Nenechte se mýlit, nemá nic společného se známým stavebním materiálem. Tato Malta je sladká jako med, a to doslova. Název pochází z řeckého Melita, což znamená v překladu sladký, a to si nese díky speciálnímu druhu medu, který se zde vyrábí. Určitě stojí za ochutnání – stejně jako další místní dobroty, jako jsou fíky, moruše nebo kaktusy. A když už jsme u toho sladkého, doporučujeme vám zajít si na dezert a pistáciovou kávu do Café Cordina na náměstí v centru Valletty, hlavního města Malty.

Mohlo by se vám líbit

Dovolená bez turistů? Vyražte v létě na tyto evropské ostrovy, kde si užijete klid i krásné pláže

Léto a s ním i období dovolených se blíží rychlostí blesku. Turistická letoviska vás nelákají, ale i přes to toužíte po krásných plážích a blankytně modrém moři? Pokud stále nevíte, kam v létě vyrazit, máme pro vás několik tipů na ty nejkrásnější evropské ostrovy, které rozhodně stojí za návštěvu.
marianne.cz

2. 300 slunečných dní

Na Maltě prý skoro nikdy neprší. Ať už sem vyrazíte kdykoliv, máte téměř 100% jistotu, že si užijete krásné počasí, kdy vám stačí jen šaty nebo šortky a sandálky. Díky tomu, že je Malta ostrov, pofukuje zde příjemný větřík, takže vám není horko, ani když trávíte dny procházkami sluncem zalitými městy. Kdybyste se ale přece jen chtěli ochladit, Malta má dokonale modré moře a písečné i kamenité pláže. Vřele doporučujeme projížďku lodí, třeba do Modré laguny, nejkrásnějšího místa na koupání široko daleko. Anebo vyrazte na Comino, ostrůvek nacházející se v regionu Gozo, kde najdete skály připomínající slona nebo krokodýla.

Mohlo by se vám líbit

Dovolená, kde se koronaviru bát nemusíte? Odborníci zvolili nejbezpečnější pláže Evropy

Letní dovolená je na spadnutí, a tak mnoho z nás přemýšlí, kam si spakuje svůj loďák. Pokud hledáte kompromis mezi bezpečným místem s nízkým počtem nakažených a exotickou dovolenou, pak pro vás máme dobrou zprávu! Odborníci z European Best Destination vybrali nejbezpečnější pláže Evropy, které rozhodně stojí za návštěvu.
marianne.cz

3. Uličky jako z pohádky

Malta je proslulá svou architekturou, a to po právu. Stavby, jako je třeba Katedrála svatého Jana, Mosta Dome, Casa Rocca Piccola nebo třeba Grandmaster's Palace jsou honosné a obdivuhodné. Naopak roztomilé úzké uličky lemované barevnými balkonky a plné kaváren, obchodů se suvenýry i švitořících turistů či místních vás okamžitě přenesou zpět do současnosti, kterou si určitě zamilujete. Vládne tady neuvěřitelná pohoda.

4. Králík se špagetami? To je nebe v puse

Králík je maltské národní jídlo a nejčastěji se připravuje právě s těstovinami, zejména se špagetami a s rajčatovou omáčkou. Oblíbený je také králík na víně. Dokud tento pokrm neochutnáte, neuvěříte, o jakou dobrotu jde. Najdete ho snad v každé restauraci na Maltě, obzvláště lahodný je pak v podnicích s michelinskou hvězdou. Těch Malta nabízí opravdu hodně. Z osobní zkušenosti můžeme doporučit tři: Briju, příjemnou restauraci s moc milou obsluhou, Medina Restaurant, úchvatné místo, kde si budete připadat jako na hradě, a Don Berto Restaurant s překrásným výhledem na moře, přístav, katedrálu a luxusní jachty. Nutno dodat, že i v michelinských restaurací se najíte za poměrně příznivé ceny.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší nové pražské podniky podle redakce Marianne: Kam zajít na brunch nebo romantické rande?

Pražská gastro scéna letos přivítala spoustu nových podniků, které rozhodně stojí za návštěvu. Redakce Marianne pro vás vybrala čtveřici z nich, která ukojí chuťové buňky milovníků masa i skvělého pečiva, asijské kuchyně, výběrové kávy či naturálních vín.
marianne.cz

5. Mdina neboli „Tiché město“

Navštívit Maltu a neprojít si město Mdina? Nemyslitelné! Mdina je skvost, unikát, takový malý stát ve státě. Kromě rezidentů sem nikdo neprojede autem, zato si můžete zaplatit projížďku kočárem taženým koňmi. A samozřejmě se kochat náměstíčky, uličkami, paláci a kaplemi dle libosti. Zajděte sem i večer, kdy opadne turistický ruch a vám se z hradeb ukáže jako na dlani výhled na rozsvícené město. A určitě si tady dejte zmrzlinu ve Fior di Latte, nebudete litovat, to vám slibujeme.

Navíc pro vás máme 5 tipů na výlety na Maltě:

  1. Ostrov Gozo, kam se dostanete z Malty trajektem.

  2. Valletta, hlavní město Malty.

  3. Plavba loďkou z Valletty do městečka Birgu.

  4. Návštěva rodinné ovčí farmy Tal-Karmnu s možností ochutnávek a nákupu místních surovin, jako jsou ovčí sýr nebo zmrzlina, nakládané fíky, med, víno či olivový olej.

  5. Blue Grotto, neboli Modrá jeskyně, je jednou z nejnavštěvovanějších přírodních zajímavostí na Maltě. Jedná se o komplex sedmi jeskyní, jimž dominuje velký skalní oblouk padající do moře.

Nejlepší místa a zážitky z Malty očima redakce Marianne:
Zdroj článku

Související články

Cestování
Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Zábava
Cestovatelský deník Dominiky B.: Za horským vzduchem a udržitelnou turistikou do Jižního Tyrolska

Cestovatelský deník Dominiky B.: Za horským vzduchem a udržitelnou turistikou do Jižního Tyrolska

Životní styl
Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Zábava
Letní dovolená v Gruzii: Zamilujte si pláže, víno i cenově dostupná letoviska

Letní dovolená v Gruzii: Zamilujte si pláže, víno i cenově dostupná letoviska