Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Začněte pít zelený čaj každý den: 3 až 5 šálků výrazně ovlivňuje váhu, náladu i zdraví vašeho srdce

Po celém světě patří čaj k nejoblíbenějším nápojům. Hlavně ten zelený má významný přínos pro zdraví, když pomáhá chránit a bojovat proti řadě nemocí. A to zdaleka není všechno. Nabízí i méně známé výhody, které oceníte třeba při teplejším počasí nebo v náročných dnech, kdy toho potřebujete hodně stihnout.

Liv Boková | 8. 03. 2024

Co je zelený čaj?

Všechny druhy čaje pochází z rostliny čajovníku čínského camellia sinensis. Bylinkové a ovocné čaje tedy nejsou čaje, ačkoliv jim tak běžně říkáme, ale výluhy či odvary z bylin nebo sušeného ovoce. Zelený čaj získal název díky smaragdově zelené barvě, která vzniká při přípravě nápoje z jeho nezpracovaných nefermentovaných listů. Už přes pět tisíc let se pije a pěstuje ve východní Asii, odkud se rozšířil do celého světa.

Cenné látky v zeleném čaji

Zelený čaj obsahuje velké množství polyfenolů, látek chránících lidský organismus před nemocemi. Z hlediska makroživin, cukrů, tuků a bílkovin, nemá žádnou nutriční hodnotu, jeho přínos je v bioaktivních sloučeninách. Na množství těchto hodnotných látek, které v něm zůstávají a naše tělo je pak může využít ve svůj prospěch, má vliv kvalita konkrétního čaje a doba louhování. Pro zachování blahodárných látek je optimální příprava čaje v horké, ale ne vařící vodě. Proto před zalitím čajových lístků nechte vroucí vodu chvilku odstát. Zelený čaj pak louhujte 2 až 3 minuty.

Mohlo by se vám líbit

Pozor na teplotu i dobu louhování aneb Jak připravit výborný čaj?

Nalít vodu do konvice, vybrat oblíbený pytlíček čaje, polít ho a počkat, až čaj zchladne. Tento postup přípravy čaje je sice rychlý a efektivní, ale raději ho nevyslovujte před čajovými mágy a milovníky čajových rituálů. Pokud si totiž chcete připravit lahodný čaj, který potěší vaše chuťové pohárky, pak musíte zvolit mnohem složitější postup.
marianne.cz

Na co je dobrý zelený čaj

Chrání před nemocemi a posiluje imunitu

Polyfenoly, cenné sloučeniny, jichž zelený čaj obsahuje až čtyřikrát více než černý, chrání organismus před nemocemi a posiluje imunitu, proto by měl být součástí každého zdravého a vyváženého jídelníčku. Tyto antioxidanty najdete i v ovoci, zelenině, luštěninách a dalších nezpracovaných potravinách. Vysoký obsah polyfenolů v zeleném čaji je dán tím, že jeho lístky jsou nezpracované. Na rozdíl od černého čaje se nefermentují, tím by o velké množství zdraví prospěšných látek přišly.

Podporuje spalování tuku

Jak potvrzuje rozsáhlá analýza mnoha studií, zelený čaj zrychluje metabolismus a zvyšuje množství spáleného tuku. Podle odborníků je to díky přirozeným zahřívacím vlastnostem kofeinu a rostlinných sloučenin, jako jsou katechiny. Zelený čaj také podporuje kontrolu hladiny cukru v krvi. Zlepšuje totiž citlivost na inzulín. I to v konečném důsledku, stejně jako rychlejší metabolismus a spalování tuků, přispívá k hubnutí, případně udržování ideální tělesné váhy.

Zlepšuje soustředění i náladu

Zelený čaj obsahuje spoustu přírodních stimulantů, včetně kofeinu. Toho je v něm sice méně, než v kávě, i tak ale významně přispívá ke zlepšení mozkových funkcí, zejména větší bdělosti a soustředění. Zelený čaj je dále zdrojem aminokyseliny L-theaninu, která je důležitá pro dobrou náladu, protože podporuje produkci „hormonů štěstí a radosti“ serotoninu a dopaminu. Už zmíněné polyfenoly v zeleném čaji pak zpomalují stárnutí mozku. Pití zeleného čaje v horkých letních dnech je příjemné z toho důvodu, že na rozdíl od kávy a černého čaje, které zahřívají, ochlazuje organismus.

Zdravé srdce, nižší riziko výskytu rakoviny

Zelený čaj snižuje riziko výskytu srdečních onemocnění. Výzkumy potvrzují, že lidé, kteří pijí zelený čaj pravidelně, jsou mnohem méně ohrožení chorobami srdce a souvisejícími stavy, k nimž patří i mrtvice. Jek je to možné? Jedním z důvodů je skutečnost, že má zelený čaj příznivý vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Katechiny v zeleném čaji snižují pravděpodobnost onemocnění mnoha druhy rakoviny, včetně těch u mužů a žen nejčastějších, tedy prostaty a prsu. I toto potvrzuje řada odborných studií. Se zeleným čajem v jídelníčku je nižší i riziko rozvoje cukrovky.

Mohlo by se vám líbit

Přestaňte jíst bílý a hnědý cukr: Zde je, co se stane s vaším tělem

Sacharidy ve stravě potřebujeme, ty zdravé, z ovoce, zeleniny, luštěnin nebo celozrnných obilovin. Bílý cukr = bílý jed, dočtete se často. Ve skutečnosti jedem není, pokud to s jeho konzumací nepřeháníme. Většina lidí to ale dělá a přijímají tak přemíru prázdných kalorií, což vede k přibírání i k nemocem. Vyřazení přidaného cukru z jídelníčku má spoustu přínosů.
marianne.cz

Kolik zeleného čaje denně vypít

Aby měl pro vás zelený čaj co největší přínos, měli byste vypít tři až pět šálků denně. Je to nápoj ze zdravotního hlediska poměrně bezpečný a také velmi chutný. Nezapomeňte však, že zelený čaj obsahuje kofein, takže ho raději pijte hlavně v dopoledních hodinách a ze začátku odpoledne. Vyhnete se tak případným problémům s usínáním. Zelený čaj určitě pijte neslazený. Když už si ho nezbytně potřebujete aspoň trochu ochutit, zvolte med. Přidaný cukr by jeho výborné účinky negoval. Zvýší je naopak přidání pár kapek čerstvé limetkové nebo citronové šťávy.

Kdy nepít zelený čaj

Zelený čaj by měli omezit nebo zcela vyloučit z pitného režimu lidé s nedostatkem železa. Taniny v čaji se totiž na železo vážou a mohly by tělu bránit v jeho vstřebávání. Zelený čaj je nevhodný také pro každého, kdo se ať už z jakéhokoliv důvodu vyhýbá kofeinu. Pozor by si měli dát i lidé, kteří mají běžně nízký tlak, protože zelený čaj by ho ještě více snížil. Zvážit pití zeleného čaje by raději měly i těhotné ženy. Pokud jsou na něj zvyklé a nechtějí ho přestat pít, pak stačí snížit doporučené množství na jeden až dva šálky denně.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Terapie formou digitálního detoxu: Zbavte se stresu a užijte si život na maximum

Terapie formou digitálního detoxu: Zbavte se stresu a užijte si život na maximum

Zdraví
Intimitou ku zdraví: 6 zdravotních benefitů pravidelného sexu. Znáte je všechny?

Intimitou ku zdraví: 6 zdravotních benefitů pravidelného sexu. Znáte je všechny?

Zdraví
5 cviků u pracovního stolu: Zůstaňte fit i při sedavém zaměstnání

5 cviků u pracovního stolu: Zůstaňte fit i při sedavém zaměstnání

Zdraví
Trenér radí: Které cviky se hodí pro vaši věkovou kategorii?

Trenér radí: Které cviky se hodí pro vaši věkovou kategorii?