Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Pozastavení nemusí znamenat úplnou stopku aneb Jak může pauza ve vztahu fungovat

Říká se, že pauza je jen předčasný rozchod...podle odborníků to tak ale být nemusí. Pauza ve vztahu může fungovat. Musí se ovšem dělat správně.

Tereza Čaladi | 25. 10. 2022

Vzdálení se od milovaného člověka je často považované za nelásky plný akt a odpor k udržování vztahu. Opak je ale někdy pravdou. Podle párové terapeutky a odbornice na vztahy Kathryn Fordové je „dovedné využití blízkosti a vzdálenosti ve skutečnosti velmi důležitou součástí intimity,“ jak řekla pro server Verywell Mind.

Vztahy se často vyvíjejí lineárně. Začínají randěním a nakonec pokračují buď k dlouhotrvajícímu závazku, nebo k rozchodu. Není však neobvyklé, že se někdy ubírají i mnohem méně stabilní cestou, která je doprovázena hádkami, usmiřováním a nějakými krátkými přestávkami. Podle jedné studie se s pauzou ve vztahu někdy setkala až polovina lidí, nejčastěji se přitom týkala mladých dospělých. Váš vztah se nemusí vyvíjet dokonale, ale to neznamená, že je odsouzen k zániku. Dát si pauzu ve správný čas a ze správného důvodu může být to pravé k posílení vašeho spojení.

I když přestávka přichází s výzvami a riziky, neznamená to, že nemůže být pro vztah prospěšnou. Důvodů, proč pauzu podstoupit, je hned několik. Jedním je, pokud cítíte, že potřebujete čas soustředit se na své vlastní potřeby. Pauza vám dá prostor přemýšlet o tom, co chcete jednotlivě i společně. Dalším kloudným důvodem je, pokud si nejste jisti, zda ve vztahu chcete dále pokračovat. Tedy se neustále špatně hádáte, máte pocit, že vám něco chybí, nebo že to jednoduše není ono. Díky času odloučení můžete získat jistý nadhled a srovnat si, zda ve vztahu chcete pokračovat. A zároveň je někdy logické dát si pauzu, když to okolnosti vyžadují. Například v případě, že jeden z vás odjíždí na delší dobu do zahraničí.

Bez ohledu na důvody, předtím, než se do pauzy pustíte, je důležité si uvědomit, že někdy může nakonec vyústit v trvalý rozchod. Pokud se rozhodnete zkusit si pauzu, uvědomte si, že tohle může být také výsledek...a připravte se na to, co uděláte, pokud tak dopadne.

Mohlo by se vám líbit

Co dělat v případě, že vám váš partner už nepřijde atraktivní

Můžete toho druhého milovat, ale jednoduše mezi vámi vymizí sexuální napětí, které tam bylo dříve. To ovšem neznamená, že se musí jednat o konec vztahu. Dá se obnovit.
marianne.cz

Jak pauzu provést, aby byla efektivní

Pokud se rozhodnete, že pauza je v tuto chvíli nejlepší volbou pro váš vztah, měli byste předtím udělat několik kroků. Není totiž pauza jako pauza a pokud si nestanovíte, jak si ji oba představujete, může dojít ke zbytečným nedorozuměním. Ross z Přátel by vám mohl vyprávět.

  • Určete si časový limit

Než se do přestávky pustíte, rozhodně si stanovte, jak dlouho bude trvat. Bez toho velmi snadno plynule přejdete k rozchodu, nebo k tomu, že jednoduše nebudete vědět, na čem jste.

Délka pauzy přitom závisí na vašem vztahu a důvodech, proč si ji dáváte. Měla by být tak dlouhá, abyste se během ní dokázali přizpůsobit tomu, že jste od sebe, a soustředili se na své pocity.

  • Stanovte si základní pravidla

Rozhodně je nutné si určit nějaká pravidla, jelikož „pauza“ sama o sobě je velmi vágní pojem. Znamená to, že vůbec nebudete v kontaktu? Můžete se během tohoto období vídat s dalšími lidmi? Můžete mít s nimi intimní vztah? To vše je potřeba probrat.

Podle doktorky Fordové byste si měli říct, proč pauzu vůbec chcete a co během ní potřebujete. Zároveň se při jejím plánování zaměřit na minimalizaci škod na vašem vztahu i vás samotných. A v neposlední řadě být realističtí ohledně svých očekávání od ní.

Daná expertka poznamenává, že dodržování pravidel, na kterých jste se dohodli, je zásadní. Cílem těchto pravidel je pomoci, aby byla přestávka úspěšná a umožnit vám pokračovat ve vašich povinnostech (například v péči o děti, pokud je máte).

  • Tento čas by vám měl posloužit k reflexi

Pokud si dáte pauzu a nebudete během ní nic dělat, je možné, že ani po ní nebudete mít ohledně vašeho vztahu jasněji. Jejím účelem je propracovat to, co cítíte, ať už se snažíte zjistit své cíle, nebo se rozhodnout, zda chcete ve vážném vztahu pokračovat. Když jste od sebe, využijte čas k přemýšlení o svých pocitech, cílech a touhách. Můžete trávit čas mluvením s dobrým kamarádem či kamarádkou, psaním deníku nebo zkusit sezení s terapeutem.

A co následuje po pauze?

Jakmile uplyne dohodnutý čas, sejděte se spolu a proberte, jaké budou další kroky ve vašem vztahu. Promluvte si o tom, co jste se naučili během vašeho odloučení a jak vás to může ovlivnit. Možná se rádi vrátíte k tomu, co bylo. Člověk někdy potřebuje na chvíli ztratit to, co má, aby si uvědomil, jak velkou to má pro něj hodnotu. Nebo možná budete chtít pokračovat ve vztahu a pár věcí změnit. Je také možné, že víte, že to nebude ideální, ale i tak to chcete ještě zkusit...například s párovým terapeutem. Nebo si možná uvědomíte, že tento vztah pro vás již není to pravé. Ať je to ovšem jakkoliv, správně nastavená pauza vám může pomoci posunout se dál.

Mohlo by se vám líbit

5 netradičních tipů, jak se vyrovnat s rozchodem

Časopisy, billboardy i televizní reklamy se plní valentýnskou tematikou, zatímco vás místo romantické večeře potkal nečekaný rozchod. Náladu máte pod bodem mrazu a už vůbec nejste zvědaví číst si o tom, jak konečně začít žít podle sebe. Chápeme, a proto pro vás máme tak trochu jiné tipy, jak se s rozchodem vyrovnat.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě