Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Žije s nálepkou toho, kdo se vzdal královských povinností! Dnes slaví narozeniny princ Harry

Velká Británie se stále vyrovnává se ztrátou své královny, s níž měl princ Harry, kterému je dnes 38 let, velmi vřelé pouto. Vše o něm i o jejich vztahu vám přinášíme níže.

Tereza Čaladi | 15. 09. 2022

Svým pravým jménem je Henry Charles Albert David, ale rodina, přátelé i veřejnost ho nazývají jednoduše „Harrym“. Narodil se jako druhé dítě do královské rodiny princi z Walesu, dnes králi Charlesu III., a jeho první manželce princezně Dianě. S bratrem byl vychovávaný v Kensingtonském paláci v Londýně a v sídle Highgrove House v Gloucestershiru a ačkoliv od útlého věku doprovázel své rodiče na oficiálních královských návštěvách, jeho matka se zároveň snažila o to, aby měl s bratrem co nejnormálnější dětství. Brala je tedy například do McDonaldu, Disneylandu a účastnila se s nimi například školního sportovního dne pro rodiče a děti. Zároveň však chtěla, aby měli realistický pohled na život a nebylo s nimi zacházeno jako v bavlnce, navštívili tedy společně i například kliniku AIDs či útulky pro bezdomovce.

Stejně jako Harryho otec a bratr, byl vzdělávaný na veřejných školách. Absolvoval tak školu ve Wetherby, pokračoval na Ludgrovské škole v Berkshiru a po složení přijímacích zkoušek byl přijat na prestižní Eton College, kterou absolvoval i jeho bratr a dědeček (z matčiny strany). Svými učiteli a spolužáky byl vnímaný jako tamější sportovec, jelikož hrál za školu soutěžně pólo a rugby. V posledním ročníku studia byl také jmenovaný kadetským důstojníkem. Po škole si vzal rok volna, během kterého strávil čas v Austrálii, kde pracoval na dobytčí stanici, a poté odcestoval také do Lesotha, zemi v jižní Africe, kde pracoval s osiřelými dětmi. V roce 2006 princ založil vlastní charitativní organizaci s názvem Sentebale s princem Seeisem z Lesotha v Africe pro pomoc tamějším zranitelným dětem. Po návratu prošel důstojnickým výcvikem na královské vojenské akademii Sandhurst, který dokončil jako velitel jednotky, a následně tak 10 let strávil v armádě. V letech 2007-2008 sloužil více než 10 týdnů v provincii Helmand v Afghánistánu, kam se vrátil potom na 20 týdenní nasazení v letech 2012-2013. V červnu 2015 z armády odešel. Od doby, kdy opustil armádu, byl úzce spojen s ozbrojenými silami prostřednictvím her Invictus (mezinárodní multisportovní akce), čestných vojenských jmenování a dalších oficiálních angažmá. V roce 2017 vystřídal svého dědečka prince Philipa ve funkci generálního kapitána královské námořní pěchoty, o rok později byl povýšen na nadporučíka královského válečného námořnictva, majora britské armády a velitele královské letky. V roce 2020 se však rozhodl odstoupit od svých královských povinností, včetně oficiálních vojenských jmenování.

K tomu ho dovedlo mimo jiné to, že se v roce 2016 začal stýkat s americkou herečkou Meghan Markle, s níž se o 2 roky později oženil, čímž se stal se svou chotí vévodou a ona vévodkyní ze Sussexu. První rok po svatbě pobývali v Anglii. Zanedlouho poté, co se jim narodil syn, Archie Mountbatten-Windsor, se však vzdali svých titulů a rozhodli se odstěhovat do Kanady, později do Spojených států amerických, konkrétně do Kalifornie, kde žijí dodnes s již čtyřčlennou rodinou – v roce 2021 se jim narodila dcera Lillibet. Navzdory tomu, že již 2 roky není Harry pracujícím členem královské rodiny, zůstává (spolu se svými dětmi) v řadě následníků na trůn. V současné chvíli je pátým.

V říjnu 2020 spustili manželé Archewell Inc., americkou veřejnou organizaci, která se zaměřuje na neziskové aktivity a kreativní mediální podniky. V současné době se tak věnují tvorbě projektů na pomoc s duševním zdravím (na jednom dokumentárním seriálu spolupracovali s Oprah Winfreyovou), udržitelností a boje s dezinformacemi. Mimo to se věnují také charitě.

Info ikona
princ Harry s královnou

Harry si byl velmi blízký se svou babičkou, královnou Alžbětou II., což je znatelné už jen z toho, jak se na něj dívá na fotografiích. I přesto, že odstoupil od své královské role, svůj důvěrný vztah se svou babičkou si udržel. Volali si přes videohovory, aby si sdělili aktuální informace, a kdykoliv byla rodina ve Velké Británii, královnu navštívila.

Mohlo by se vám líbit

Jak se z královny Alžběty II. stala módní ikona

Známe ji jako milovnici monochromatických outiftů i ženu, která módě britského venkova dodala eleganci. Bez zbytečného přehánění můžeme prohlásit, že britská královna Alžběta II. byla módní ikonou.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Zábava
Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Zábava
Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Zábava
Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci

Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci