Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Proč věříme, že se věci dějí z nějakého důvodu, a jak nás to může pozitivně ovlivnit

„Vše se děje z nějakého důvodu“ je běžná uklidňující fráze, kterou vám lidé řeknou, když se s vámi někdo rozejde, když jste se setkali s nějakou životní tragédií, nebo když máte jednoduše den blbec. A tak nějak tato fráze člověka uklidní. Zejména když vám ji někdo doplní o historku, jak se mu stalo něco hrozného, ale vlastně to vedlo k něčemu naprosto skvělému. Otázkou je, zda tím špatné události skutečně omlouváme osudem, nebo je to o něčem trochu jiném.

Tereza Čaladi | 28. 06. 2023

Je docela pochopitelné, že mnoho lidí věří, že se všechny věci, ty špatné zejména, dějí z nějakého důvodu. Víra, že je život pouze sledem náhodných událostí, je totiž poměrně znepokojující, a právě proto si mnoho lidí vysvětluje své nešťastné životní epizody tak, že jsou součástí nějakého většího plánu. To podle psychiatra Ralpha Lewise, který se k tomutu tématu vyjádřil na serveru Psychology Todaymůže být uklidňující, ale také vést k pocitům úzkosti a kladení si otázky „proč já“. Nemusí to být ale tak na škodu.

3 přínosy víry v to, že se „věci dějí z nějakého důvodu“

Lewis ve svém článku popisuje, že je víra v osud a v to, že nemáme život ve vlastních rukou, poměrně nebezpečná, jelikož může vést k deziluzím. Ale pokud zůstaneme nohama na zemi, tato víra nás může posunout vpřed. Souvisí totiž s naším prožíváním a s tím, co je pro nás relevantní. Nemusí to nutně znamenat, že se vzdáváme odpovědnosti za to, co se v našem životě děje. Pouze to souvisí s tím, jak si dané věci vysvětlujeme. A zde jsou tři způsoby, jak to můžeme učinit pozitivně:

  • Umožňuje nám to dát smysl chaosu v našem životě

Podle profesora psychologie Paula Blooma z Yalu, který tomuto tématu zasvětil jednu ze svých studií, je hlavní odůvodnění následovné: „Myslím, že to není ani tak intelektuální potřeba, ale emocionální potřeba. Je velmi uklidňující myslet si, že když se stanou špatné věci, je za nimi skrytý účel. Představa, že svět je toto nelítostné místo, kde se prostě dějí věci, jedna ztráta za druhou, je pro mnoho lidí děsivá,“ řekl v rozhovoru pro server Orbiter. Toto vědomí tak pomáhá tlumit bolest a usnadňuje nám pokračování v našem životě, jelikož doufáme, že to špatné, co se nám stalo, k něčemu bylo.

Mohlo by se vám líbit

Lákavé tajemno aneb Proč v dnešní době stále věříme kartářkám?

Tmavá místnost bez slunečních paprsků, stůl plný tajuplných karet a černá kočka, která jemně přede u nohou. Tak si většina neobeznámených lidí představí obydlí kartářky, ve kterém dochází k výkladu karet a životním predikcím. Jenže, kartářky už dávno nejsou šarlatánky s pentagramem na krku. V současné době jde o podnikatelky, které šikovně pracují s lidskou psychikou a svůj um umí okořenit špetkou tajemna a mystiky.
marianne.cz
  • Učíme se díky tomu růst ze špatných zkušeností

Podle terapeuta Michael Schreinera výzvy, kterými si procházíme, z nás formují osobu, kterou se stáváme. „Takže pokud se dokážeme ohlédnout zpět a poučit se z nich, můžeme začít hledat nové způsoby, jak vidět svět a vyhnout se v budoucnu stejnému vzoru,“ píše na serveru Evolution Counseling. Člověk si jednoduše začne brát ze svých zkušeností nějaké ponaučení.

  • Dává nám to uzavření

V neposlední řadě víra, že to špatné, co se stalo, má nějaký smysl, vede k přijetí reality a konečnosti situace. Uzavření jedné kapitoly příběhu nám umožní přejít k lepším věcem, které nás čekají. Když nám není poskytnuto uzavření, můžeme zůstat zaseknutí v naší minulosti.

Celá víra v to, že se „věci dějí z nějakého důvodu“, tak možná více než s vírou v osud souvisí s naší perspektivou. A s vírou v to, že dokážeme zajistit, aby to špatné, co se nám stalo, k něčemu bylo.

Mohlo by se vám líbit

Jaké je vědecké vysvětlení déjà vu? A je v pořádku, když ho zažíváte často?

Působí to jako nadpřirozený jev. Člověk se náhle ocitne v situaci, o níž má pocit, že v ní již byl, ale nebyl. Co za tím tedy je? Magie to není.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Životní styl
Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek