Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak ve vztahu neztratit sebe samu? Máme pro vás 5 tipů

I když je běžné, že páry začnou dělat všechno společně, jedním ze základů úspěchu vašeho vztahu je i nadále nechat vaše já zářit. Vaše identita je totiž to, co udržuje váš vztah zdravý a vyvážený. Ztráta sebe sama může vést k tomu, že se ve vašem vztahu budete cítit nenaplnění a může vést k tomu, že budete mít pocit, že to není ono.

Tereza Čaladi | 18. 04. 2024

Většinu svého života trávíme snahou zjistit, kdo jsme, a budováním své vlastní identity. Není proto divu, že jedním z největších strachů mezi svobodnými lidmi je, že ztratí sami sebe, jakmile budou ve vztahu. Ukázalo se, že obavy jsou poněkud oprávněné. Jedna britská studie zjistila, že z mužů a žen, kteří jsou ženatí, mnozí poznamenali, že zažili ztrátu své svobodné identity, konkrétně poté, co se sestěhovali se svými partnery. Může to nastat ale i daleko dříve.

Mohlo by se vám líbit

Pravidlo 80:20 zachraňuje vztahy. V čem tkví jeho kouzlo?

O pravidle 80:20 jste možná slyšeli v souvislosti s hubnutím, kde znamená, že 80 % z našeho energetického přijmu by měly být nutričně bohaté potraviny pro zdravý životní styl, zatímco do zbylých 20 % spadá zmrzlina, popcorn, víno a další podobné neřesti. Ve vztazích se aplikuje stejný princip pravidla, ale trochu jinak.
marianne.cz

5 tipů, jak ve vztahu neztratit sebe samu

Pokud máte pocit, že se ve vztahu necítíte až tak sama sebou, nebo se bojíte, že by to mohlo přijít, máme pro vás pár způsobů. Věříme, že to váš vztah posílí, i když spolu budete o něco méně:

  • Nenahrazujte já“ za „my“

Říkat „my“ v některých situacích dává smysl, jeho nadměrné používání může ale vést k potlačení vás samotných. Nezapomínejte, že jste svou vlastní osobou a měli byste stále vyjadřovat, co si myslíte, nezávisle na nikom jiném.

  • Mějte na paměti, že je důležité trávit čas i odděleně

Výzkum zjistil, že když s vaší drahou polovičkou netrávíte veškerý svůj volný čas, může vám to pomoci cítit se více naplněně. Proto se nebojte například strávit víkend odděleně. Zejména, pokud jste spolu nyní neustále. Uvidíte, jak se na sebe potom budete těšit, a je možné, že si potom budete ještě blíž.

  • Vídejte se pravidelně se svými přáteli

Jistě, nejspíš máte s vaším partnerem spoustu společných přátel, ale nezapomínejte na ty, kteří tam pro vás vždy byli, když on ještě nebyl. Mít zdravý vztah doma přeci jen znamená mít zdravé vztahy mimo domov s přáteli a rodinou. Nebuďte tedy jedni z těch lidí, kteří se dostanou do vztahu a už je nikdy nikdo společensky nevidí bez své drahé polovičky.

  • Nezapomínejte dělat, co vás baví

Může se stát velice často, že kvůli tomu, abyste mohli spolu s partnerem trávit více času, přestanete dělat své koníčky. Pak se ale může stát, že se vaším koníčkem stane on, a to není dobře. Proto se nadále věnujte svým vášním.

  • Stále se posouvejte

Seberozvoj je klíčovým faktorem pro udržení vaší nezávislosti. Absolvujte seminář, zkuste koučink, naučte se meditovat a objevte o sobě něco nového. Vždy je, kam se posouvat.

Mohlo by se vám líbit

Mikropodvádění: Fenomén, který dokáže zničit i dlouhodobé vztahy

Dříve podvádění znamenalo, že jeden z partnerů měl aféru. V dnešní době, která je protkaná sociálními sítěmi, existuje ale i šedá zóna podvádění, která se označuje za mikropodvádění. Zjistěte, zda se týká i vás a jak jej případně řešit.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?