Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Pomoc, spálila jsem se na slunci! Rady, jak pomoci spálené kůži

Info ikona
žena

Nechtěné usnutí na lehátku, neočekávaná sluneční výheň nebo nedostatek opalovacího krému na pokožce. To je jenom zlomek situací, během kterých naše pleť změní barvu na rudě červenou. Jak minimalizovat škody, které spálení s sebou přináší?

Hádáme, že každý člověk se někdy na sluníčku spálil. Možná jsme si zapomněli opalovacím krémem namazat záda, možná jsme podcenili sílu slunečních paprsků. Ať tak či onak, musíme co nejrychleji minimalizovat škody, které slunce napáchalo na naší kůži. „Doslova jde o toxické poranění kůže, jehož hojení vyžaduje čas, protože se buňky regenerují. Je také důležité si uvědomit, že i když vyrážka po spálení sluncem může vyblednout, poškození trvá celý život a někdy zdvojnásobuje riziko vzniku rakoviny kůže,“ upozorňuje docentka dermatologie Mona Gohara pro Good Housekeeping.

Mohlo by se vám líbit

První pomoc při spálení kůže

Čas už zpátky nevrátíme. Pokud jste se tedy na sluníčku spálili, nezbývá nic jiného, než kůži poskytnout první pomoc. „V první řadě musíte myslet na to, jak zabránit dalším škodám a zmírnit příznaky. Abyste předešli dalšímu poškození pokožky, nejdůležitějším krokem je vyhnout se přímému slunci a ideálně trávit čas v místnosti. Pokud musíte být venku, noste oblečení, které plně zakrývá pokožku, a aplikujte nejúčinnější opalovací krém. Poslední rada, pokud se vám tvoří puchýře po spálení sluncem, nezasahujte do nich. Puchýře napomáhají přirozenému hojení pokožky,“ radí Ladana Edwards, majitelka estetické kliniky Face Place. Podle jejího názoru je také důležité, abyste pokožku udržovali v chladu a hydratovanou. „Osprchujte se a opatrně osušte, zanechte na pokožce trochu vlhkosti, která se tím při odpařování ochladí. Pijte hodně vody, abyste zůstali hydratovaní,“ doplňuje.

Zároveň je dobré vědět, že své pleti můžete pomoci také vhodným ošetřením. Obzvláště, pokud jste si spálili obličej. „Existuje několik ošetření obličeje, která jsou vhodná pro pokožku poškozenou sluncem. Ve Face Place máme ošetření obličeje, které předepisujeme po kosmetických zákrocích nebo slunění. Využívá fytokorekční masku s antioxidačními séry vitamínu C a několika dalšími aktivními roztoky k regeneraci kožních buněk. Ve spojení se správnou domácí péčí o pleť se pokožka může od nepříjemného spálení poměrně rychle zotavit,“ dodává Ladana Edwards.

„Babské rady“, které pomůžou spálené pokožce

Pokud hledáte rychlé pomocníky, které vaší kůži uleví od spálení, pak sáhněte po rostlině aloe vera. Čistý gel z aloe vera má chladící a zklidňující vlastnosti, a zároveň podporuje hojení ran. Studie dokonce zjistila, že rostlina aloe vera má protizánětlivé vlastnosti. Jak už bylo zmíněno výše, opomenout byste neměli ani svůj pitný režim. Zaměřte se především na vyšší příjem čisté vody, případně pijte nealkoholické nápoje s nízkým obsahem cukru. Hydratovat byste měli také spálenou oblast. V ideálním případě ji pravidelně natírejte krémem vhodným po opalování.

Zároveň se vyhněte kontaktu s puchýři. Jejich otevření je totiž činí zranitelnými vůči infekci. Pokud puchýře přirozeně prasknou, klinika Mayo radí, abyste otevřenou ránu vyčistili jemným mýdlem a vodou a překryli ji antibiotickou mastí a obvazem.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku