Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Pavel Berky získal několik prestižních ocenění za módní tvorbu, přesto tento talentovaný návrhář objevil nečekanou vášeň pro gastronomii. V exkluzivním rozhovoru pro Marianne.cz se rozpovídal o svých začátcích s vařením, soutěži MasterChef, v níž obsadil třetí místo, i o tom, co chystá do budoucna.

Jana Szkrobiszová | 12. 06. 2024

K profesionálnímu vaření mě přivedla výzva

Pavel Berky miluje vaření odjakživa, což není překvapivé, protože jeho maminka mu vždy připravovala poctivá tradiční jídla ze Slovenska a mnoho ho naučila. Tento nadšený kuchař v designérské zástěře pak sám doma vařil a neustále vylepšoval různé recepty.

Mohlo by se vám líbit

Jarní Apetit piknik v Grébovce: Zážitek skvělých chutí za účasti kulinářských hvězd

Jarní Apetit piknik se blíží! Zapište si datum 15. června a přijďte do parku Grébovka na oblíbenou gastroakci. Čekají vás kulinářští mistři z pop-up restaurací a oblíbení kuchaři, kteří vám připraví jedinečné jídlo pod širým nebem. Kromě oslav dvacátých narozenin časopisu Apetit se můžete těšit na hvězdy ze soutěže MasterChef Česko: influencerku Chili, kuchařské hvězdy Pavla Berkyho nebo vítěze Romana Stašu, moderátora a porotce Jana Punčocháře, nebo vítěze Peče celá země Vojtěcha Vrtišku a další.
marianne.cz

Do soutěže MasterChef se přihlásil díky výzvě svého dlouholetého partnera Matěje, který už nemohl poslouchat Pavlovy neustálé kritiky televizních receptů. „Doslova mi řekl: 'Když jsi pořád tak chytrý, tak se předveď a ukaž, co v tobě je. Přihlas se do MasterChefa,'“ vzpomíná Pavel a začíná se u toho smát. „A já to udělal,“ dodává s jemnou nadsázkou. „To, že mě vůbec vybrali, bylo pro mě překvapení, a v té chvíli jsem si myslel, že probojovat se do první trojky je téměř nemyslitelné.“ Nakonec se však Pavel vítězstvím v duelu nad cukrářkou Ivkou dostal do semifinále MasterChefa 2020.

Módní designer v obalu kuchaře

Není tajemstvím, že Pavel Berky měl výborně rozjetou módní kariéru, jeho kolekce získaly prestižní ceny i v zahraničí. Například v Salt Lake City vyhrál soutěž Exalt Fashion Show. Chtěl se přestěhovat do Londýna, kde spolupracoval s francouzským designérem Nohar Couture a firmou Grass-fields.

Do Čech ho vrátilo vítězství v soutěži The Way pro obchodní centrum Chodov, kde měl pracovní povinnosti spojené s touto výhrou. Díky ní dostal také možnost vytvořit a prodávat svou vítěznou kolekci v nově otevřené části obchodního centra. Oblékal známé tváře jako Lucku Vondráčkovou, Marianu Prachařovou nebo Barboru Mottlovou.

Mohlo by se vám líbit

Vítězka soutěže Masterchef 2021 Besky: „Spouštěč k hubnutí jsem měla, když jsem odešla ze vztahu, který nebyl zdravý”

Veronika Beskydiarová neboli Besky, vítězka soutěže amatérských kuchařů Masterchef 2021, uchvátila celou Českou republiku svou neuvěřitelnou proměnou, kdy se jí podařilo shodit celých 14 kilo za pouhých 5 měsíců. Co za jejím rozhodnutím stálo a co jí, kromě vysněné postavy, hubnutí dalo?
marianne.cz

Dodnes tento sympatický kulinářský módní návrhář koketuje s módou, a to nejen pro svou značku, kde ke svému kuchařskému umění vytvořil zástěry na vaření, pánská a dámská trička a plátěné tašky na nákupy. Nedávno také oblékl Terezu Kostkovou a influencerku Lucy Pug do charitativního kalendáře Nadace Veroniky Kašákové. Na otázku, jestli v dnešní době vedle vaření připravuje i něco z módní tvorby, se rozzářil: „Samozřejmě ano, připravuji kolekci šátků s romskými motivy a rýsují se další projekty."

Vášeň k vaření v sobě nezapře

Rád inspiruje a přichází s něčím novým, moderním a svěžím, co překvapí jak chuťové smysly, tak i vizuální pohled. Suroviny vybírá neotřelým způsobem, navštěvuje farmy a domácí dodavatele, a pečlivě vybírá suroviny podle vůně a charakteru chuti. Miluje fusion mezinárodních kuchyní a snaží se ladně a jednoduše předávat inovativní inspirativní recepty svým příznivcům. To se odráží i v jeho krásně zpracované kuchařce, která jeho cit pro design nezapře.

Rozhodl se předávat jak tradiční recepty, tak i své vlastní pod širým nebem svého nového domova na statku nedaleko Prahy, kde plánuje pěstovat své vlastní ingredience a vyrábět vlastní mléčné výrobky.

Mohlo by se vám líbit

Spojte příjemné s užitečným – Relaxaci a gastronomické speciality v okouzlující Dubaji

Památky, dobrodružství, historie, slunce a odpočinek. Napadá vás další cíl cestovatelů? No ano! Přece jídlo! Nedopřát si na cestách nějakou místní specialitu, to by byl přímo hřích.
marianne.cz

Od soutěže MasterChef uplynuly téměř čtyři roky a Pavla stále vidíme vařit. Objevuje se ve streamových pořadech jako Ve dvou se lépe vaří nebo Babičko, vař!, ukázal se také v epizodě kulinářské show Souboj na talíři s Přemkem Forejtem a Janem Punčochářem. Každý rok můžete tohoto designerského kuchaře vidět na akci Apetit piknik, která se letos bude konat 15. června v parku Grébovka. Pavel se vždy snaží překvapit něčím originálním a obohatit návštěvníky o netradiční gastronomický zážitek. Jak sám říká, více neprozradí, abychom se měli na co těšit. Na akci můžete přivést nejen své děti, ale i čtyřnohé miláčky.

Motto pro čtenářky Marianne od Pavla: „Nepřestávejte věřit v nemožné.

Pavel Berky a jeho kulinářské dovednosti
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Zábava
Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Byt
Stará se o bezdomovce, přitom ji živí interiérový design: Navštivte domov plný elegance a klasických kousků

Stará se o bezdomovce, přitom ji živí interiérový design: Navštivte domov plný elegance a klasických kousků

Dobrý nápad
Historie pudinku vás překvapí. Dřív to rozhodně nebyl instantní prášek v sáčku

Historie pudinku vás překvapí. Dřív to rozhodně nebyl instantní prášek v sáčku