Přejít k hlavnímu obsahu
Krása

Kosmetická rutina v podzimním hávu

Info ikona
Kosmetika

Za okny podzim, v kosmetické taštičce stále léto? Nejvyšší čas rozepnout zip a provést důkladnou revizi produktů, které vaší podzimně naladěné pleti příliš neprospívají.

Změna počasí má vliv nejen na psychickou pohodu, ale také na kondici naší pleti. A tak většina z nás na podzim tradičně bojuje s popraskanými rty, začervenalým nosem či suchou a zašedlou pokožkou. Tedy s problémy, se kterými si rozhodně neporadí „letní“ pečující produkty. I proto se vyplatí, když si sáhneme do svědomí (nebo alespoň do kosmetické taštičky) a na čas vyřadíme pečující kosmetiku, která nám aktuálně nemůže pomoci. „Chladnější počasí, přeháňky, ledový vítr, ale i ústřední topení má výrazný vliv na pokožku. Konkrétně na její suchost, šupinatost, zarudnutí, citlivost a podráždění. Moje rada zní, abyste své pokožce věnovaly co nejvíce lásky a pozornosti, a to pomocí bohatých a výživných produktů,“ říká dermatoložka Tiffany Salmon.

1. Čištění

Čištění je alfou omegou zdravé pleti. Přesto během podzimu platí, že méně je více. Zkuste ze své beauty rutiny vyřadit „drsné“ odličovací vody a nahraďte je výživnými přípravky, které při čištění pleť zároveň hydratují. Skvělou volbou jsou bylinné odličovací vody s konopným olejem nebo uklidňující čistící mléka.

2. Peeling

Zapomeňte na hrubý peeling! Během podzimu naordinujte své pleti jemný peeling, který odstraní odumřelé kožní buňky, a navíc projasní vaši pleť. Sáhněte například po peelingu s kyselinami AHA či BHA. Pokud si nejste jistá, jak s kyselinami v kosmetické rutině zacházet, pak si přečtěte náš předešlý článek. V případě, že máte velmi citlivou pokožku, poohlédněte se po PHA kyselinách, které pleť příliš nevysušují a naopak ji hydratují.

3. Sérum

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že v podzimních a zimních měsících bychom měly pleť náležitě hydratovat. Studie navíc odhalily, že během chladnějších měsíců dochází ke snížení hladiny ceramidů, tedy lipidových molekul, v nejsvrchnější vrstvě naší pokožky. „Pokud připodobníme horní vrstvu naší kůže k cihlové zdi, pak jsou kožní buňky cihly a lipidy malta,“ vysvětluje důležitost ceramidů deramtoložka Anita Sturnham. Snažte se do kosmetické rutiny zařadit pleťová séra bohatá na ceramidy a mastné kyseliny, která podpoří správnou funkci kožní bariéry.

Info ikona
Serum

4. Krém

Konečně přišel čas na hustší hydratační krém, který vám celé léto ležel na dně šuplíku. Nebojte se svou pleť tímto krémem „nakrmit“, a to nejen při večerní kosmetické rutině, ale také ráno! Jedině tak předejdete suchým místečkům na pleti či oloupanému nosu.

5. Balzám na rty

Zapomenout nemůžeme ani na kvalitní balzám na rty, díky kterému předejdete suchým a popraskaným rtům. V tomto ohledu se především zaměřte na složení balzámu na rty. K ideálním ingrediencím se například řadí ricinový olej, který skvěle proniká do kůže a napomáhá zklidnit popraskané rty. Podrážděným rtům ulevuje také lanolin, tedy druh mazlavé látky, kterou vylučují mazovými žlázemi zvířata tvořící vlnu. Výbornou ingrediencí je také med, jehož největší výhodou je, že přitahuje vlhkost.