Lékařka Kateřina Cajthamlová o hubnutí: Nenechte se šikanovat! Ženy nepotřebují být vychrtlé, ale zdravé

Monika Mudranincová | 24/06/2026

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách

Extrémní štíhlost se vrací do módy a tlak na ženské tělo sílí. Internistka a psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová v otevřeném rozhovoru vysvětluje, proč za přibíráním často stojí stres, trauma i zvýšený kortizol, proč považuje BMI za zastaralý ukazatel a proč by ženy podle ní měly místo honby za kilogramy hledat především sebeúctu.

Jste internistka, ale působíte i jako psychoterapeutka. Zkuste vysvětlit, proč se po vlně body positivity opět vrátil trend extrémní vyhublosti? Proč se z celebrit stávají s prominutím vychrtliny, které sotva chodí?

To se asi musíte zeptat těch vychrtlin, co sotva chodí… Případně lidí, kteří tento trend podporují. Já jsem smutná z toho, že fat shaming, což je vlastně pronásledování člověka z důvodu odlišné tělesné stavby, dělají i někteří lékaři. To považuji za velmi neetické a pevně doufám, že to dělat přestanou.

A co říkáte na to, že mnozí lékaři stále ještě používají body mass index? Má podle vás nějakou vypovídající hodnotu co se týče zdraví? Vždyť muži a ženy mají odlišnou tělesnou konstrukci, někdo má navíc třeba těžší kosti.

Když někdo hodnotí zdraví člověka na základě BMI, tak je to komické a nevědecké. BMI by neměl být používán od roku 2013. V současnosti existuje tzv. Body Roundness Index (Ve srovnání s BMI je BRI navržen tak, aby zohledňoval tvar těla a množství vnitřního tuku – pozn. aut.) Tento systém vytvořila trojice výzkumnic na základě populace různého věku, pohlaví a geografického původu. To znamená, že ženy narozené v České republice mohou mít jinou hodnotu BRI než ženy narozené třeba v Itálii. Američani si zavedli ještě kategorii fit&fat, ale to je zavádějící, protože člověk vůbec nemusí být fat neboli tlustý, jen má vyšší hmotnost, protože je třeba kulturista. Nebo to může být fyzicky velmi zdatná žena, akorát má větší prsa.

Jarmila Ďuríčková je fataktivistka, která se snaží bořit stereotypy o obezitě
Tlustí lidé jsou nešikovní, líní a můžou si za to sami. Předsudky vůči obezitě sahají hluboko, říká fat aktivistka

Takže i lidé, kteří mají podle BMI hodnotu 25 a víc, a jsou klasifikovaní jako lidé s nadváhou, mohou být zdraví?

Ano. Ale doktor jim řekne, že musí zhubnout. Oni se začnou psychicky hroutit a vinou zvýšeného kortizolu, vinou úzkosti, stresu, nedostatečného příjmu potravy a tak dále se jim spustí inzulinová rezistence. Důsledkem toho bývá cukrovka druhého typu.

Když jste zmínila kortizol, čím to je, že vyšší hladina hormonu kortizolu způsobuje ukládání tuku? A existuje souvislost s tloustnutím po kortikoidech, které jsou obsaženy v některých lécích?

Vůbec nezáleží na tom, zda kortizol vyrábějí vaše nadledviny nebo ho dostáváte jako součást léčby nějaké imunitní choroby, například astmatu nebo revmatoidní artritidy. V obou případech hrozí centripetální typ obezity neboli obezita typu jablko. Lidé pak mají tuk a strie na břiše, zadržují vodu, mívají červené tváře a diabetes druhého typu. Medicína tohle dávno ví a já jenom nechápu, že když lékař vidí pacienta, který vykazuje tyhle tělesné známky a navíc je úzkostný, vystresovaný a málo jí, proč mu neřekne, že to může mít ze stresu. Proč nenavštíví psychoterapeuta a neřeší se primárně psyché? Je to složitá situace, protože fat shaming, neboli pronásledování člověka z důvodu odlišné tělesné stavby, se děje už odmalička: moc jíš, nejez tolik, jsi tlustý-tlustá, podívej se, jak vypadáš, styď se… Je to vlastně šikana člověka, který má vinou kortizolu obrovskou inzulinovou rezistenci.

A proč někteří lidé vlivem stresu hubnou a jiní naopak přibírají?

V akutní fázi hladovění a stresu člověk hubne, ale v chronické fázi stresu na váze přibývá. Záleží tedy na tom, jak dlouho stres trvá. Čím déle trvá, tím víc vzniká adaptace na stresovou situaci. Ve stresu člověk potřebuje víc jíst. To je jako když jedete po dálnici vysokou rychlostí, tak taky potřebujete víc tankovat. Říká se, že auto „víc žere“. Nikdo to nerozporuje, prostě auto jede rychleji, tak víc žere. Ale to samé platí i o člověku, jenž je neustále šikanován a vystavován stresu. Jeho mozek jede šílenou rychlostí, budí se ze spánku, protože má hlad, ale stydí se normálně najíst, šíleně se omezuje. A tak vzniká bludný kruh.

Přerušovaný půst
Přerušovaný půst jako cesta k hubnutí: Zjistěte, kdy je prospěšný, a kdy ženám naopak škodí

Co byste tedy poradila ženě, která tvrdí, že se jen na jídlo podívá a už má kilo nahoře?

Tohle je věta, která už naznačuje poruchu příjmu potravy. Víte, na co dotyčná zapomněla? Že místo jídla pije a že litr vody váží kilo. Hmotnost sama o sobě o ničem nevypovídá. Takže co bych jí poradila? Doporučila bych jí, aby si vyléčila traumata, která vedla k tomuto stavu, řekla bych jí, aby se pokusila zvýšit si sebeúctu a aby si nechala udělat vyšetření, jak funguje její metabolismus a zda už nemá cukrovku.

Proč se vlastně říká, že sytý hladovému nevěří?

Sytý hladovému nevěří je rčení, které vzniklo na základě letitých zkušeností a znamená, že dlouhodobě hladový člověk má změněné vnímání světa a je snadno ovlivnitelný. Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci a hladovění je zoufalá forma sebepoškozování. Je to známka toho, že člověk k sobě nemá dobrý vztah. My ženy jsme k tomu asi náchylnější než muži. Můj dědeček říkával, že žena vydrží desetkrát víc než člověk a taky se říkalo, že ženy jsou jako kočky, že mají devět životů.

Jak to myslíte?

Jsme adaptovány na bolest, jsme adaptovány na sebeobětování. Během života musí žena vydržet spoustu trápení, to si chlap neumí představit. Máme menstruaci, jsme těhotné, rodíme děti. Vždyť jenom ten menstruační cyklus je věc, která dost bolí a narušuje psychiku.

Někteří muži občas komentují ženu, která projevuje emoce, že je hysterická, protože má asi své dny. Co na to říct?

Na to se dá říct jen to, že slovo hysterie je odvozeno od slova hystera, což je lékařský a starořecký výraz pro dělohu. Žena má dělohu, tak je přirozeně hysterická. Buďme rády hysterické! Hlavně nebuďme jako sovětské údernice.

Nejčastější mýty o menstruaci, kterým věří hlavně muži
Krvácíme, bolí nás břicho a jsme hysterky? Jen přeháníte, myslí si muži. Šest mýtů o menstruaci, které přetrvávají

Pro mladší generaci – co to znamená nebýt jako sovětská údernice?

To říkávala moje maminka. Sovětská údernice je žena, která oře, pere, děti rodí, na schůze chodí, předsedu volí, vodku nosí, o mužika se stará, hubu drží. A já říkám, nebuďme sovětské údernice, ale hledejme a nacházejme ženskou sebeúctu. Člověk je matriarchální druh a muž – pokud je gentleman – by se měl o dámu svého srdce hezky starat. Takže pokud, dámy, chcete gentlemana, nehubněte.

Nevím, zda vás dámy poslechnou, protože léto je tady a spousta žen „hubne do plavek“. Jak reagujete, když tohle slyšíte?

Zeptala bych se, na jakou velikost chce dotyčná zhubnout, protože do plavek se nehubne na kila. To, co je vidět, je velikost a tvar postavy. Tudíž je vcelku jedno, kolik ta postava váží. V této souvislosti zmíním pana doktora Igora Bukovského, propagátora zdravého životního stylu, který tvrdí, že podstatný je objem v pase. Pan doktor je autorem spousty knih, jedna z nich se jmenuje Hubnutí bez blbnutí. Vřele doporučuji si ji přečíst.

Co se ještě dozvíte v Marianne Talk?

  • Proč o sobě Kateřina říká, že byla vztekloun a rváč
  • Co je Minnesotský hladovějící experiment
  • Jak na ni působí reality show typu Survivor
  • Proč někteří muži preferují ženy s chlapeckou postavou
  • Proč nesnáší pořad Jste to, co jíte, přestože v něm hrála stěžejní roli
  • Co to znamená, když se řekne, že v dnešní době žena musí mít „tři B“

První část rozhovoru si pusťte ve videu výše, na další díl, kde Kateřina Cajthamlová prozrazuje více ze svého soukromí, se můžete těšit 15. července

Kateřina Cajthamlová rozhovor Marianne Talk Monika Mudranincová hubnutí

Nejčtenější články

Aňa Geislerová: Nejsem dobrá partnerka, potřebuji cítit svobodu. Můj muž je statečný a je mou kotvou Minimalistické a černobílé. Letošní léto ovládnou plavky, u kterých platí, že méně je více Vizážista Heleny Vondráčkové prozrazuje její triky: V líčení se nediskriminuje věkem a nedá dopustit na ikonický krém

Doporučujeme

Načíst další

Mohlo by se vám líbit

Marianne Bydlení