Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Zatočte s celulitidou: 5 metod, které vám skutečně pomohou s pomerančovou kůží

Celulitida trápí mnoho z nás a je těžké se jí zbavit. Není podmíněna životním stylem, váhou, stravou ani věkem a může se vyskytnout u jakékoliv ženy. Pojďme se podívat, jak s ní co nejefektivněji bojovat.

Proč mám pomerančovou kůži?

Celulitida je stav, při kterém dochází ke změně ve struktuře tukových buněk v podkoží. Důsledkem toho pak vznikají nerovnosti a ďolíky na kůži, které svým vzhledem připomínají povrch pomeranče. Buňky, které vytvářejí celulitidu, jsou obklopeny elastickými vlákny pojivé tkáně, které vypadají jako přihrádky. Když se tukové buňky zvětší, přihrádku vyplní a tlačí proti kůži, čímž vznikají typické hrbolky. K tomuto stavu dochází v důsledku zadržování vody v tukových buňkách.

Mohlo by se vám líbit

4 důvody, proč brát celulitidu a strie s nadhledem

Objeví se v okamžiku, kdy se změní naše tělesné proporce. Jakmile se jednou ukážou, jsou zpravidla oddané natolik, že se nás nechtějí vzdát. Celulitida i strie patří k našim životům a možná vás překvapí, že to s nimi nemusí být tak zlé. Proč je vnímat trochu jinak?
marianne.cz

Proč mají ženy celulitidu a muži ne?

Problém pomerančové kůže na stehnech, hýždích, bocích a břiše se týká především žen. Ty mají totiž oproti mužům mnohem více tukových buněk, které jsou schopny ukládat více tuku a při nadměrné výživě zvětšují svůj objem až 200krát. V ženském těle jsou navíc uspořádány horizontálně, což jim umožňuje snadněji proniknout na povrch kůže. U mužů jsou tukové buňky naopak uspořádány do sítě, což zabraňuje vytvoření nerovností na povrchu pokožky.

Problém žen s vyšší váhou i sportovkyň

Celulitida se objevuje z mnoha důvodů. Příčinou může být nezdravý životní styl, kdy člověk nijak nesportuje a nestravuje se příliš zdravě. Dále ale může jít o postupnou ztrátu kolagenu, genetickou predispozici nebo o hormonální výkyvy. Z toho důvodu se nedá jasně definovat, jaká konkrétní skupina lidí celulitidou trpí. Pomerančová kůže se může objevit u lidí s nadváhou, stejně tak ale i u štíhlých sportovkyň. Dá se však říci, že celulitidu trápí více ženy kuřačky a ty, které nedodržují pitný režim.

Jak se zbavit celulitidy v pěti krocích 

1. Upravte stravu

Tento faktor můžete sama ovlivnit, proto je dobré jej zmínit jako první. Zdravý životní styl je alfou a omegou všeho a právě strava zde hraje velkou roli. Jezte vyváženě. Vznik celulitidy podporují jednoduché sacharidy a potraviny s vyšším obsahem soli a živočišných tuků. Dále pak rafinovaná mouka a rafinované obilné výrobky či různé potravinové alergeny. Zařaďte proto do jídelníčku co nejvíce zeleniny, ovoce a libového masa. Vyhněte se polotovarům a nezdravým cukrům. Myslete na to, abyste dodržovala dostatečný pitný režim a velkým obloukem se vyhněte alkoholu a cigaretám.

2. Dbejte na pravidelný pohyb

Pohyb též řeší spoustu problémů, celulitidy nevyjímaje. Na pomerančovou kůži je však nejúčinnější takový, který je pro vás přirozený, příjemný, stimuluje lymfu a nevyvolává stres. Zaměřte se tedy na pomalejší a vytrvalejší sport, jako je cyklistika, chůze, běh, plavání, tanec nebo jóga.

3. Aplikujte krémy, gely a olejíčky proti celulitidě

Ačkoliv to mnohé produkty slibují, žádný z nich není tak zázračný, aby si sám o sobě poradil s celulitidou. Jsou pouhým doplňkem zdravého životního stylu, nicméně jejich vliv může být značný. Existuje celá řada vhodných krémů, gelů nebo olejíčků, které obsahují látky, jež zlepšují prokrvení kůže, a tím pomáhají celulitidu efektivně redukovat. Tipy na produkty najdete v galerii. 

4. Doplňky stravy a bylinky

Celulitidu mohou redukovat i doplňky stravy, které pomáhají vyplavit přebytečnou vodu z těla. Vsaďte na zinek, kolagen, vitaminy A, D, C, E a B-komplex. Mezi bylinkami se zaměřte na listy pampelišky, pýr, květ vřesu nebo kopřivu.

5. Masáže a sprcha

Masáž speciálními kartáči či mycími houbami podporuje průtok krve a stimuluje lymfatický systém, čímž napomáhá regeneraci tkání. Mezi oblíbené metody patří také lymfodrenáž, která rozproudí lymfu v těle. Tou nejjednodušší technikou, díky níž můžete s celulitidou bojovat, je studená sprcha. Střídání teplé a studené vody zapříčiní, že bude kůže prokrvená, vyhlazená a vypnutá.

Kdy se z celulitidy stává problém, který vyžaduje pomoc odborníka?

Stupně celulitidy jsou různé. Na prvním místě je ten, při kterém nejsou ďolíčky vidět a objeví se až při stlačení kůže mezi prsty. Při druhém stupni je celulitida vidět při sezení nebo ve stoje při zatnutém svalu. Třetí stupeň se projevuje tak, že je pomerančová kůže okem viditelná i při uvolněných svalech ve stoje či v leže. Při čtvrtém stupni je kromě hrbolků a ďolíčků přítomna i degenerace vaziva a celulitida je bolestivá. V takovém případě je třeba vyhledat odbornou pomoc. Mezi nejoblíbenější a nejúčinnější specializované ošetření se řadí rázová vlnoa. Metod ovšem existuje celá řada. Je dobré poradit se s odborníkem, jaký způsob léčby bude právě pro vás ten nejlepší.

Které produkty vám pomohou zatočit s celulitidou? Podívejte se do galerie.
Zdroj článku

Související články

Krása
Nejkrásnější manikúra léta 2024: Vedou netradiční barvy i motiv šťavnatého ovoce

Nejkrásnější manikúra léta 2024: Vedou netradiční barvy i motiv šťavnatého ovoce

Krása
Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Krása
Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Krása
Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami

Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami