Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

V dnešní době je stále obtížnější rozpoznat, zda kupujete skutečně značkový kousek, nebo padělek. Co však stojí za rostoucí popularitou vintage a outletové módy? Tajemství investice do kvalitních oděvních kousků z minulosti exkluzivně pro Marianne odhaluje Věra Zajfertová, majitelka La Belle Boutique Praha.

Jana Szkrobiszová | 21. 06. 2024

Pokladnice luxusní vintage módy

Na známé pražské ulici Na Příkopě se skrývá opravdová pokladnice krásných outletových a vintage modelů od značek jako Prada, Yves Saint Laurent, Coco Chanel, Givenchy, Liska, Escada, Hermès a dalších předních návrhářů módní scény. Milovníci módy při vstupu do tohoto prostoru ztratí pojem o čase. Majitelka Věra Zajfertová totiž umí výborně vtáhnout do historie všech nabízených kousků. S precizností ukazuje každý model, jako by se jednalo o vzácný historický obraz. A není divu – při pohledu například na tvídový kabátek Chanel vidíte na první pohled kvalitu šité nitě. Každý detail do sebe zapadá.

Mohlo by se vám líbit

Nejkrásnější šaty léta 2024: 5 nadčasových modelů, které milují stylové Francouzky

Trendy v šatech přicházejí a odcházejí. Existuje však pětice nadčasových stálic, které mají své pevné místo v šatníku stylových Francouzek. Inspirujte se těmito krásnými ženami a vyzkoušejte i vy jeden z jejich oblíbených modelů. Nejenže díky těmto šatům vytvoříte vždy krásný a velmi ženský outfit, ale unosíte je i na nespočet příležitostí.
marianne.cz

Paní Věra nám svěřuje, že tento kabátek od Coco Chanel získala ve dvou exemplářích. Dodává: „Na jeden kus mi našel kupce přímo stylista Filip Vaněk, který má pro tuto módu svou vlastní osobitou slabost.

Proč si pořídit luxusní vintage kousek?

Věřili byste, že si můžete pořídit vintage nebo outlet kousek jako investici? Ano, je to tak. Starší kousky špičkových světových značek jsou velmi žádané. Ať už se jedná o kabelky, kostýmky nebo kabáty, jejich provedení je natolik kvalitní, že i po lehkém poškození je lze snadno opravit a následně prodat s navýšením ceny.

Například kabelku Chanel Mini Flap dnes pořídíte za 2 000 až 4 000 dolarů. V závislosti na poptávce trhu ji můžete prodat ale i za 4 000 až 6 000 dolarů. Další možností je pronájem těchto luxusních kousků na víkendové příležitosti, kde se ceny pohybují kolem 3 000 až 5 000 Kč. Investování do vintage a outletové módy tak představuje nejen stylovou, ale i finančně výhodnou volbu.

Mohlo by se vám líbit

Móda z ulic Paříže. Nosí se celočerné outfity, vrstvení denimu i podzimní cihlové tóny

Pařížský fashion week zakončil zářijový módní maraton a představil kolekce módních domů pro jaro a léto příštího roku. Kromě módy z přehlídkových mol samozřejmě nechybělo spoustu stylových outfitů v ulicích francouzské metropole. Které looky nás zaujaly a inspirovaly nejvíce?
marianne.cz

Vášeň pro luxusní styl

Na druhé straně je zde vášeň pro luxusní styl, který se nikdy neomrzí. Vintage móda nabízí nesmírně elegantní kousky, které vám umožní vytvořit dokonalý outfit z materiálů, jež jsou dnes možná již nedostupné. Tyto oděvy jsou šité s takovou precizností a kvalitou, že při pohledu na ně pocítíte mrazení z jejich nádherného zpracování a pečlivé výroby. Mít ve své sbírce vintage model a vytáhnout ho jako eso z rukávu při výjimečných příležitostech dodá vašemu stylu neotřelý punc a podtrhne vaši osobnost.

Jak sama majitelka uvádí: „V módě již bylo vše vyřčeno. Vše se stále opakuje dokola.“ To potvrzuje i talentovaný návrhář Pavel Berky, další příznivec vintage módy. Zajímala nás však otázka, proč si pořídit vintage kousek namísto zcela nového modelu od stejné značky.

Samozřejmě v tom hraje roli cena, ale bohužel i zpracování. Ať už se jedná o outlet nebo vintage kousek, před 15 a více lety se šilo poctivěji. Přesněji řečeno, šilo se v Evropě, například ve Francii nebo Itálii. Dnes přední značky investují spousty peněz do reklamy a nechávají své skvosty šít v Číně nebo Bangladéši, což mi přijde velká škoda,“ povzdechla si paní Věra.

Přitom ukazuje zpracovanou kabelku Chanel z roku 96/97 a srovnává ji s kabelkou z nejnovější kolekce, kterou si pořídila její známa za nemalé peníze. Švy kabelky z roku 96/97 dokonale zapadají do sebe a fenomenální je opracování lemu spodní části a vnitřní části. Na nově pořízeném modelu jsou na první pohled patrné značné nedostatky, jako je právě nesoulad vyšitých motivů, které do sebe nepasují.

Mohlo by se vám líbit

Jak si levně pořídit luxusní outfit: Šik z druhé ruky

Objevte tajemství šik oblečení za pár korun. Naučte se, jak se díky nákupům oblečení z druhé ruky stát majitelem luxusních outfitů bez zbytečných výdajů. Zjistěte, že nejde pouze o ušetření peněz, ale o objevování unikátních kousků, které upoutají pozornost a vyvolají obdivné reakce.
marianne.cz

Kdy lze označit luxusní kousek jako vintage?

Oblečení z outletu se obvykle stává vintage kouskem po 20 až 30 letech. Toto časové období je obecně uznávané odborníky na módu a sběrateli, kteří považují za vintage oděvy staré několik desetiletí, jež odrážejí styl a kvalitu dané doby.„Musíte počítat s tím, že tyto kousky jsou lehce renomované a že ne vše je na nich z původního originálu,“ dodává paní Věra.

Jak poznat padělek?

V dnešní době je rozpoznání padělků stále obtížnější, protože jsou čím dál lépe vyrobené. Na jejich výrobě se podílejí profesionálové, takže není divu, že se na ně mnoho lidí nachytá. „Proto doporučuji nakupovat v oficiálních buticích, kde za pravost zboží ručí přímo samotná značka. V případě pochybností si nechte zboží zkontrolovat u specializovaných odborníků, kteří mohou ověřit jeho pravost," sděluje majitelka.

Mohlo by se vám líbit

Second handy žijí. Máme tipy na „sekáče“ a vintage obchody po celé republice

Móda z druhé ruky zažívá obrovský boom. Není divu, oblečení už bylo vyrobeno tolik, že se snažíme hledat udržitelnější cesty, jak si módou stále dělat radost a právě nakupování v second handech, vintage obchodech či různých bazarech je rozhodně jednou z možných cest. Kam se ale pro stylové kousky z druhé ruky vypravit? Máme pro vás tipy na second handy po celé republice.
marianne.cz

Jak rozpoznat autentické luxusní výrobky

Originální výrobky mají unikátní sériové číslo a certifikát pravosti, který lze ověřit přímo u výrobce. Preciznost šití a loga jsou pro některé odborníky rozeznatelné pouhým pohledem. „Materiál, odstín barvy, zapínání a různé detaily také hrají podstatnou roli při identifikaci autentického zboží,“ dodává majitelka Věra Zajfertová. Kontrola těchto detailů pouhým okem vám poskytne alespoň základní ochranu před padělky.

O jakých detailech je řeč? Paní Věra, která se ve svém oboru pohybuje již 15 let, nám prozradila několik klíčových bodů. „U kabelek je důležité kontrolovat zapínání, logo a lemy. Kabáty mají často otevřenou podšívku, která umožňuje nahlédnout do zpracování vnitřní části. Kostýmky mají rok výroby a sériové číslo ve štítku v límci. Pozor také na kapsy a knoflíky. Pro detailnější prohlídku se zaměřte na směr šití a všité rukávy. Vše by mělo odpovídat nejvyšší dokonalosti,“ vysvětluje.

Mohlo by se vám líbit

Udržitelná eko móda: Redakce Marianne vybírá české značky, které stojí za pozornost. Znáte je?

Udržitelnost a móda se v dnešní době stále více prolínají. Ať už jde o výrobu, materiály nebo etické standardy, mnoho českých značek se rozhodlo jít cestou udržitelnosti. Eko móda není jen o ochraně životního prostředí, ale také o podpoře lokální ekonomiky a řemeslné práce. Přinášíme vám přehled českých značek, které stojí za to znát a sledovat.
marianne.cz

Paní Věra také prozrazuje, proč se začala věnovat vintage módě. „Dokonale a stylově oblečená žena umí vyzdvihnout svůj šarm způsobem, který přitahuje pozornost mnoha očí. Její krása a sebevědomí jsou zřetelné v její bezchybné vizáži, což z ní činí nepřehlédnutelnou osobnost,“ říká. Při pohledu na samotnou paní Věru máte pocit, že jste v blízkosti samotné Coco Chanel. Její elegance a styl jsou ztělesněním ideálů, které propaguje ve své práci.

Věra Zajfertová a luxusní móda
Zdroj článku

Související články

Móda
Hledáte ideální sportovní outfit na léto? Máme tipy, kde sehnat nejlepší top, šortky i tenisky

Hledáte ideální sportovní outfit na léto? Máme tipy, kde sehnat nejlepší top, šortky i tenisky

Móda
7 bot, které se perfektně hodí ke lněným kalhotám. Dotáhněte největší trend léta 2024 k dokonalosti

7 bot, které se perfektně hodí ke lněným kalhotám. Dotáhněte největší trend léta 2024 k dokonalosti

Móda
Barva šatů, kterou nikdo nečekal: Princezna Kate představila na Wimbledonu nový trend pro léto 2024

Barva šatů, kterou nikdo nečekal: Princezna Kate představila na Wimbledonu nový trend pro léto 2024

Móda
Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem