Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Chtějí vaše děti všechno teď hned? Máme pro vás 5 tipů, jak je naučit trpělivosti

Rodiče a trpělivost, to je jedna věc. Ale děti a trpělivost...to je jiný šálek kávy. Pokud se děti totiž o trpělivost pokouší, ztrácejí ji ještě více. Existují ovšem jisté techniky, pomocí kterých ji lze bezbolestně získat.

Tereza Čaladi | 15. 01. 2023

Bavíte se s kamarádkou a vaše dítě za vámi přijde, začne vás tahat za sukni a neustále mumlá, „mami, mami, mami...“ Vy se na něj otočíte a říkáte, „počkej chvíli, teď mluvím s tetou.“ Podíváte se zpět a dál hovoříte. Dítě je potichu dvě vteřiny a pak zase začne, „mamííííí...“. Přerušíte tedy hovor a ono se vás zeptá, „nevíš, kde mám tu červenou bábovku?“

Podobných situací by se dalo zmínit hned několik. Děti jednoduše chtějí vědět, že jste tu pro ně. Takhle se jim najednou zdánlivě vzdálíte – ať už jde o konverzaci s dalšími rodiči, vlídný telefonát či otevření časopisu. Je to pro ně znepokojující. A navíc se jim nechce čekat. Obvykle nevědí, co s tím časem dělat a nudí se. Existují ovšem cesty, jak u nich lze trpělivost rozvinout.

1. Ujistěte se, že se cítí v bezpečí

Když jsou děti netrpělivé, mohou se pouze bát, že se jim vzdalujete. Ujistěte je, že to se neděje a že se jim budete věnovat hned, jakmile domluvíte. Zároveň můžete vyjádřit i jisté pochopení, tedy zmínit, že víte, jak se cítí a že je to nepříjemné. Ale že se nemusí bát, že na ně myslíte.

2. Dodržujte své sliby

Pokud řeknete, že se jim budete věnovat hned, jakmile domluvíte s touto tetou, učiňte tak. Nezačněte hned konverzovat s někým dalším. Děti by vám měly důvěřovat a sliby, co se jim dají, by se měly plnit. To stejné platí i o dalších formách odměn. Například pokud čekáte dlouhou frontu v obchodě a vy jim slíbíte, že když budou hodné, dostanou potom zmrzlinu, měly by ji dostat. V opačném případě se příště ani nebudou snažit.

3. Pomozte jim se strategiemi zvládání čekání

Mnoho dětí nemá rádo čekání a nudu. I když by v tomto stavu měly být tedy pouhých pět minut, bude jim to připadat jednoduše nekonečné a budou odpočítávat vteřiny. Nikdo ale nechce, aby svůj čas takto promrhávaly. Zkuste jim tedy pomoci vyvinout strategie pro zvládání čekání. Tedy společně s nimi vymyslete, co můžete dělat, když čekáte ve frontě v obchodě. Ať už jdeříkání básničky, čtení knížky či stavění lega. Poté se naučí využívat svůj čas na maximum.

Mohlo by se vám líbit

Lepší kreativita, soustředěnost i psychika aneb Jaké benefity má pro děti nuda

Každý chce, aby jeho dítě mělo co nejzáživnější dětství. Snaží se tak, aby mělo mnoho kroužků, aby víkendy trávilo aktivně s rodinou a aby mělo dostatek sociálních kontaktů. Pravdou ale je, že není úplně dobré, když děti nemají čas se nudit. Naopak, nuda má spoustu benefitů. A my je pro vás zjistili.
marianne.cz

4. Užívejte si společně pomalé aktivity

Celkově vnímání času a trpělivosti můžete podpořit tím, že budete dělat s dětmi takzvané pomalé aktivity. Tedy například pečení, zahradničení, rybaření, puzzle, kreslení a podobně. Jednoduše ty, kde výsledek není hned. Naučí je to žít přítomností a především v tomto uspěchaném světě tolik nekmitat.

5. Buďte pro ně příkladem

Jak se chováte vy, když byste měli být trpěliví? Jste v klidu, nebo během chvíle začnete být nevrlí, kroutit očima, nebo si dokonce stěžovat? Nezapomínejte, že jste pro své děti vzorem. Pokud i vy budete zvládat stresové situace s pohodou, děti to od vás okoukají.

Schopnost čekat učí děti, ale i dospělé, sebeovládání, která je jednou ze základních dovedností v reálném světě. Výzkumy naznačují, že děti, které vyrostou v trpělivé dospělé, mají nejen lepší duševní zdraví, ale mají také silnější vztahové dovednosti a dosahují většího pokroku směrem ke svým cílům.

Mohlo by se vám líbit

„Já na tu oslavu nechci!“ aneb Jak přistupovat k introvertním dětem

To, že jste extroverti, to je úplně v pořádku, ale pokud máte potomka, který je introvert, může být poměrně těžké mu porozumět a přizpůsobit mu aktivity tak, aby si je užíval a do ničeho se nenutil. Máme pro vás tipy, jak na to.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Ikonická móda královny Alžběty II.: Legendární pestrobarevné kostýmky jejího Veličenstva

Ikonická móda královny Alžběty II.: Legendární pestrobarevné kostýmky jejího Veličenstva

Svět ženy
Šumava: Nezapomenutelné výlety, kam chodí jen minimum turistů

Šumava: Nezapomenutelné výlety, kam chodí jen minimum turistů

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte