Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Když se introvert zamiluje do extroverta: 5 zásad, díky kterým může tento vztah fungovat

Info ikona
Šťastný pár

Protiklady se přitahují a výjimkou nejsou ani introverti a extroverti, jejichž sociální potřeby se liší. Ti první tráví rádi čas sami, zatímco ti druzí si užívají, když jsou obklopeni lidmi. Možná to může působit jako vztah předem odsouzený k zániku, ale tak tomu opravdu není. Stačí trocha práce a ohleduplnosti.

Tereza Čaladi | 18. 01. 2023

Přemýšlíte-li o kompatibilitě v romantických vztazích, nejspíš se zaměřujete na sdílené hodnoty, cíle a zájmy. Ale pokud byste to chtěli posunout na další úroveň, lze uvažovat o rysech povahy jako je introverze a extraverze.

Hlavní rozdíl mezi introverty a extroverty je v tom, jak dobíjejí svou energii. Introverti ji získávají, když jsou osamotě, jelikož je velká shromáždění a události často vyčerpávají. Extroverty naopak nabíjí komunikace a vídání se s lidmi. Mají tak tendenci být velmi společenští a často se cítí dobře v nějaké skupině.

Pokud jsou tyto dvě osobnosti partnery, mohou narazit. Například když přijdou unavení z práce, introvert si dost možná bude chtít sednout k televizi a nemluvit, zatímco extrovert by nejradši vyrazil s přáteli do hospody. To ovšem není jediná výzva, které čelí. Extroverti mohou být na introvertní partnery někdy až příliš komunikativní, moc „splachovací“ (tedy po hádce snadno přepnout do pohody) a příliš často být obklopeni nějakými lidmi. Extroverti naopak mohou strádat v tom, že nedostávají od partnera tolik energie, kolik by si přáli, jelikož jsou jednoduše někdy potichu, a že si jejich milí občas nechávají city pro sebe.

Pokud máte pocit, že je to jasná červená vlajka, pak pro vás máme dobrou zprávu: úplně tomu tak není. Tyto výzvy je možné poměrně snadno překonat, když se oba partneři budou řídit několika zásadami.

1. Komunikujte

Komunikace je základ každého vztahu. Nejen toho specificky introvertně-extrovertního. Zde je ovšem skutečně potřeba. Každý jste totiž jiný a ten druhý vás na první dobrou nechápe. To je stejné, jako když milovník sushi nerozumí tomu, že ho někdo nejí. Proto si musíte vysvětlit, jak svět vnímáte, co vám vadí a co vám vyhovuje. Řekněte si, jaké jsou vaše potřeby, jak rádi trávíte svůj den, co vás naplňuje a i co vás ubíjí. Především buďte upřímní a otevření ohledně toho, jak se cítíte.

2. Najděte kompromisy

Je v pořádku uznávat, co potřebuje ten druhý, ale to neznamená, že byste kvůli tomu měli zcela potlačit, co potřebujete vy. Proto je nutné najít zlatou střední cestu. Během komunikace si řekněte, co zvládnete a co je pro vás příliš. Například že jste jako introvert ochotní jít každý pátek na setkání s přáteli, ale ne několikrát do týdne. Či že jako extrovert pochopíte, že na každou akci nechce jít váš partner s vámi a nebudete ho neustále přemlouvat.

3. Respektujte osobnost toho druhého

Tento bod jde ruku v ruce s dvěma předchozími. Je důležité respektovat a chápat vzájemné preference a hranice. Každý z vás má jiné potřeby. Jste-li extrovert, váš introvertní partner bude chtít nejspíš trávit nějaký čas o samotě. Pokud jste introvert, váš extrovertní partner pravděpodobně bude toužit jít ven a vidět se se svými přáteli. Zkrátka si dopřejte potřebný prostor.

Mohlo by se vám líbit

4. Nesnažte se navzájem změnit

Jít do jakéhokoli vztahu s úmyslem změnit druhou osobu (nebo sebe kvůli ní) znamená katastrofu. Cílem vztahu by nikdy nemělo být přetvořit toho druhéhok obrazu svému, ale najít společné porozumění, pochopit se a podporovat se. Nejlepší vztahy jsou ty, kde můžete být sami sebou.

5. Naučte se, jak trávit čas společně, ale i zvlášť

Váš partner by nikdy neměl být jedinou náplní vašeho času. Je tak hezké, když najdete způsob, jak trávit čas společně tak, aby vám to oběma vyhovovalo, ale i jak ho trávit zvlášť. Když se nad tím zamyslíte, vlastně vztah introverta a extroverta může být skoro ideální, jelikož společně se večer mohou dívat na film, ale odpoledne introvert může strávit sám a extrovert se svými kamarády.

Na závěr lze tedy jednoduše říci, že když jsou introverti a extroverti ohleduplní, rozdíly v jejich sociálních potřebách nemusí být problém. Zkrátka nic není nemožné a vztahy, na kterých se pracuje, už vůbec ne.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku