Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

„Já chci dítě, ale můj partner ne.“ Rodinná terapeutka radí, co v takové situaci dělat

Rozhodnutí mít dítě je zásadní. Je to na celý život. Někdy se partneři neshodnou na načasování založení rodiny, či celkově na rozhodnutí, zda vůbec mít děti. To může potenciálně vést do slepé uličky. Odbornice radí, jak s tím naložit.

Tereza Čaladi | 7. 04. 2024

Partneři spolu mohou roky chodit a téma dětí nevytáhnout. Mohou se i shodnout na založení rodiny, ale po čase se jejich rozhodnutí může změnit. Nebo mít spolu jedno dítě, ale druhé jeden z nich nemusí chtít. V těchto okamžicích se mno lidí, zejména žen, dostává do bodu, kdy se buď musí smířit s tím, že (další) děti mít nebudou, nebo opustí svého partnera. A to není jednoduché rozhodnutí. Manželská a rodinná terapeutka Aneta Chlipala na serveru VerWell Mind radí, jak učinit v tuto chvíli to nejlepší rozhodnutí.

Co dělat, když je to „možná“?

Důvody, proč v dnešní době lidé ne vždy chtějí děti, jsou různé. Velkým faktorem jsou ale finance, situace ve světě, globální oteplování, nezdravé rodinné vzorce, obavy ze zvládání péče o děti a další na osobnější úrovni. V každém případě, jde-li o obavy, je to řešitelné. Nejprve je tak nutná velmi upřímná konverzace o tom, proč o tom váš partner pochybuje.

Může být užitečné prozkoumat úroveň jistoty každého člověka. Je velký rozdíl mezi „nejsem si jistý“ a „rozhodl jsem se a rozhodně nikdy nechci děti“. Místo toho, abyste se ptali, proč váš partner nechce děti, mluvte o tom, jak ke svému rozhodnutí dospěl.

Otázky „proč“ často staví druhou osobu do pozice, kdy musí svou volbu obhajovat, vysvětlovat, racionalizovat, ospravedlňovat a „dokazovat“. Otázka jako „Jak jsi dospěli k tomuto rozhodnutí?“ nebo „Co k tomu přivedlo?“ jsou méně hádavé a umožňují vám prozkoumat problém s laskavostí, zvědavostí a soucitem. Pokud je to „ne", následuje náročnější rozseknutí situace.

Mohlo by se vám líbit

Proč je příchod dítěte do vztahu větší zkouška než jste si mysleli

Děti jsou řadou párů vnímány jako pomyslné naplnění či dokonce završení partnerství. Mnoho lidí je zároveň vnímá jako zkoušku vztahu. A jiní si je rovnou pořizují jen na jeho „opravu“.
marianne.cz

Kdy vztah ukončit

Toto rozhodnutí je důležité učinit raději dříve než později a mít v tom jasno,“ zmiňuje Chlipala. Biologické hodiny přeci jen tikají. Poukazuje přitom na tři důvody, kdy podle ní je nejlepší rozhodnutí vztah ukončit:

  • Pokud jeden z partnerů chce děti a vidí mít děti jako jádro svého životního poslání, zůstat spolu a nemít děti může vést ke smutku, depresi, zoufalství, lítosti, výčitkám a zášti. Bude to těžké, ale nakonec je nejlaskavější se rozejít, takže partner, který chce děti, bude mít příležitost uskutečnit svůj sen.

  • Pokud není prostor pro konverzaci, vyjednávání nebo zvažování jakéhokoli kompromisu.

  • Pokud problém způsobuje značné mentální či emocionální utrpení a je více škodlivé než užitečné pokračovat ve vztahu, jaký jste měli předtím.

Kdy ve vztahu pokračovat

I když váš partner nechce děti, neznamená to, že je vždy jediným východiskem vztah ukončit. Podle Chipaly je na místě ve vztahu pokračovat v následujících případech:

  • Pokud si jeden nebo oba nejste jisti.

  • Pokud je vztah silný s vynikající komunikací, vzájemným respektem a péčí a ohleduplností, můžete si naplánovat, že si konverzaci v předem stanoveném čase znovu projdete. To může znamenat možná kratší dobu, například za několik měsíců, pokud je vám 30 nebo 40 let, nebo delší dobu, pokud je vám něco málo přes 20 let.

  • Existuje ochota společně zvažovat další možnosti, jako je adopce nebo pěstounská péče v pozdějším věku, adopce staršího dítěte, pokud jeden z partnerů nechce vychovávat dítě, nebo zmrazení vajíček na delší dobu.

Mohlo by se vám líbit

Já jsem ty děti mít neměla aneb Když vás mateřství natolik vyčerpává, že už nemůžete dál

„Být mámou je to nejkrásnější poslání.“ „Zvládne to každá. Je to dané biologicky,“ říkali nám. A co když ne? Co když nás mateřství vyčerpává tak, že už dál nemůžeme, i když své děti milujeme? Kde se ten pocit bere a co dělat, když v koutku duše hlodá i vás?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

Rodina a děti
Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Rodina a děti
Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Rodina a děti
Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek

Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek