Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak časté je podvádění a proč k němu dochází? Studie dokazují, že monogamie není pro lidi přirozená

Milostné aféry jsou mnohdy bolestné a zničily nejenom mnoho vztahů, ale i lidských životů. Dějí se ale po celá staletí a v nemalém množství. Proč? To pro vás máme v článku.

Tereza Čaladi | 15. 09. 2022

Během svatebního slibu každý pár hovoří o péči o druhého v časech dobrých i zlých, o společném stárnutí i o životě v neochvějné věrnosti. Ale jak roky ubývají, může se stát pro někoho tento způsob vztahu monotónním a „šťastně až do smrti“ přestane fungovat. A to je chvíle, kdy do vašeho života vstoupí extra mimomanželský poměr. Oba do toho vstupujete pro zábavu a předpokládáte, že tento vztah zvládnete, aniž byste narušili své manželské životy. Máte pocit, že jste se setkali opět se soucitem, porozuměním a sexem, který se během let vašeho manželství vytratil. Na chvíli máte pocit, že máte v životě vše, co ke spokojenosti potřebujete, ale pak přijde vina. Proč lidé do těchto poměrů vůbec vstupují? Podle studie z roku 2020 jsou hlavními důvody vztek, sebevědomí, nedostatek lásky, potřeba různorodosti, zanedbanost, sexuální touhy a další situace a okolnosti ve vztahu. Je kvůli tomu ale potřeba hned někoho podvádět?

Nutné to nejspíše není, ale mnoho lidí to dělá. Určit, kolik lidí někdy někoho podvádělo, je téměř nemožné. Zejména z toho důvodu, že toto číslo stojí na upřímném svědectví respondentů. Ale podle jedné americké studie se jedná až o 75 % mužů a 68 % žen, kteří přiznali, že někdy během svého života nějakým způsobem svého současného partnera podvedli. Tato čísla zní naprosto šíleně, ale neříkají to jen statistiky. Jen se zamyslete nad tím, kolikrát v životě jste se setkali s někým, kdo někdy někoho podvedl. Nebo možná i vám se to někdy stalo. A nebo kolik z vašich přátel, či vás, má regulérního milence, či milenku? Zkuste to spočítat a možná se sami zarazíte nad tím, jak je tento nešvar rozšířený.

Problematické zde může být, co všechno je chápáno jako podvádění. Sex? Když vám někdo zaplatí jídlo? Nebo citový závazek? Pro každého to znamená něco jiného a podle výše zmíněné studie 70 % lidí se svým partnerem nediskutovalo o tom, co jako podvádění počítá.

Rozhodně nechceme podvádění obhajovat, ale stojí za zamyšlení, proč už panovníci od nepaměti měli oficiální milenky (již Henry II. ve 12. století měl údajně hned 4). Podle sexuologa Jaroslava Zvěřiny není pro lidi monogamie přirozená. V roce 2019 zmínil pro server Novinky.cz, že ze 4 000 druhů savců tvoří páry pouhá 3 % z nich a že věrnost v partnerských vztazích nepatří k nejsilnějším stránkám člověka (podle výše zmíněných údajů měl v tomhle pravdu). Monogamní manželství bylo podle něj ustanoveno z toho důvodu, aby vztahy uvnitř společnosti byly přehlednější a jasněji organizované, což se týkalo majetku i výchovy dětí. Pokud by to ale tak bylo, proč je tolik lidí proti podvádění?

Nejspíš není potřeba složité odpovědi. Každý chce být milovaný jedním člověkem a chce, aby jim tato láska vydržela na věky věků. Vztahy ale bohužel nejsou tak jednoduché. Prolíná se jimi, co řešíme v životě mimo ně, jak se mění náš pohled na svět a během toho se jednoduše něčí cesty rozejdou a jiných zase sejdou. Možná věříme na lásku jenom kvůli tomu, že nám ji vnukávají kulturní díla (Shakespearem počínaje). Ale na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že to všechno je možné, jen je potřeba na vztazích pracovat a nevyhledávat si jiné, nevzdávat se jich, jak tvrdí mnoho párových terapeutů.

Mohlo by se vám líbit

Co dělat v případě, že vám váš partner už nepřijde atraktivní

Můžete toho druhého milovat, ale jednoduše mezi vámi vymizí sexuální napětí, které tam bylo dříve. To ovšem neznamená, že se musí jednat o konec vztahu. Dá se obnovit.
marianne.cz

Alternativy k milencům

Někdo si jednoduše nemůže pomoci a chce vedle klasického monogamního vztahu ještě nějaký. V dnešní době ovšem není nutné mít tajnou romantickou aféru, dá se to dělat i zdravějším způsobem. Mnoho párů je v otevřeném manželství (manželé souhlasí s tím, že mohou mít mimomanželské vztahy, aniž by byly považovány za nevěru), polyamorních vztazích (více vztahů naráz) či situačních vztazích (nezávazná forma vztahů, kdy se s někým stýkáte, ale netvoříte pár). Důležité je, že je to vše o dohodě. Pokud tedy cítíte, že vám monogamní vztah nevyhovuje, proberte to s vaším partnerem.

Mohlo by se vám líbit

Kolikrát za život se zamilujete a jak se to liší u mužů a žen

Z romantických filmů téměř vždy vyplývá, že to jsou ženy, kdo touží po lásce a že se zamilovávají daleko snadněji a častěji. Realita je ovšem jiná. Potvrzují to studie.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky