Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Největší mýty o opalování: Ve vodě se nemůžete spálit a přírodní oleje vám pomůžou ke zdravému opálení

Žili jste v domnění, že v autě jste před slunečními paprsky v bezpečí, kůži s bronzovým nádechem není nutné natírat krémy s příliš vysokým faktorem a kokosový olej ochrání před spálením? Možná je načase zbystřit.

Markéta Vörös | 5. 08. 2022

Opálená kůže je před spálením chráněná

Jak to je? Pravda je, že jakmile je pokožka opálená, máte viditelný důkaz toho, že je poškozena ultrafialovým zářením. Opalování je totiž způsobeno zvýšenou produkcí melaninu, který naše kůže vylučuje v zoufalé snaze se před ultrafialovým zářením (UV) chránit. A pokud jde o ochranný efekt opálené kůže, záleží samozřejmě na tom, jak moc reaguje na slunci. Průměrně jde však zhruba o ekvivalent opalovacího krému s SPF 4, takže my radíme: mazat!

Nejúčinnější jsou krémy s SPF 100

Jak to je? Ne, nepřepsali jsme se. Stovkový faktor opravdu existuje, jen u nás není možné ho pořídit. Nejvyšší možnou ochranou, kterou u nás seženete, je SPF 50, ale jakmile pojedete na exotickou dovolenou k rovníku, stovku pořídíte v každé lékárně. A jak to je s účinností? Opalovací krémy s faktorem SPF 15 chrání před 93 % ultrafialového záření, ty s faktorem SPF 30 na 97 %, SPF 50 pohlcují téměř 98 % UVB záření a SPF 100 jsou na tom s ochranou na 99 %. Opalovací krémy s SPF pod 15 se nedoporučují, protože neposkytují dostatečnou ochranu před sluncem.

Ve vodě nebo v autě se nemohu spálit

Jak to je? Bohužel vás zklameme. Můžete se spálit i přes okýnko v autě, stejně jako ve vodě. Pamatujte si, že voděodolné opalovací přípravky vás při koupání ochrání asi 45 minut.

Opalovací krém není nutný, když slunce nepálí

Jak to je? Opalovací krém je nutností i pozdě odpoledne. Pravděpodobnost spálení sluncem se logicky zvyšuje v poledne, kdy vrcholí úroveň UVB (ultra violet burns, tedy spálení), ale úroveň UVA (tedy ultra violet aging neboli stárnutí), jež způsobuje sluneční intoleranci, pigmentové skvrny a fotostárnutí, je vysoké po celý den. Navíc nesmíte zapomínat na to, že obě ultrafialová záření jsou ve svém důsledku zodpovědná za rakovinu kůže. Ochrana před slunečním zářením je tedy žádoucí po celý den.

Info ikona
Opalování krém

Přírodní oleje pomohou ke zdravému opálení

Jak to je? Pokud by se stačilo namazat tím, co máme v kuchyni, nebyla by třeba kvalitních opalovacích přípravků. Ano, přírodní oleje sice obsahují minimální ochranu, ta by ale stačila ve většině případů pouze odolnému fototypu číslo 4, a i tak bychom tento způsob ochrany raději nedoporučovali. Pro představu: olivový olej má UV ochranu 7, kokosový olej UV 4, mandlový a makadamiový olej UV 5. Nic moc, že?

Rakovina kůže hrozí pouze lidem s velmi světlou pletí

Jak to je? Toto závažné onemocnění postihuje lidi se všemi typy pleti. Věděli jste, že jamajský zpěvák Bob Marley zemřel na neošetřený melanom? Je pravda, že u lidí s tmavší kůží není tento typ rakoviny tak běžný, zato se u nich ale častěji diagnostikuje až v pokročilejší fázi.

Spálení není nic vážného

Jak to je? Z dlouhodobého hlediska jsou všechny popáleniny závažné, hlavně kvůli riziku trvalého poškození kůže. V krátkodobém horizontu jsou nebezpečné hlavně ty, které způsobují intenzivní bolest a pokrývají velký povrch kůže. Mohou způsobit horečku, bolesti hlavy, zmatenost nebo mdloby, často je doprovázejí příznaky dehydratace. Z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že spálení sluncem je opravdu nepříjemný zážitek, který vám může pořádně zamávat s vysněnou dovolenou. Pokud se u vás podobné příznaky objeví, raději okamžitě navštivte lékaře.

Jen zarudlá kůže je poškozená

Jak to je? Spálení a začervenání viditelné pouhým okem rovná se poškozená kůže. Také jste si mysleli, že jinak to být nemůže? „UV záření může poškozovat kůži i tehdy, pokud působí dlouhodobě a k viditelnému spálení kůže nedochází. Změny působené UV zářením se totiž ukládají v DNA kožních buněk a jejich následkem může být po letech rakovina kůže,“ říká MUDr. Jana Hercogová, profesorka Dermatovenerologické kliniky 2. lékařské fakulty UK.

Zdroj: autorský článek

Mohlo by se vám líbit

3 pravidla bezpečného opalování, která všichni porušujeme

Opalování je jedním z největších prohřešků proti zdraví a kráse. Jak moc může škodit, vám ukáže speciální UV kamera, která navíc odhaluje, že ani s opalovacími přípravky nemáme vždy vyhráno. Proč?
marianne.cz

Související články

Krása
Nejkrásnější manikúra léta 2024: Vedou netradiční barvy i motiv šťavnatého ovoce

Nejkrásnější manikúra léta 2024: Vedou netradiční barvy i motiv šťavnatého ovoce

Krása
Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Krása
Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Krása
Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami

Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami