Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jaké změny v jídelníčku by měly provést ženy po 40? Výživový poradce radí, na co se zaměřit

Každé životní období s sebou přináší určité změny – a to nejen po psychické stránce, ale také po té fyzické. S přibývajícím věkem se přirozeně zpomaluje metabolismus, což má mnohdy za následek nežádoucí přibírání na váze. Jaké změny by měly ve svém jídelníčku provést ženy po 40, aby se přibírání na váze pokud možno vyhnuly? To nám prozradil výživový poradce Michal Šetina.

Aneta Akgül | 10. 03. 2024

Fyzické změny u žen po čtyřicítce

Potom, co oslavíte své čtyřicáté narozeniny pravděpodobně začnete na svém těle vnímat určité změny. Ačkoliv jíte a hýbete se stále stejně jako jste byla zvyklá, možná jste si všimla toho, že číslo na váze stále stoupá. Výživový poradce Michal Šetina to komentuje se slovy „Je normální, že žena po 40 prostě nemůže jíst přesně tak, jako jedla ve 30. Tělo si sacharidy a tuky ukládá jinak, metabolismus nefunguje tak, jako dřív a je potřeba na to nějakým způsobem reagovat”. Jak tedy změnám v těle nejlépe přizpůsobit svůj jídelníček? Michal Šetina nám prozradil ty nejlepší způsoby, které by měly dělat všechny ženy po čtyřicítce.

 

Mohlo by se vám líbit

Na co je dobrý zelený čaj? Pomáhá nejen s hubnutím

Po celém světě patří čaj k nejoblíbenějším nápojům. Hlavně ten zelený má významný přínos pro zdraví, když pomáhá chránit a bojovat proti řadě nemocí. A to zdaleka není všechno. Nabízí i méně známé výhody, které oceníte třeba při teplejším počasí nebo v náročných dnech, kdy toho potřebujete hodně stihnout.
marianne.cz

Změny v jídelníčku, které by měly udělat ženy po 40

Jakmile začnete na svém těle v určitém věku vnímat některé fyzické změny, které nejsou úplně žádoucí, je čas na určitou změnu. Jak již bylo řečeno, právě čtyřicáté narozeniny jsou pro většinu lidí, především pak žen, určitým zlomem v mnoha různých ohledech. Dobrá fyzická i psychická kondice je důležitější než kdy dřív. Neznamená to ale, že úderem svých čtyřicátých narozenin musíte kompletně překopat všechny své stravovací návyky. Jde o drobné změny, které ale ve finále udělají velký efekt. „Je rozhodně dobré do jídelníčku zařadit větší obsah vlákniny, luštěnin a třeba pohanky. Zároveň je také velmi důležité zvýšit příjem bílkovin, jelikož od přibližně 35-40 let začne přirozeně docházet k úbytku svalové hmoty v těle. Zvýšit příjem bílkovin je tedy v tomto směru naprosto stěžejní,” říká výživový poradce a dodává „Určitě bych ženám v tomto věku doporučil zaměřit se na nižší příjem sacharidů, například v přílohách. Dobré je vyvarovat se třeba rýži, která má vysoký glykemický index. Tu můžete nahradit pohankou, jáhlami nebo quinnou. Nemusíte se bát ani tuků - ovšem těch zdravých, které najdete třeba v oříšcích či avokádu. Je ale důležité tyto tuky, i přesto, že jsou zdravé, konzumovat v rozumné míře. Ideální je držet to kolem 60-70 gramů denně.” Důležité je také mít dostatečný příjem vápníku. „Velmi často se stává, že kvůli hormonálním změnám v těle začnou ženám v tomto věku řídnout kosti, což může vést až k osteoporóze. Proto je opravdu velmi důležité hlídat si dostatečný příjem vápníku, ať už v rámci potravin, nebo třeba doplňků stravy,” dodává Michal Šetina. S hormonálními změnami v těle přichází i pokles vitaminů C a D, které jsou pro člověka také velmi zásadní. Je tedy dobré je nějakým způsobem suplementovat pomocí doplňků stravy a nebo získat vitamín D díky pobytu na sluníčku.

Mohlo by se vám líbit

Jídelníček herečky Catherine Zeta-Jones: V 54 letech má postavu jako na začátku kariéry. Jaké je její kouzlo?

Herečka Catherine Zeta-Jones letos oslaví půlkulatiny, které by jí nejspíš nikdo netipoval. Navíc má postavu jako před více než třiceti lety na samém začátku kariéry. Miluje sladké a ráda si ho dopřeje. Celkově ale jí zdravě a věnuje se řadě pohybových aktivit včetně hula hoopu, jógy, plavání a golfu. Co by nikdy nepozřela? A co naopak nesmí v jejím jídelníčku chybět?
marianne.cz

Další zásadní věci důležité pro ženy po 40

Změnami v jídelníčku to ale zdaleka nekončí. Zaměřit bychom se měli i na ostatní, neméně důležité aspekty, které pomáhají tomu, abychom se cítili dobře v jakémkoliv věku. „Za mě je opravdu zásadní pohyb, aby člověk nezatuhnul. A to jakýkoliv! Nemusí se nutně jednat o návštěvy fitness center. Stačí obyčejná procházka nebo plavání. Ženy v tomto věku mají také velmi rády jógu nebo pilates,” říká Michal Šetina a dodává „Neméně důležitá je také regenerace, na kterou spousta lidí zapomíná. Kvalitní spánek je opravdu důležitý a zásadní pro celkové zdravé fungování těla. Pokud člověk nedbá na kvalitní spánek - já osobně opravdu doporučuji těch 8 hodin denně, metabolismus má tendenci se ještě více zpomalovat a člověk se pak necítí dobře,” uzavírá téma výživový poradce.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Nestíháte po ránu snídat? Zkuste tyhle rychlé, zdravé a jednoduché recepty

Nestíháte po ránu snídat? Zkuste tyhle rychlé, zdravé a jednoduché recepty

Zdraví
Čtyři tváře ženy: Jak si správně zorganizovat život podle fází menstruačního cyklu?

Čtyři tváře ženy: Jak si správně zorganizovat život podle fází menstruačního cyklu?

Zdraví
Kvíz: Dobro došli! Jak dobře znáte Čechy milované Chorvatsko?

Kvíz: Dobro došli! Jak dobře znáte Čechy milované Chorvatsko?

Zdraví
Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami

Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami