Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Cestovatelský deník Dominiky B.: A je to tady! Začala pravá lyžařská Dolce Vita

Info ikona
Itálie

Dočkali jsme se – první střediska v Trentinu otevírají dveře lanovek. Většinu trentinských lyžařských oblastí spojují dvě velké oblasti: Dolomiti Superski, největší lyžařský kolotoč na světě, zahrnuje lyžařské oblasti Val di Fassa, Val di Fiemme a San Martino di Castrozza-Passo Rolle. Druhá Skirama Dolomiti Adamello Brenta zase zahrnuje lyžařskou oblast Alpe Cimbra, Monte Bondone, Paganella, Pejo a Passo Tonale.

Dominika Bártová | 10. 12. 2023

Region Trentino se podle deníku ItaliaOggi umístil na prvním místě v žebříčku nejvyšší kvality života v Itálii. Podařilo se to díky tamním přírodním krásám, používání zelených technologií, ekologickému bydlení a recyklaci. Dokonce je v Trentinu i jedno zcela bezplastové lyžařské středisko, kam se můžete vypravit už od 2. prosince. To se turistům v Pejo otevírají kilometry dlouhé sjezdovky s vrcholem Pejo 3000. A pokud se dostanete až sem, nezapomeňte se zahřát bombardinem v nově otevřeném baru Mythe.

I když je podle Fabia Geroly, media manažera pro oblast Trentino, nejlepší doba pro lyžování měsíc březen, protože je zde nejtepleji, lyžařští nadšenci si už nadšeně užívají začátek lyžařské sezony. 

Mohlo by se vám líbit

Fabio, jaké je vaše nejoblíbenější lyžařské středisko?

Osobně mám nejraději Paganellu, z jejíž vrcholků vidíte na celé jezero Lago di Garda. V zimě se Paganella stává královnou zimních sportů, zatímco v létě propůjčuje své lesy a svahy krásným procházkám. Ale když bych si vybral východní část Trentina, zamířil bych do Val di Fiemme a Alpe Cermis. Tato místa nabízejí také skvělé večerní lyžování a to až čtyři dny v týdnu.

Do Itálie se jezdí nejen kvůli lyžím, ale také za výtečným jídlem, módou a celkově italskou kulturou. Jak zažít vše najednou?

Doporučil bych Cavalese, Predazzo a Moenu. To jsou místa, kde zažijete pravou Itálii. Například v Cavalese jsou velmi populární vánoční trhy v zahradě Magnifica Comunità di Fiemme. Milovníci dobrého jídla mohou navštívit místní farmy a výrobny sýrů. Vřele doporučuji farmářské trhy. Život v alpských oblastech byl historicky náročný, takže se tamní lidé museli stát na produkci jídla nezávislí, a díky tomu tu můžeme ochutnat třeba typický salám luganega nebo mortandelu a také nejrůznější sýry od casoletu po vezzenu. Nesmíme také zapomenout na šumivé víno Trento Doc.

Trentino očima Dominiky Bártové

Platí, že pro začátečníky jsou lepší menší resorty?

Určitě ano, za mě je ideální pro začátečníky a rodiny s dětmi již zmiňovaná Paganella, Alpe Cimbra a Peio. V celém Trentinu máme navíc přes dva tisíce instruktorů, dokonce u nás pracují Češi, takže není problém se domluvit i ve vašem mateřském jazyce.

V zimní sezóně jsou v Trentinu otevřena čtyři lázeňská střediska. Jaké byste doporučil?

Není nic lepšího, než se po náročném dnu na svahu ponořit do horkých termálních pramenů. Osobně jsem si oblíbil údolí Val di Pejo, kde se nachází Lázně Pejo, které jsou otevřeny od prosince do dubna. Doporučuji zakoupit si kompletní wellness balíček, jehož součástí je ochutnávka termálních vod, solný peeling s horskými vůněmi v parní lázni, alpská sauna s vůní borovice, relaxace v exkluzivní alpské stubě s regenerační pleťovou maskou z alpské květiny Edelweiss, smyslový zážitek s ponořením chodidel do speciálních dřevěných vaniček s borovicovými šiškami, lišejníky a vysokohorským senem a zvukový zážitek v exkluzivní alpské stubě. Rituál je zakončen lahodnou chvilkou založenou na bylinkových čajích s horskými bylinkami, bio jablečném džusu, čerstvém ovoci a jogurtu s ovocem z údolí Val di Pejo.

Mohlo by se vám líbit