Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

8 důvodů, proč se nemůžete zbavit tuku na břiše

Info ikona
Tuk na břiše

Trápí vás tuk, který se tvrdohlavě usadil na břiše, a ani se nehne, i když děláte, co můžete? V tom případě byste měly vědět, že je vědecky dokázáno, že s tukem v tomto místě se pohybuje hůře než v ostatních částech těla. Existuje navíc mnoho důvodů, proč se tuk hromadí právě kolem středu těla. Než se ovšem pustíte do hubnutí, uvědomte si, že to není potřeba dělat kvůli společenskému tlaku, ale hlavně pro své zdraví.

Svatava Suchardová | 25. 01. 2024

Proč je tak těžké zhubnout v oblasti břicha? Odpověď na tuto otázku společně shrnulo několik odborníků pro britský Cosmopolitan.

Důvod č. 1: Břišní tuk se hůře přesouvá 

Všichni totiž máme v těle dvě tukové buňky - alfa a beta, které na odbourávání tuku reagují odlišně. Podle lékaře Luka Jamese je obtížnější odbourat tuk na břiše, protože je právě zde větší množství tukových buněk, které nereagují tak snadno na proces odbourávání tuku.

Mohlo by se vám líbit

Důvod č. 2: Jíte hodně cukru

Studie naznačuje, že existuje souvislost mezi vysokým příjmem cukru a držením zejména břišního tuku. Navíc s přibývajícím věkem se u žen zvyšuje inzulínové rezistence a tyto cukry se jím hůře zpracovávají. Proto jsou podle trenérky Claire Davis náchylnější ukládat je jako břišní tuk.

Důvod č. 3: Jste ve stresu

Stres může mít vliv nejen na psychiku člověka, ale také na průběh hubnutí. Je proto důležité udělat si i v týdnu čas na relaxaci.

Důvod č. 4: Jíte příliš málo kalorií

Roky diet s jojo efektem si mohou vybrat svou daň a snížit rychlost metabolismu. Podle expertky na výživu Lisy Borg to znamená, že se kvůli přísným dietám drží tuk v těle snadněji, protože tělo už mnohokrát zažilo “hlad” a šetří si zásoby pro “přežití”.

Mohlo by se vám líbit

Důvod č.5: Jste geneticky předurčeni

K ukládání tuku samozřejmě existuje genetická predispozice. Na stravě a životním stylu sice hodně záleží, ale vždy jsou ve hře také geny.

Důvod č. 6: Na vině jsou vaše hormony

S přibývajícím věkem je pro ženy mnohem obtížnější zbavit se břišního tuku, a to především kvůli poklesu hormonu estrogenu. Podle trenérky Claire Davis je prokázáno, že pokles estrogenu má vliv na rozložení tuku, který se soustřeďuje spíše v oblasti břicha. 

Důvod č. 7: Cvičíte až moc

Některé ženy cvičí tak hodně, až je to pro jejich tělo stresující, a navíc to zvyšuje hladinu kortizolu. Proto je nutné, dopřát si dostatek času na odpočinek a kombinovat tréninky.

Mohlo by se vám líbit

Důvod č. 8: Máte pomalejší metabolismus

Ženy mají přirozeně pomalejší metabolismus než muži. Zatímco ženské tělo spotřebuje méně kalorií na běžné tělesné funkce, zbylé se ukládají jako tuk.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku