Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Vánoce o samotě aneb 9 tipů, jak svátky strávit (a nejlépe si je užít) i tak

Vánoce jsou spojené s tím, že se sejdete se všemi svými blízkými a pociťujete teplo rodinného krbu. Někoho mohou jeho příbuzní až přivádět k nepříčetnosti. Jiní však mají opačný problém. Co tedy dělat, když trávíte toto období v roce sami?

Tereza Čaladi | 11. 12. 2022

Ne každý má to štěstí, že může být na Vánoce obklopený svými milovanými. Někdo je single, někdo se zasekl kvůli práci na druhém konci zeměkoule, někdo nemá dobré vztahy s rodinou a někdo s ní nemůže být například kvůli koronaviru. Důvodů může být mnoho. Jen si vezměte Kevina ze Sám doma.

Mezi těmito lidmi mohou být tací, kterým nevadí, že jsou sami. Je přeci jen velký rozdíl mezi „být sám“ a „být osamocen“. Ale na mnohé může pocit samoty i přesto dolehnout v období svátků, kdy se klade důraz na to, aby byli všichni spolu.

Co tedy dělat, aby se člověk necítil tolik sám?

1. Ponořte se do knihy

Kniha vám pomůže uniknout do reality vaší volby. Pokud během roku nestíháte příliš číst, tohle je vaše příležitost. Tuto možnost doporučujeme ale i pokud jste knihomolové – vždy je tu přeci knížka, na kterou jste ještě nenašli ten správný čas. Nebo se můžete vrátit k nějaké vaší oblíbené. Jakoukoliv zvolíte, věříme, že vás přenese do světa, kde se nebudete cítit tak sami.

Mohlo by se vám líbit

40 knih, které darovat (nebo si přát) k Vánocům

Nevíte, co nadělit svému partnerovi, mamince, dědečkovi nebo kamarádce k Vánocům? Pak vsaďte na klasiku, která nikdy nezklame. Knihu!
marianne.cz

2. Podívejte se v televizi na to, na co během pracovního roku nemáte čas

Zkuste z této situace co nejvíce benefitovat. Jednou z možností, jak na to, je pustit se do všech těch seriálů a filmů, které letos vyšly a všichni je viděli, ale vy jste na ně zatím kvůli práci neměli čas. Nebo jste možná dlouho neviděli Harryho Pottera a máte na něj chuť. Teď je ideální čas si tyto snímky pustit!

3. Zahrajte si na Ježíška

Vedle toho se možná rozhodnete letos na Vánoce udělat dobrý skutek a obdarovat ty, co to potřebují. Vyberte si tak charitu a sbírku dle libosti a zašlete jim finanční dar.

4. Vyrazte za těmi, co nechtějí být sami, ale nemají na výběr

Mimo to můžete věnovat pozornost těm, co jsou sami, jelikož nemají jinou volbu. Máme tak na mysli dětské domovy, či útulky. Můžete jim zaslat nějaké hmotné či finanční dárky, ale i za nimi vyrazit. Není to zcela běžné, ale po zkontaktování konkrétní instituce a individuální domluvě by to mělo být možné.

5. Věnujte tento čas péči o sebe

Celkově si udělejte „svůj den“. Ten nemusí spočívat pouze v tom, že si dáte masku na obličej a budete meditovat, ale spíše si tento den sestavte ze všeho, co vám přináší radost. Dejte si tak své oblíbené jídlo, pusťte film, na který nedáte dopustit, zařaďte i aktivitu, která vás baví, a podobně.

6. Zkuste novou relaxační aktivitu

Pokud vám tento den jednoduše připadá dlouhý a dívání se na televizi vás už nebaví, vyzkoušejte něco nového, u čeho zároveň vypnete hlavu a čas vám bude ubíhat rychleji. Optimální je například pletení útulné deky, práce na náročné skládačce nebo barvení omalovánek pro dospělé.

7. Udělejte si jídlo, které jste milovali jako dítě

Láska prochází žaludkem. Proto jestli se máte rádi (což byste měli!), uvařte si něco, co ve vás vyvolává příjemný pocit domova. Krupicová kaše? Speciální toasty? Ratatouille? Tak co to bude?

8. Řekněte „ano“ socializaci

Člověk občas může mít pocit, že je sám, ale to může být jediné, co to je: pocit. Možná je sám, protože odmítl pozvánku hned na několik vánočních večírků a sešlostí. Pokud je to váš případ, nebojte se těmto lidem znovu ozvat. Nebo v případě, že jste nikam pozvaní nebyli, buďte vy tím, kdo někoho někam pozve. Jste-li single, ani vánoční rande není špatný nápad (co kdyby to bylo to první a vyšlo to? To by byl velmi originální příběh!). Či pokud jste nemocní, zavolejte si se svými blízkými. Možnosti tu jsou, občas stačí se jim pouze otevřít.

9. Navštivte nedaleký kostel

Jestli nejste vyloženě ateisté, může být dobrým nápadem navštívit kostelík, který máte poblíž. Vánoce jsou přeci jen významným křesťanským svátkem a v kostelech je v tomto období vždy přívětivá atmosféra. Proč si tam tedy nezajít a nezazpívat nějaké koledy?

Mohlo by se vám líbit

Místnost plná lidí a vy se i tak cítíte sami. Dá se to ovšem změnit

Každý se někdy cítí sám a to i když je obklopený lidmi. Nejde totiž tolik o vnější okolí, ale o vnitřní stav mysli. Týká se to vás? Pak čtěte dál. Máme pro vás 7 tipů, jak se se samotou vyrovnat.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Psychologie
Učitelka Pavlína Ledvayová o moderní výchově v mateřské škole: Podporujte emocionální vývoj a spolupracujte s rodiči

Učitelka Pavlína Ledvayová o moderní výchově v mateřské škole: Podporujte emocionální vývoj a spolupracujte s rodiči

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role