Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

4+1 tip, jak zrychlit starší MacBook

Info ikona
modelka

Máte pocit, že váš starší MacBook už nezvládá to, co stíhal, když jste si jej pořídili? Vyzkoušejte 4 tipy, jak zrychlit MacBook, aby zase šlapal jako za mlada.

Promotion | 23. 06. 2023

Máte nejnovější aktualizaci macOS? 

Nejprve se raději ujistěte, že používáte nejnovější verzi macOS – starší verze může způsobovat, že MacBook nepracuje tak, jak má. Klikněte na ikonu Apple v horním rohu obrazovky, tam klikněte na Aktualizace softwaru. Zde se vám zobrazí nejnovější dostupné aktualizace. Pokud vám systém nabízí aktualizaci, tak ji instalujte. 

TIP: Nezapomeňte pravidelně aktualizovat i jednotlivé aplikace, které na MacBooku využíváte. 

I MacBook si zaslouží občas restart 

Apple má všechna svá zařízení promyšlená do nejmenšího detailu. Možná právě proto neklade tak velký důraz na klasické vypnutí celého počítače. Jednoduše svůj MacBook prostě zaklapnete a odejdete. Ale i u MacBooku byste měli občas použít tlačítko Restartovat. Během restartu si Mac vymazává mezipaměť RAM – tím se celý systém vyčistí od různých nepotřebných nahromaděných dat. 

Nevyužívané aplikace a soubory rovnou smažte 

Pořádek dělá přátele. Váš MacBook není odkladiště nepoužitých souborů a aplikací. Jednou za čas si proto udělejte čas a projděte si veškeré dokumenty, které jste nechali na ploše. Mrkněte se na také na veškeré stažené aplikace a ty, které nevyužíváte, smažte. Některé aplikace vám totiž dost možná jedou klidně celou dobu na pozadí a mohou počítač zpomalovat, aniž byste je někdy reálně použili. 

Starejte se o svůj MacBook i zvenčí 

Kromě smazání nepotřebných souborů se zaměřte také na čistotu zvenku. Prach a usazené nečistoty dokáží zhoršit nejenom provozní teplotu MacBooku, ale ovlivní také jeho hlučnost a celkový výkon počítače. 

Pokud jste do teď ani jednou na svůj počítač nevzali jemný hadřík a neutřeli pořádně obrazovku i klávesnici, jedním otřením už pravděpodobně nic nezachráníte. Zkuste se podívat, zda nemáte ve svém okolí autorizovaný servis, ve kterém vám jej profesionálně vyčistí od prachu a jiných nečistot

Nic nepomáhá? Možná nastal čas si pořídit nového nástupce 

Pokud máte stále pocit, že už vám váš milovaný MacBook už prostě nestačí, nastal čas jej poslat na věčný odpočinek do křemíkového nebe. V dnešní době si můžete vybrat mezi modely MacBook Air a MacBook Pro

MacBook Air považují fanoušci jablečných zařízení za takový základní model Applu. Využijete jej pro běžnou práci na počítači a také je skvělým parťákem pro studenty. Za momentálně nejlevnější model MacBook Air 13" M1 zaplatíte okolo 23 500 Kč. 

MacBook Pro pak patří do rukou náročným uživatelům, kteří potřebují na počítači rozjet náročné grafické programy, chtějí upravovat videa a fotky v nejvyšší kvalitě a proto potřebují našlapaný a (ale samozřejmě také dražší) výkonný počítač. Za nejlevnější verzi modelu MacBook Pro 13" M2 zaplatíte okolo 34 900 Kč. 

Měření