Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Teorie 5 elementů: Zjistěte, který je váš nejdůležitější a jak ho posílit. Můžete si vylepšit mimo jiné i vztahy

Teorie a systém pěti elementů, nebo také pěti prvků, může být pro vylepšení života každého z nás velkým přínosem. Náš článek je ochutnávkou s jejími základy. Soustředíme se na osobnostní rysy podle konstitučních elementů, přednosti a slabiny. Dozvíte se, jací jsou obecně lidé, jimž dominuje oheň, země, kov, voda či dřevo ve vztazích a jak je možné s tím pracovat, aby byly všechny vaše mezilidské vztahy co nejharmoničtější.

Liv Boková | 18. 04. 2024

Jeden element vládne, máme v sobě všechny

Všichni fungujeme na základě pěti elementů, které v sobě máme obsažené. Jsou to oheň, země, kov, voda, dřevo. Každý z nás má v sobě všechny. Dva velmi významné, jeden je konstituční, druhý je hlavní, a další tři jsou zastoupené méně a v poměru, který je u každého člověka unikátní. Konstituční element je nám dán, už se s ním narodíme a pak se ještě utváří a rozvíjí do dvou let věku. Právě na něm záleží, jak se po celý život chováme a fungujeme. Nemění se, zůstává nám napořád. Pokud člověku zasáhne do života nějaké těžké trauma, pak se může chovat jinak, než jak jeho konstituční element udává, má ho sice velmi potlačený, ale zůstává mu.

Jste oheň, země, kov, voda nebo dřevo?

Který element je u člověka konstitučním na něj prozradí emoce. Nejvíce vypovídá to, jak se chová zejména v zátěžových situacích. Další poznávací znamení je barva, kterou vidíme v obličeji, nejčastěji pod očima a kolem úst. Napoví také vůně, s níž se však v dnešní době nepracuje snadno, protože přirozený odér člověka obvykle překrývají deodoranty a parfémy. Do třetice je to zvuk. Když člověka posloucháme, zjistíme jeho konstituční prvek podle mluvy, všímáme si, jaká je síla, hlasitost, rychlost jeho hlasového projevu. „Konstituční element vám snadno pomůže identifikovat někdo, kdo se teorií pěti prvků zabývá,“ říká MUDr. Dagmar Komárková, interní lékařka, akupunkturistka, zakladatelka kliniky čínské medicíny Inspirita a specialistka na harmonii podle pěti elementů. Tabulky, které najdeme různě na internetu, prozrazující, jaký jsme element a zvíře v čínském horoskopu podle data narození, nejsou totéž. „Jde o jiné učení. Může nastat shoda, kdy jsou konstituční i tento element podle narození stejné, ale většinou to spíš nesedí,“ vysvětluje pro Marianne lékařka.

Znalost elementů má spoustu přínosů

Konstituční element je naše nejsilnější a zároveň nejslabší stránka. „Prostřednictvím konstitučního elementu se projevujete. Například, pokud jste oheň, pak je vaší nejsilnější stránkou komunikace. Ale zároveň je to to první, co je takzvaně na ráně, jakmile dojde k nějaké traumatizaci, přijde nemoc nebo zranění.“ Když svůj konstituční element známe, můžeme ho vyživovat a posilovat, a to například akupresurou, květovými esencemi, éterickými oleji, bylinkami. Podle MUDr. Komárkové je na to spousta nástrojů. Zároveň můžeme posílit také element, který máme slabý a je to pro náš život nějakým způsobem nevýhodné. „Například dřevo je o rozhodnosti. Pokud se člověk nedokáže rozhodovat, posílíme u něj element dřeva, ať už je jeho konstituční prvek jakýkoliv.“

Mohlo by se vám líbit

Odlišná komunikace, nebo čirý nezájem – víme, jak to rozeznat

V dnešním světě mnoha komunikačních platforem je složité se s někým sladit. Někdo raději volá, jiný píše a další neuznává nic jiného než konverzace tváří v tvář. A když už se shodnete zde, každý může být jiný komunikátor a vyjadřovat se jiným způsobem. To může být složité zejména ze začátku vztahů. Máme pro vás tipy, jak si s tím poradit.
marianne.cz

Systém 5 prvků pomůže se všemi vztahy

Pokud dokážeme určit konstituční prvek/element lidí kolem nás, významně nám to usnadní komunikaci, soužití a celkové fungování s nimi v harmonii a pohodě. „Když je někdo děvo, je velmi soutěživý. Víme tedy, že ho můžeme vyhecovat k nějaké akci,“ uvádí příklad Dagmar Komárková. Obecně nám tedy teorie pěti prvků může pomoct k vylepšení všech typů vztahů – rodinných, s dětmi i partnerkou či partnerem, profesních, zkrátka všech, do nichž v průběhu života vstupujeme. Zásadně pomůže i v našem osobním růstu. Umožní nám totiž porozumět sami sobě a naučit se co nejlépe pracovat s vlastními emocemi.

Přednosti a slabiny jednotlivých elementů

Dřevo chce vyhrávat

Pokud je v harmonii, jsou přednostmi dřeva trpělivost, tolerance, přizpůsobivost, velká kreativita a flexibilita, je to člověk extrovertní a společenský. „Neexistuje pro něj, že něco nejde, vždycky najde řešení,“ vysvětluje lékařka a akupunkturistka Dagmar Komárková. Tito lidé jsou také velmi soutěživí. Potřebují být první nebo něco dokázat. Když jim řeknete, že něco nejde, mohou se přetrhnout, aby dokázali, že jde. Slabinou lidí s konstitucí dřeva je, že zkouší hranice, zkouší limity, dá se snadno vyprovokovat. „Dřevěná energie je dětská, děti také pořád zkouší, co rodiče vydrží.“ Tito lidé se také rádi sází. Pokud jsou v disbalanci, jsou podráždění, jdou do vzteku a agresivity, které mohou obracet i dovnitř, tedy proti sobě, což se pak může projevit na zdraví ve formě autoimunitní choroby.

Oheň musí být vidět a zářit

Člověk s konstitučním prvkem ohně je velmi charismatický, plný vášně a nadšení, jsou to lidé hodně spontánní, vřelí, milující, extrémně extrovertní, jsou rádi vidět, potřebují pozornost a obdiv. „Naprosto dokonale je vystihuje, když se řekne, že oheň musí zářit, že chce zářit,“ dokresluje obraz tohoto elementu lékařka. „Rozdíl mezi ohněm a dřevem je v tom, že dřevo musí být první, potřebuje vyhrát, kdežto oheň chce být vidět. Oheň na sebe přirozeně strhává pozornost. Lidé s touto konstitucí se obvykle prosadí v šoubyznysu.“ Jsou to mistři komunikace a jsou velice vztahoví a  dotykoví. „Člověk s konstitucí ohně potřebuje někam patřit, vztahy jsou pro něj nesmírně důležité. Když chcete oheň udusit, vylučte ho z party.“ Nesnáší opuštění a pocit, že není přijímaný. Neumí být sám, potřebuje sdílet. Ke slabinám ohně patří netrpělivost a náladovost, může být také manipulující, má sklony k narcismu. Ohniví lidé jsou také hodně impulzivní a nestálí. Jakmile je něco nebo někdo přestane bavit, odcházejí jinam.

Mohlo by se vám líbit

Proč 50 % vztahů končí? Vysvětluje vztahová terapeutka a autorka konceptu erotické inteligence

Belgicko-americká vztahová terapeutka Esther Perel vytvořila a světu představila koncept erotické inteligence. Žena, která pomohla zachránit a uzdravit tisíce manželství, vztahů a rodin, má praxi v New Yorku a hovoří devíti jazyky. O partnerských vztazích a intimitě přednáší po celém světě, je autorkou tří knižních bestesellerů včetně titulu Ochočená touha. Spousty cenných rad a zkušeností sdílí na sociálních sítích i ve svých dvou úspěšných podcastech. Co podle ní může za rozpad většiny romantických vztahů a manželství?
marianne.cz

Země potřebuje být v harmonii

Kdo má konstituční prvek země, je nekonfliktní. Jsou to lidé soucitní, pečující, empatičtí a také zodpovědní a stabilní, pro které jsou důležité bezpečí a důvěra, takový typický archetyp matky. Řada z nich spadá do kategorie „people pleaser“. Jsou to také mírotvůrci, kteří urovnávají konflikty. Člověk s konstitucí země je velmi praktický, logický, analytický a realistický. Vždy upřednostní ostatní před sebou. „Často se zacyklí v přemítání ´co by, kdyby´. Jsou to také lidé hyperprotektivní, takže své okolí mohou přehnanou péčí až dusit,“ doplňuje slabiny elementu země doktorka Komárková. Tito lidé nemají rádi riziko, nevystupují z komfortní zóny a jsou na peníze. Potřebují, aby bylo všeho dost, jsou zaměření na jídlo a hmotu, aby všichni měli dost jídla, nikomu nebyla zima. „Jsou to takové ´matky Terezy´, proto je hodně lidí s konstitučním elementem země v pomáhajících profesích.“

Pro kov musí být všechno správně

Pro lidi s konstitucí kovu jsou na prvním místě disciplína a morální zásady, organizovanost, mají ve všem pořádek, mají rádi strukturu a řád. Doma mají uklizeno a nehromadí věci. Na rozdíl od země, jež hromadí a všechno schraňuje, kov vyhazuje věci, které nepotřebuje. „Promítá se to i do vztahů, kdy země je pečující a omlouvající, kdežto kov, když se rozhodne, že se mu nelíbíte, tak už je to napořád, černá nebo bílá. Pro kov je také velice důležitý respekt. Jsou to lidé, pro které je důležité, aby bylo všechno správně.“ Bývají často profesně velmi úspěšní, protože prakticky každou práci odvedou perfektně, neexistuje, že by něco udělali jen napůl, všechno je vždy spíš na 110 procent. Jsou také nezávislí, rádi si všechno dělají sami, nevytváří, opět na rozdíl od země, závislostní vztahy. Mají málo přátel, ale zato velice důvěrných. „Kovu chybí vřelost, proto jde dobře dohromady s ohněm, protože oheň to trošku taví,“ prozrazuje Dagmar Komárková. Typickým kovem v disharmonii je podle ní Jiří Kodet ve filmu Pelíšky.

Voda je nekonfliktní samotář

Tito lidé jsou klidní, tiší, vystačí si sami. Jsou to největší introverti, hodně věcí je jim tak nějak jedno. Pokud je ale něco, co jim jedno není, dokážou se zvednout jako vlna tsunami, pak jsou velice vytrvalí a odhodlaní. Lidé s konstitučním elementem vody nedávají najevo emoce. Jsou také extrémně loajální, takže když opravdu o něco jde, jdou si za svým a brání svou rodinu, blízké, „svou smečku“, do které si ale málokoho pustí. „Pokud někdo, kdo je jim blízký, potřebuje pomoc ve tři ráno, bez váhání a dotazování jedou.“ Slabinou může být, že jsou často až moc pasivní, působí hodně uzavřeně, odtažitě, nedávají najevo žádné emoce, jsou pořád stejní. „Voda je také nekonfliktní, ale oproti zemi je tam rozdíl. Země je nekonfliktní, protože se nechce hádat a chce, aby byla harmonie, voda je nekonfliktní, protože jí je to jedno.“

Zdroj článku

Související články

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

Životní styl
Recept na lepší život: Jak si za 3 týdny vybudovat zdravé návyky?

Recept na lepší život: Jak si za 3 týdny vybudovat zdravé návyky?

Životní styl
Ovládáte umění emoční inteligence? Zjistěte, zda splňujete 3 pravidla chování

Ovládáte umění emoční inteligence? Zjistěte, zda splňujete 3 pravidla chování