Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Dny plodnosti: akce, která může změnit životy párů toužících po dětech

Info ikona
rodina

Možná znáte někoho, kdo si prošel nebo právě prochází jednou z nejtěžších životních zkoušek. Možná se to týká právě vás, takže moc dobře víte, že touha po rozšíření rodiny se může snadno proměnit v cestu plnou bolesti a slz. Vyhledat odbornou pomoc není žádná ostuda a pouhá konzultace může zkrátit zklamání z dalších negativních těhotenských testů.

Promotion | 31. 05. 2023

Hororová otázka: A kdy bude miminko?

Proto přichází Centrum reprodukčního zdraví ISCARE s akcí Dny plodnosti, která má za cíl zvýšit povědomí o problémech spojených s početím a poruchami plodnosti. Spousta lidí si totiž stále neuvědomuje, jak citlivé téma to pro partnery může být a i nevinná poznámka nebo otázka může způsobit velké trápení.

Jenom v Česku řeší problémy s početím každý pátý pár, což bohužel není malé číslo. Vyplatí se proto přistupovat k otázkám týkající se reprodukce velmi citlivě a opatrně. Pokud se vám nedaří otěhotnět více než rok, lékaři doporučují, abyste se přišli poradit a popovídat si o vašich problémech.

Partneři, kteří jsou starší 35 let, by měli svoje reprodukční zdraví konzultovat s odborníky už po půl roce snažení. Čím dříve se totiž na případné problémy přijde, tím rychleji a snazší cestou se dají vyřešit.

Info ikona
Dny plodnosti

Předsudky a stud stranou

V rámci Dnů plodnosti mohou přijít oba partneři současně, od pondělí do pátku – od 10.00 do 15.00 hodin. V těchto dnech se nemusí předem objednávat nebo mít v ruce doporučení od obvodního či jiného lékaře. Obzvlášť pro muže, kteří obvykle trpí větší nechutí jít k lékaři oproti ženám, může být právě to ulehčující signál, aby do Centra s partnerkou zašli. V ISCARE lze bez ostychu a studu rozebrat, jaké problémy je trápí při cestě za vlastní rodinou. Skvělou zprávou je, že už jenom jedna návštěva může páru doslova změnit život.

Po vstupní konzultaci mohou ženy přímo na klinice podstoupit také test plodnosti z krve – AMH test lékařům ukáže ovariální rezervu ženy, která je jedním z ukazatelů její plodnosti. Muži mohou (za dodržení určitých pravidel) rovnou podstoupit také odběr vzorku pro vyšetření spermiogramu, ten zase lékařům ukáže stav mužské plodnosti. Všechna vyšetření tak v rámci akce Dny plodnosti mohou páry podstoupit v jeden den na jednom místě.

 

Info ikona
rodina

Na obou záleží 

Potíže s otěhotněním řeší stále více párů, celou řadu z nich lze ale úspěšně řešit. Některá řešení ale vyžadují čas, proto čím dříve se na příčinu problémů přijde, tím lépe. Pokud se snažíte více než rok otěhotnět a nedaří se, neodkládejte konzultaci s lékařem,“ vysvětluje primář Centra reprodukční medicíny ISCARE MUDr. Jan Lacheta. „Zároveň je potřeba vyšetřit oba partnery. Snažíme se vždy vyhovět individuálním požadavkům a potřebám obou partnerů a zároveň najít nejvhodnější cestu k početí vlastního potomka, dodává primář Lacheta. 

Pro podstoupení spermiogramu je jedinou podmínkou 2–5denní sexuální abstinence. Výsledky vyšetření je možné už během dvou následujících hodin sdělit telefonicky. „Spermiogram je nejjednodušší vyšetření, kterým vždy doporučujeme párům začít. Je neinvazivní, naprosto bezbolestné a může velmi rychle přinést spoustu odpovědí na otázky týkající se reprodukčního zdraví,“ dodává MUDr. Lacheta.

Info ikona
Mudr. Jan Lacheta, ISCARE

Dny plodnosti ISCARE probíhají od 29. května do 9. června 2023, kliniku na Praze 9 můžete navštívit každý všední den, od pondělí do pátku, v době od 10 do 15 hodin. Pokud se vám návštěva termínově nehodí nebo ji nestihnete, nabízejí lékaři ještě možnosti domluvit si online konzultaci zdarma. Pro online konzultaci a další dotazy můžete kontaktovat recepci ISCARE. Kontakt najdete na webu www.iscare.cz.

Měření