Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Školní potřeby pro prvňáčka: Kolik stojí? A na co nezapomenout?

Máte doma malé dítko, které 4. září poprvé vstoupí na školní půdu? Pak jistě přemýšlíte, které školní potřeby pořídit. Připravili jsme pro vás malý návod, díky kterému bude nakupování školních potřeb hračka.

Co škola, to jiný přístup ke školním potřebám. Zatímco na některých školách dostanete sáhodlouhý list s potřebnými pomůckami, na jiných vám část „základních“ školních potřeb poskytne škola zdarma. I proto je dobré, když zamíříte na webové stránky „vaší“ základní školy a ověříte si, které školní pomůcky od svých prvňáčků vyžaduje. O školních pomůckách jste ale pravděpodobně hovořili také na první schůzce s třídním učitelem, která zpravidla probíhá ještě před začátkem letních prázdnin.

Pojďme si ale vytvořit modelovou situaci, kdy váš potomek v září nastupuje do školy, která neposkytuje pomůcky zdarma, a zároveň vyžaduje klasickou školní výbavu. Na kolik vás základní školní potřeby vyjdou?

Mohlo by se vám líbit

Jak připravit děti na návrat do školních lavic?

Konec prázdnin se neúprosně blíží. Pokud se vaše děti vracejí do školy, máme pro vás pár tipů, jak jim návrat do školy usnadnit a zpříjemnit.
marianne.cz

Co potřebuje prvňáček? Batohem to začíná

K základním školním pomůckám bezpochyby patří školní aktovka nebo batoh. V ideálním případě se porozhlédněte po školní aktovce s nízkou hmotností, pevným dnem a ergonomicky tvarovanými zády. Obzvláště v podzimních a zimních měsících také oceníte, když školní aktovka bude mít reflexní prvky. Školní aktovky, které odpovídají výše uvedeným kritériím, seženete zhruba od 1500 Kč. K batohu rovnou přikupte také penál. I v tomto ohledu máte z čeho vybírat, avšak prvňáčkovi bohatě postačí klasický penál, jehož cena se pohybuje okolo 200 Kč.

Nezapomeňte ani na přezůvky. I když mnoho rodičů v současné době volí obuv "gumové" sandály nebo tenisky, podle webu Maminka nejde o ideální obuv do školy. Naopak neuděláte krok vedle se zdravotními přezůvkami s anatomicky tvarovanou usňovou stélkou. Tento typ obuvi koupíte od 500 Kč. Když už jsme u přezůvek, nesmíme zapomenout ani na sáček na přezůvky. Maminky, které jsou zdatné na ruční práce, mohou sáček ušít, ostatní ho pořídí zhruba za 100 Kč. Některé školy vyžadují také kapsář na školní lavici. Také v tomto ohledu můžete zapojit svou kreativitu, popřípadě kapsář zakoupit za cca 200 Kč. Za výše uvedené potřeby dohromady zaplatíte zhruba 2500 Kč.

Inspirace na školní pomůcky

Důležité psací a výtvarné potřeby

Nedílnou součástí školní výbavy jsou také sešity (cca 50 Kč), sada obalů na sešity (70 Kč), desky na sešity (od 100 Kč), desky na číslice (80 Kč) a desky na písmena (90 Kč). Většina prvňáčků zprvu trénuje psaní obyčejnou tužkou, v tomto ohledu se vyplatí pořídit ergonomické tříhranné obyčejné tužky, za které zaplatíte (36 Kč za kus). Do penálu můžete pořídit také gumu (10 Kč), ořezávátko (20 Kč) a pravítko (55 Kč). Tyto potřeby vás budou dohromady stát okolo 511 Kč. 

Také v případě výtvarné výchovy platí, že některé školy vám část pomůcek věnují. Pokud ale nepatříte k těmto šťastlivcům, připravte se na to, že svému prvňáčkovi musíte pořídit kufřík nebo zavírací box na výtvarnou výchovu, jehož cena se pohybuje okolo 250 Kč. Následně kufřík vybavte pastelkami (100 Kč), vodovkami (od 50 Kč), temperami (70 Kč), voskovkami (od 20 Kč), černou tuší (20 Kč), sadou štětců (od 50 Kč), paletou (20 Kč), kelímkem na vodu (30 Kč), hadříkem, zástěrkou (150 Kč), podložkou (30 Kč), modelínou (od 50 Kč), barevnými papíry (25 Kč), a také lepidlem (35 Kč). Suma sumárum za kompletní „výtvarnou“ výbavu zaplatíte zhruba 900 Kč.

Mohlo by se vám líbit

Od výběru batohu až po procvičování grafomotorických dovedností! Připravte svého potomka na první třídu

Existují dvě skupiny dětí. Jedna skupina má v kalendáři zaškrtnuté datum 1. září a dennodenně mluví o začátku školního roku, a druhá skupina zase nechce o přechodu ze školky do školy ani slyšet. Ať už vaše dítko patří do jakéhokoliv tábora, jedno je jasné – na roli prvňáčka byste ho měli připravit.
marianne.cz

„Pomůcky“, které už doma pravděpodobně máte

Ke školní výbavě také patří svačinový box a školní lahev, avšak hádáme, že tyto pomůcky už dávno doma máte. Obdobně tomu je i u sportovní výbavy. Tričko, sportovní legíny a obuv na tělesnou výchovu pravděpodobně váš prvňáček má. Pokud byste mu ale chtěli pořídit zcela nové sportovní oblečení, připravte si částku okolo 1500 Kč.

Na kolik vás vyjde výbava pro prvňáčka?

Z výše uvedených cen vyplývá, že za základní školní pomůcky utratíte nejméně 3900 Kč. Pokud k tomu připočítáme také částku za sportovní oblečení a obuv, pak se dostáváme na 5400 Kč. Nutno ale dodat, že uvedené ceny byly pouze orientační. Nezohledňovali jsme slevové akce, nezapočítali jsme svačinový box a lahev, a také jsme se zaměřili na kvalitnější výbavu (viz školní aktovka či přezůvky). V každém případě platí, že byste si na nákup školních potřeb měli připravit nejméně 4000 Kč. Avšak počítejte s tím, že se výsledná cena může vyšplhat až k 5000 Kč.

Mohlo by se vám líbit

5 tipů na rychlé a zdravé snídaně pro školáky, na kterých si pochutnají i dospělí

Letošní letní prázdniny jsou už oficiálně u konce. Je tu škola a s ní opět i uspěchaná rána. Nechcete svým dětem dávat ráno jen lupínky do mléka, ale zároveň na přípravu jídla nemáte víc jak 10 minut? To není problém. Tyto snídaně vaše požadavky splňují.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak úspěšně skloubit rodinu a kariéru po mateřské dovolené: Nebojte se požádat o pomoc tchyni a plánujte

Jak úspěšně skloubit rodinu a kariéru po mateřské dovolené: Nebojte se požádat o pomoc tchyni a plánujte

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města