Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Batolecí období: Nejdůležitější období, kdy se formují naše nejvýraznější vlastnosti a osobnost

Info ikona
Rodina

V jakém věku se zcela zformuje osobnost člověka? Ani odborníci se jednoznačně neshodnou na odpovědi, ale stále častěji se hovoří o tom, že kojenci a batolata vnímají více, než jsme si doposud mysleli. Řada odborníků má za to, že do tří let se formují naše nejvýraznější vlastnosti.

Eva Slachová | 17. 04. 2023

Kdy se ukáže osobnost dítěte?

Jaké bude moje dítě, až vyroste? Zůstane klidné a introvertní, nebo to bude akční extrovert, který chvíli neposedí? Rodiče často přemýšlejí o tom, jací jejich potomci budou v dospělosti. Velkým milníkem v tomto ohledu je 12. rok života, kdy se „vykrystalizují“ jejich vlastnosti. Avšak i v mnohem nižším věku můžeme vypozorovat hlavní osobnostní rysy daného dítěte.

Období prvních 3 let života můžeme rozdělit na dvě poloviny, od narození do 18 měsíců a od 18 měsíců do tří let. První zmíněné je velmi důležité z hlediska budování důvěry mezi rodičem a dítětem. Dítě potřebuje cítit vaši lásku, přítomnost, to, že jste tu vždycky pro něj. V tuto dobu se mezi vámi tvoří velmi silné pouto. Rodič, který o dítě láskyplně pečuje, dodává mu pocit sebedůvěry a naplňuje uspokojivě jeho potřeby, pomáhá kojenci, aby se jednoho dne stalo šťastným batoletem.

Mohlo by se vám líbit

Přibližně rok a půl staré dítě přechází do druhého stupně emocionálního vývoje. V tuto dobu už dítě touží samo objevovat svět a nová místa, velmi rychle se rozvíjejí jeho psychomotorické schopnosti, ale stále mu chybí dovednost správně se rozhodovat a samozřejmě také spoustu věcí nechápe. Od toho je tu rodič, aby jej provedl dosud málo známým světem. V tomto období by měl rodič dodat dítěti na sebedůvěře. Není dobré se snažit dítě přespříliš omezovat, objevování by mělo být řízené a pod vaším dohledem, ale zároveň by dítě mělo dostat prostor na rozvíjení svého úsudku.

Do tří let se utváří hlavní osobnostní rysy člověka

Někteří odborníci jsou přesvědčeni, že hlavní osobnostní rysy člověka jsou utvořeny již docela brzy. Samozřejmě se v průběhu let měníme i tím, jaké zkušenosti získáváme a čím jsme si v životě prošli, ale řada výzkumníků má za to, že kořeny naší osobnosti jsou v raném dětství, kdy se zformují naše nejvýraznější vlastnosti. Například studie publikované v prestižním časopise Journal of Personality zjistila, že vlastnosti, které má tříleté dítě, mohou predikovat podobu jeho osobnosti ve věku 26 let.

Mohlo by se vám líbit

Existuje celkem pět vlastností, které dle vědeckých poznatků s velkou pravděpodobností zůstanou stejné. První z nich je sebevědomí. Dle výše zmíněné studie je pravděpodobné, že dítě, které má zdravou sebedůvěru, vyroste v sebevědomého jedince. Nicméně je důležité také podotknout, že sebevědomá batolata dle zjištění vědců měla v dospělosti nízké skóre sebekontroly. Naproti tomu nejisté děti si tento rys osobnosti také uchovají, nedostatečně sebevědomé budou i v budoucnu. Na druhou stranu pak takové děti dle poznatků vyrostou v milejší a svědomitější „dospěláky“. To samé platí i pro stydlivost.

Další vlastností, která často přetrvává do dospělosti, je flexibilita. Děti, které jsou už jako malé snadno přizpůsobivé, si tuto vlastnost zachovávají i po dosažení plnoletosti. Dle výzkumu také posléze více bodují, co se týče svědomitosti, otevřenosti a přívětivosti. Stejně tak je na tom impulzivita, i ta se pravděpodobně projeví i v dospělosti. Pokud je batole neklidné, vzteklé a snadno se rozruší, je vyšší šance, že v dospělosti tento jedinec bude úzkostný či nervní. Dobrou zprávou ale je, že jiná studie zjistila, že děti, které se jako malé často vztekají, v budoucnu vydělávají více peněz.

Zdroj článku