Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Vyčištění lymfy stojí za to: je levnější než botox a má stejné účinky

Info ikona
Ženy bez vrásek

Poud chcete mít hladkou pleť, ale i zhubnout do plavek, máme pro vás na to kouzelný návod. Klíčem k tomu je čistý lymfatický systém. A my máme pár tipů, jak ho dosáhnout co nejdříve.

Tereza Čaladi | 14. 02. 2024

Lymfatický systém má zásadní význam pro správné fungování našeho organismu. Jedná se totiž o komplex tkání, cév a orgánů, které spolupracují na přesunu bezbarvé a vodnaté tekutiny zvané lymfa z tkání do vašeho oběhového systému. Je to něco jako úklidová služba vašeho těla – odstraňuje škodlivé látky, jako jsou toxiny, viry, bakterie a další odpadní látky z tkání. Když přitom nefunguje správně, má to na tělo celkově špatné důsledky.

Co se s tělem děje, když je lymfatický systém ucpaný?

Když lymfatický systém nefunguje správně, v těle může docházet k otokům, častější únavě, dochází k nárůstu tělesné hmotnosti, protože tělo více zadržuje tekutiny. Může se zhoršovat trávení, to způsobuje i nadýmání, častější jsou bolesti hlavy a může dojít i k poruchám funkce imunitního systému. Kromě toho – když se z těla nevyplavují toxiny, projevuje se to větším množstvím vrásek, celulitidou či váčky pod očima.

Zejména poslední jmenovaná kategorie je tou, kvůli níž ženy často podstupují plastické operace či botox. U nich je ovšem problém ten, že se obvykle musí po čase opakovat a ne vždy mají stejné výsledky jako poprvé. Tomu se dá přitom předejít právě čistou lymfou.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší krém proti vráskám? Najdete ho v supermarketu za 60 Kč

Hledáte pečující krém proti vráskám? Pokud ještě nemáte svého favorita, inspirujte se výsledky testování, které zveřejnil časopis dTest. Možná vás překvapí, že nejúčinnější krém proti vráskám seženete v supermarketu za 60 Kč.
marianne.cz

Pomocníci při čištění lymfy

Našemu tělu a potažmo i lymfatickému systému škodí každodenní stres, nepravidelná životospráva, jídelníček s přemírou sladkostí, rafinovaných potravin, chemických aditiv, tučných pokrmů, červeného masa nebo tučných a slazených mléčných výrobků,“ vysvětluje výživová poradkyně Monika Rychlovská Tělupilová. S jejím čištěním tak pomáhá zejména pití velkého množství vody a vyhýbání se syceným nápojům, aby tělo zůstalo hydratované a lymfa proudila správně. Dále je důležitá i pravidelná strava bohatá na méně tučné mléčné výrobky, drůbeží maso, ryby, celozrnné obiloviny, dostatek ovoce a zeleniny. A v neposlední řadě pomáhá i pohyb a čerstvý vzduch. Nicméně pokud chcete podporu svého lymfatického systému urychlit, mohou vám pomoci níže zmíněné tipy.

  • Čaje z moringy

Kromě správné stravy mohou pomoci i její správné doplňky. Doporučit lze zejména ty z moringy olejodárné, která má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Obsahuje velké množství vitaminů, minerálů, živin a bioaktivních látek, které přispívají k celkovému zdraví. Tyto živiny mohou pomoci při snižování zánětu a oxidačního stresu a podpořit funkci lymfatického systému. Svými antioxidačními účinky přitom podle testů na antioxidanty významně převyšuje tradiční antioxidanty jako je matcha, zelený čaj, goji nebo kurkumu. Moringu seženete v tabletách, ale na podporu lymfy je ještě vhodnější ve formě čajů – díky tekutinám v nich obsažených se více zavodňujete, což je pro lymfu dobré.

  • Baňkování obličeje

Nejspíš jste slyšeli o baňkování zad, které často využívají k uvolnění zejména sportovci. Ale nejenom oni a k tomu existuje více druhů baňkování. Tím, které v posledních letech stoupá na popularitě a které může s lymfou velmi pomoci, je baňkování obličeje. Jedná se konkrétně o starobylou čínskou metodu, která může výrazně pomoci s tím, co moderní ženy žádají – s odstraněním vrásek a povislé kůže.

Baňkování zvýší průtok krve v obličeji, což může přinést více kyslíku a živin do buněk pleti, což má potenciál pro zvýšení elasticity a rozjasnění pleti. Tím, že baňkování uvolňuje svaly v obličeji, může pomoci snížit napětí a stres, což je důležité pro prevenci tvorby vrásek,“ vysvětluje Pavla Skolil, zakladatelka Face Fitness Academy Prague. „Ovlivňuje přitom práci lymfatického systému nejen v obličeji, ale v celém těle, dodává žena s dokonalou pletí. K baňkování vám přitom stačí stříbro na obličej, olej, dvě silikonové baňky a 3 minuty ráno a večer. Potom se stačí řídit doma jednoduchým manuálem, či můžete i absolvovat vstupní kurz na správné baňkování. Výsledky uvidíte již za 14 dní.

  • Lymfodrenážní masáž

Nakonec jedním z nejjednodušších způsobů pro detoxikaci lymfatického systému je lymfodrenážní masáž. Může jít o klasickou masáž masérem. Můžete si ji dopřát doma pomocí exfoliačního ručníku či rukavice. Nebo můžete zajít na přístrojovou lymfodrenáž, která probíhá ve specifických nafouklých kalhotách, jež vyvíjí přesný tlak na vaši lymfu, čímž ji rozproudí. I ty si lze pořídit domů. Výsledky byste měly vidět už po páté masáži.

Produkty, které vám pomohou zlepšíit váš lymfatický systém
Mohlo by se vám líbit

Proč rozproudit lymfatický systém: Pomůže s otoky, únavou i přibíráním

Pronásleduje vás neustálá protivná únava, máte dojem, že přibíráte jen tím, že dýcháte, nebo vás dokonce trápí migréna? Pak možná stávkuje váš lymfatický systém. Ještě předtím, než zamíříte do salonu, zkuste mízu rozproudit doma. Jde to poměrně snadno!
elle.cz
Zdroj článku