Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Jak na čisté, minimalizované a spokojené póry

Info ikona
obličej

Napřed si pojďme ujasnit jednu věc: póry jsou úplně normální a máme je všechny. Je ovšem pravda, že občas umí pěkně potrápit. Přinášíme proto tipy, jak se zbavit černých teček, vyhnout se jejich zanícení a opticky je minimalizovat.

Karolína Demelová | 10. 05. 2023

Základní pravidlo zní: udržovat póry čisté. Jedině tak totiž předejdete jejich zanesení nadbytečným mazem a nečistotami, následnému ucpání a zanícení, které může vést k pupínkům nebo typickým černým tečkám. Nikdy proto nepřeskakujte a neodbývejte ranní a večerní čištění pleti a občas si klidně dopřejte i jemnou exfoliaci nebo čisticí masku. Pravidlo číslo dva: nikdy, opravdu nikdy póry samy nemačkejte, stejně jako pupínky – napácháte tak totiž mnohem větší škody.

Mohlo by se vám líbit

Šikovní pomocníci

Vsaďte raději na účinné, ale zároveň šetrné čisticí gely, peelingy, masky a další cílenou péči. Skvělými ingrediencemi jsou například AHA, BHA a PHA kyseliny, které jemně exfoliují – na „rozpouštění“ přebytečného mazu usazeného v pórech je obzvlášť skvělá kyselina salicylová. Vedle nešlápnete ani s niacinamidem, který mimo jiné zklidňuje podráždění a reguluje tvorbu mazu; anebo některými rostlinnými výtažky, třeba ze zeleného čaje, tea tree či vilínu. Obzvlášť v maskách pak často najdete i čisticí jíly nebo uhlí. U všech přípravků ve své pečující rutině si taky pro jistotu zkontrolujte, že jsou nekomedogenní, tedy že nic v jejich složení neucpává póry.

I když je velikost pórů daná geneticky a sebelepší přípravek je reálně nezmenší, ty čisté budou vždycky vypadat lépe a především nebudou dělat další neplechu v podobě zanícení. Přesto ale můžete póry dočasně „vyzmizíkovat“, a to za pomoci podkladových bází pod make-up, které pleť krásně vyhladí.

Vše pro čisté, minimalizované a spokojené póry
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku