Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Hugh Grant a Colin Firth spolu sdílí více než jen účinkování v Denících Bridget Jonesové

Info ikona
hugh grant a colin firth

Tyto dva ikonické britské herce zná snad každý z romantické komedie, kde působili sobě navzájem jako soci při boji o srdce Renée Zellweger v roli Bridget Jonesové. Mají toho společného ale daleko více, a to včetně narozenin, které slaví tento víkend.

Tereza Čaladi | 10. 09. 2023

Jejich příběh je sám o sobě jako námět pro film. Narodili se stejný rok, ve stejné zemi, ačkoliv každý tak docela jinde. Hugh Grant v Londýně, Colin Firth v Hampshiru, a to den po sobě, 9. a 10. září, v tomto pořadí. Nikdo ale tehdy netušil, že se z obou těchto dvou chlapců stanou velcí herci, stejně jako nikdo netušil, jak moc jejich životy budou propojeny a přitom probíhat paralelně.

Tento víkend tito dva muži slaví 63 let, a to nám přijde jako skvělá příležitost pro shrnutí jejich životů. Ačkoliv jejich příběh začíná v roce 1960, kdy se oba narodili, příběh zrození jejich hereckých začíná v roce 1987, kdy se nastartovala kariéra jich obou.

Hugh Grant tehdy měl svou první velkou roli ve snímku Maurice, kde hrál zamilovaného chlapce v univerzitním prostředí. Podobně dojemný příběh se odehrával ve filmu Měsíc na venkově , který vyšel stejný rok a kde hrál Colin Firth, také na začátku své kariéry. Do povědomí veřejnosti se tak začali dostávat ve stejnou dobu, i když byli uznávaní za kvalitu svých hereckých výkonů v konkurenčních filmech.

I jejich další životní role přišly v podobnou dobu. Hugh Grant se proslavil v roce 1994, když účinkoval ve filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb. Colin Firth se o rok později objevil ve své ikonické roli Darcyho v romantickém dramatu Jane Austenové Pýcha a předsudek. Ten stejný rok přitom shodou okolností Hugh Grant působil také v romantickém příběhu Jane Austenové, ovšem v jiném – Rozum a cit. Co je ovšem svedlo skutečně dohromady, byl až snímek Deník Bridget Jonesové.

Mohlo by se vám líbit

Filmy, v nichž účinkovali společně

Do této doby jejich herecké životy byly velmi podobné, v roce 2001 se ovšem vyloženě protly.

  • Deník Bridget Jonesové 1 a 2

Tito dva muži působili ve dvou hlavních rolí v Deníku Bridget Jonesové. Hráli konkrétně muže, mezi nimž se Bridget (Renée Zellweger) rozhodovala s tím, že Colin Firth hrál Marka Darcyho (ano, jeho jméno i povaha jsou podobné těm v Pýše a předsudku) a Hugh Grant ztvárnil nenapravitelného sukničkáře Daniela Cleavera. Ti figurovali v prvních dvou dílech (z let 2001 a 2004), v pokračování z roku 2016 Granta v podstatě nahradil Patrick Demsey.

  • Láska nebeská

Dalším význačným snímkem, kde si oba zahráli hlavní role, ačkoliv zde se odehrávaly jejich příběhy paralelně, byla Láska nebeská. Film byl přitom natočen v mezičase mezi prvními dvěma díly Deníků Bridget Jonesové, konkrétně v roce 2003. Grant zde sehrál roli zamilovaného premiéra Davida, zatímco Firth opět zádumčivého, zároveň ale laskavého, spisovatele Jamieho Benetta.

  • Paddington 1 a 2

Jejich posledním filmem, který je propojuje, je příběh o medvídku Paddingtonovi. Zde si sice vyloženě spolu nezahráli, ani se nepotkali, ale přesto zde oba ztvárnili zásadní role. Colin Firth v prvním díle (2014) postavu medvídka totiž namluvil. Hugh Grant si v druhém díle (2017) zahrál záporáka médi Phoenixe Buchanana.

Jsou ve skutečném životě přáteli?

Je zajímavé, jak někdo může mít životy tak podobné a blízké, a přesto se v nich míjet. Říká se o nich, že spolu přes hraní soků v reálném životě vycházejí, že jsou přátelé ale nikde vyloženě nezaznělo. To by byl nejspíš až moc dobrý příběh. Každopádně my jim k narozeninám přejeme, ať se jim i nadále daří minimálně jako doposud! A my bychom si tajně přáli další film, kde budou účinkovat společně.

Hugh Grant a Colin Firth ve filmech v průběhu let
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku